Hnojenie trávnika
Galéria (7) Zdroj: SEDOS

Krásny trávnik a pekné kvety potrebujú správnu výživu

Raj pre oči, balzam na dušu...povzdychne si nejeden z nás, keď sa ocitne v prekrásne upravenej záhrade s hustým sviežim trávnikom, zaujímavými drevinami a záhonmi kvetov hýriacich farbami. Kto by nechcel vlastniť takú nádheru? Alebo aspoň kúsok z nej.

Galéria

GH Sedoscote trávnik 3kg
GH Sedoscote trávnik 10kg
Hnojenie trávnika
Hnojenie trávnika
Hnojenie trávnika
Hnojenie trávnika

Výživa rastlín nie je jednoduchou záležitosťou. Tak ako človek bez kvalitnej stravy postupne chorľavie a chradne, tak aj rastliny bez vyváženého prísunu živín slabnú, žltnú, prestávajú kvitnúť a viac sú napádané chorobami a škodcami. Dusík – N, fosfor – P a draslík – K sú základné živiny, ktoré všetky rastliny bez rozdielu potrebujú pre svoj dobrý rast a vývoj. Jednotlivé druhy rastlín sa však líšia nárokmi na množstvo a rozdelenie každej živiny počas vegetácie. Napríklad trávnik je náročný na dusík, v jeseni však potrebuje viac draslíka, aby dobre prezimoval. Cibuľoviny sú vďačné za bohatší prísun fosforu a pre bohaté kvitnutie je nevyhnutný draslík. Naviac do výživy vstupuje množstvo mikroelementov (S, Fe, B, Cu, Mn, Mo, Zn). Sú potrebné v minimálnych množstvách, ale bez nich rastliny nevedia prežiť. Dôležité je aj to, ako sa jednotlivé živiny správajú v pôde, ich chemická forma, spôsob viazania v pôdnom sorpčnom komplexe a rýchlosť vyplavovania z pôdy. Je to veľa vedomostí, ktoré bežný človek zvyčajne neovláda. Moderná veda a súčasné technológie však umožňujú zohľadniť tieto poznatky a skúsenosti vo vývoji a výrobe takých prípravkov na výživu rastlín, ktoré aj obyčajnému laikovi bez odborných vedomostí umožnia dobre sa postarať o kvety, dreviny i trávnik vo svojej záhradke.

Hnojenie trávnika
Zdroj: SEDOS

V predaji je množstvo najrôznejších druhov hnojív. Väčšina z nich veľmi dobre zohľadňuje nároky na množstvo a zloženie živín pre jednotlivé druhy rastlín. Záleží len na nás, aký typ si vyberieme (tekuté, práškové, granulované, vodorozpustné atď.). Jedno majú spoločné. Hnojiť treba v malých dávkach a krátkych intervaloch. Prísun živín je nerovnomerný. Po prihnojení dochádza k „luxusnému“ príjmu živín, neskôr k menšiemu a ešte menšiemu, až k hladovaniu rastlín, pokiaľ nenasleduje ďalšie prihnojenie.

Hnojenie trávnika
Zdroj: SEDOS

Podstatne menšia je skupina hnojív, tzv. dlhodobo pôsobiacich, ktoré minimalizujú počet aplikácií na 1 – 2 dávky počas vegetácie a prísun živín je určovaný potrebou rastlín. Podľa technológie výroby sú to vlastne obaľované granulované hnojivá, ktoré majú jadro granulky tvorené koncentrovaným jednozložkovým alebo viaczložkovým hnojivom obalené hydrofóbnym ( vo vode málo rozpustným ) obalom. Tento obal nedovolí, aby sa živiny ľahko dostali do pôdneho roztoku a strácali sa skôr ako ich rastliny stihnú využiť. Pre uvoľňovanie živín z obalenej granulky nie je rozhodujúca voda, ale teplota pôdy. Pri vyššej teplote, kedy je obyčajne aj viac svetla a rastliny rastú rýchlejšie, uvoľňuje sa aj viac živín. Opačne je to pri nižšej teplote. Tento typ hnojív, ktorý sa na prvý pohľad zdá drahší, je veľmi ekonomický.

GH Sedoscote trávnik 10kg
Zdroj: SEDOS

Pri pestovaní kvetov v rôznych nádobách stačí pri výsadbe primiešať doporučenú dávku hnojiva do pôdy a počas vegetácie ( 5 – 6 mesiacov) väčšinou už nie je potrebné ďalšie prihnojovanie. Podobne je to pri výsadbe okrasných drevín do nádob alebo aj do voľnej pôdy.

Mimoriadne zaujímavé je obaľované dlhodobo pôsobiace hnojivo pre trávniky. Trávnik produkuje veľké množstvo zelenej hmoty, a preto vyžaduje aj veľa živín, najmä dusíka. Dusík je najmobilnejším prvkom v pôde, rýchlo sa vyplavuje a nie je možné ním hnojiť do zásoby. Pri používaní bežných hnojív je teda potrebné časté hnojenie, a napriek tomu vzhľad trávnika nemusí byť taký ako sme si predstavovali. Dlhodobo pôsobiace obaľované hnojivo na trávnik nám môže vyriešiť mnohé problémy súvisiace s výživou. Aplikuje sa dva až trikrát počas vegetácie, skoro na jar, v letnom období a prípadne v jeseni. Obsah živín v každej dávke je prispôsobený potrebám trávnika.

GH Sedoscote trávnik 3kg
Zdroj: SEDOS

Tým, že sa hnojivo uvoľňuje postupne, na minimum sa obmedzuje čas hladovania trávnika medzi jednotlivými hnojeniami. Keďže hnojivo obsahuje okrem základných živín aj potrebné mikroelementy, trávnik je sýtozelený, svieži a dobre živený. Hnojivo je jemne granulované, aby granulky ľahko prepadli pod listy trávy a nedochádzalo k jeho zberu pri kosení. Hnojiť môžeme pomocou sypacích vozíkov alebo malých ručných rozmetadiel. Veľmi dôležitá je rovnomernosť rozptýlenia hnojiva na ploche, preto treba byť zvlášť opatrný pri ručnom rozhadzovaní hnojiva.

Dajte si záležať na výbere hnojív pre vaše kvety dreviny i trávniky. Určite sa vám odvďačia krásou.

Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje