Nerobte zbytočné chyby pri kosení trávnika! Niektoré z nich oslabia aj najhustejší trávnik
Nevyhnutnou súčasťou letného obdobia je pravidelné kosenie, ktoré je práve teraz najintenzívnejšie. Samotné kosenie však môže byť pre trávnik príčinou zhoršenia jeho stavu. Akým chybám sa pri kosení trávnika vyhýbať?
Nevhodný čas a nevhodné počasie
Kosenie počas horúceho poludnia je pre trávnik veľkou záťažou, následkom čoho sa na steblách v mieste skosenia objavuje zožltnutie až zhnednutie. Ide o znak prudkého spálenia. Ideálnym časom na kosenie je podvečer, kedy sú teploty nižšie a jednotlivé trávové trsy sa počas noci dokážu lepšie zregenerovať.
Ani kosenie mokrej trávy po daždi alebo po rannej rose nebude dobrým rozhodnutím. Mokrá tráva pod kolesami kosačky zľahne a po vysušení sa objavia výškové nerovnosti, čo znamená prácu navyše. Okrem toho sa mokrou trávou rýchlo upchá kosačka a ani nože nebudú v rezaní dostatočne presné.
Príliš nízke kosenie trávy
Chcete nastaviť kosačku na nižšiu úroveň s cieľom predĺžiť intervaly medzi koseniami? Je pravdou, že kosiť trávu každých 5 – 7 dní je najmä pri väčších plochách fyzicky aj časovo náročné, no príliš nízko nastavená kosačka urobí viac škody ako úžitku.
Každým kosením by sa tráva mala znížiť maximálne iba o jednu tretinu výšky a súčasne tak, aby bola výška nadzemnej časti aspoň 4 cm.
Čo sa udeje pri hlbšom skosení?
- Trávové trsy presmerujú veľkú časť energie na tvorbu nadzemnej časti, následkom čoho sa spomalí rast nových koreňov. So slabými koreňmi narastá riziko vysychania.
- Nízko skosená tráva je náchylnejšia na spálenie.
- Ak nemáte podklad dokonale rovný, pri narazení na prevýšenie môžete nechtiac niektoré trsy „oskalpovať“ až na mačinu.
Zanedbaný stav kosačky
Počuli ste už o tom, že na stav trávnika má veľký vplyv aj druh samotnej kosačky? Hoci sú najrozšírenejšie práve rotačné kosačky, ktoré využívajú ku koseniu horizontálne umiestnený rotujúci nôž, je pravdou, že takéto sekanie nie je pre steblá trávy úplne šetrné. Ak nie sú nože čisté a perfektne nabrúsené, zanechávajú za sebou rozstrapkané konce stebiel, ktoré zosychajú, sú viditeľné voľným okom a stávajú sa vstupnou bránou pre ochorenia.
Riešením je buď pravidelná údržba rotačnej kosačky alebo používanie vretenovej kosačky, ktorá sľubuje precízny strih trávnika. Funguje totiž na princípe strihania stebiel (nie sekanie) a výsledkom je veľmi presný rez, ktorý sa rýchlo zahojí.
Kosenie jedným smerom
Každý, kto trávnik kosí pravidelne, má svoj „plán pochôdzky“. Najskôr okraje, potom komplikovanejšie úseky pod stromami a nakoniec hladké plochy bez prekážok za odmenu… Avšak, takýto zaužívaný systém nemusí byť pre trávnik to najlepšie a z času na čas sa oplatí kosiť trávu aj v iných smeroch – napríklad kolmo na doterajší smer. Prečo?
Na mladšom trávniku môže ťažšia benzínová kosačka zanechávať vyjazdené pruhy. Najskôr to nemusí byť viditeľné, no ak sa vám zdá, že sa trávnik začína vlniť, príčinou je práve chodenie v jednom smere hore-dole.
Kosenie trávnika bez mulčovania
To, čo pri kosení trávy odoberiete do zberného koša, boli kedysi živiny, ktoré tráva z pôdy odobrala pre svoj rast. Kosenie so zberným košom je síce esteticky čisté, no z času na čas nezaškodí, ak pôde vrátite aspoň časť z toho, čo tráve odovzdala. Dá sa to prekvapivo jednoducho – kosiť trávu pomocou mulčovacej kosačky. Pracuje tak, aby useknuté steblá okamžite rozsekala na drobné kúsky, ktoré popadajú naspäť medzi trsy trávy. Je to jeden z najlacnejších spôsobov starostlivosti o trávnik. Rozomleté steblá zabezpečia kľúčové živiny pre rast nového trávnika.
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre