Potravinová mola
Zdroj: shutterstock.com

Ako zvíťaziť v boji s potravinovými moľami a predchádzať zamoreniu domácnosti

Boj s potravinovými moľami je často frustrujúci a zažíva ho mnoho z nás. Títo škodcovia môžu na potravinách spôsobiť značné škody. Našťastie existuje niekoľko účinných prostriedkov, ktoré ich pomôžu z vašej domácnosti vyhnať.

Potravinové mole sú bežnými škodcami vyskytujúcimi sa predovšetkým v kuchyni. Vzhľadom sa podobajú moliam šatovým. Na rozdiel od svojich otravných príbuzných sa však živia suchou potravou, najmä obilím, múkou, cereáliami, krmivami pre domáce zvieratá, orechmi a sušeným ovocím.

Hoci sú vizuálne podobné šatovým moliam, majú potravinové mole na vonkajšej strane krídiel výraznejšie tmavé škvrny, vďaka ktorým ich možno ľahko rozpoznať.

Príznaky napadnutia moľami

Najčastejším dôvodom, prečo sa u vás mole vyskytnú je, že si ich prinesiete domov spolu s potravinami. Dospelé mole na ne nakladú vajíčka často ešte v spracovateľských zariadeniach, v skladoch a pod. Neskôr sa infikované potraviny dostanú do obchodu a odtiaľ ku vám domov.

Akonáhle uvidíte vo svojej kuchyni poletovať dospelé mole, znamená to, že sa už mole u vás usídlili. Preto je nesmierne dôležité spozorovať prvé príznaky ich prítomnosti.

Skorými indikátormi bývajú hodvábne pavučiny či malé otvory v obaloch na suchom tovare. V niektorých prípadoch môžete spozorovať aj zvláštny zápach, ak sú prítomné nakladené vajíčka.

Larvy potravinových molí sa v podobe malých červíkov prehryzú do sušených potravín, než sa usadia a vytvoria si zámotky. Okrem potravín kontrolujte, či sa kukly nevytvárajú v škárach a štrbinách špajze.

Škody po moliach
Mole dokážu v potravinách napáchať veľké škody. | Zdroj: istock.com

Ako sa zbaviť molí v domácnosti

Potravinové mole sa zdržujú v blízkosti potravín a preto nie je vhodné pri ich likvidácií používanie pesticídov a jedov.

Poradíme vám ekologickú a šetrnú cestu, ktorá vám v boji proti moliam pomôže a vďaka ktorej nebudete musieť siahať po škodlivých chemikáliách.

Čo budete potrebovať

  • vysávač
  • mop
  • fľaštička s rozprašovačom (voliteľné)
  • hubka
  • papierové utierky alebo umývateľné čistiace handry
  • prostriedok na riad alebo iné čistiace prostriedky vhodné pre potraviny
  • biely ocot

Ako postupovať pri likvidácii molí

1. Odstráňte všetky veci zo špajze

Vyberte všetko zo špajze alebo skrine, v ktorej potraviny uchovávate. Ak je to možné, odstráňte všetky police vrátane podporných kolíčkov, zásuvky, všetky nádoby a obaly na potraviny (vrátane krmiva pre domáce zvieratá). Cieľom je, aby bol priestor prázdny.

2. Skontrolujte všetky potraviny a napadnuté obaly vyhoďte

Akonáhle je všetko vonku, venujte pozornosť kontrole každého balenia a nádoby, či v nich nie sú vajíčka, pavučiny alebo malé otvory svedčiace o preniknutí lariev. Skontrolujte, či pod viečkami pohárov nie sú vajíčka alebo zámotky. Všetko, u čoho je podozrenie o napadnutí, okamžite vyhoďte, najlepšie do vonkajšieho odpadkového koša.

3. Priestor povysávajte

Vysajte každý povrch, vrátane dverí a stien skríň. Pokiaľ máte zásuvky, venujte špeciálnu pozornosť oblastiam okolo zásuviek alebo iných podpier, kde by sa mohli mole v špajze skrývať.

4. Všetko dôkladne umyte mydlovou vodou

Začnite s horúcou mydlovou vodou a tou umyte každý povrch, vrátane dvierok, stien a zásuviek.

5. Povrchy utrite roztokom octu a vody

Tu postupujte rovnako ako pri vyššie uvedenom kroku. Pripravte si roztok octu a teplej vody v pomere 50/50, aby ste zničili všetky zostávajúce vajíčka. Primiešanie niekoľkých kvapiek vonného esenciálneho oleja, napríklad mäty piepornej, môže pomôcť odradiť pretrvávajúce mole. Roztokom a vatovým tampónom vyčistite všetky malé štrbiny.

6. Dôkladne vyčistite vysávač a náradie

Po dokončení upratovania vyberte vrecko z vysávača a okamžite ho zlikvidujte. V prípade bezvreckového vysávača dôkladne vyčistite komoru vysávača. Ak ste niečo vyhodili do kuchynského odpadkového koša, dajte predmety do dvojitého vrecka a odneste ich do vonkajšieho kontajnera. Potom vytrite odpadkový kôš roztokom octu.

7. Zásoby nedopĺňajte ihneď

Pred doplnením zásob dajte čerstvo vyčistenej špajze niekoľko dní, aby ste sa uistili, že v nej už nie sú žiadne mole. Pred opätovným uložením starostlivo umyte všetky poháre alebo iné nádoby. Všetky balenia, ktoré ste neotvorili alebo ktoré neboli zamorené, by mali byť umiestnené na niekoľko dní do mrazničky. Tým sa zaistí, že všetky pretrvávajúce vajíčka na obaloch budú zničené.

Potravinové mole
Zdroj: shutterstock.com

Opatrenia pri rozsiahlom zamorení moľami

Ak po niekoľkých upratovaniach zistíte, že problém s moľami pretrváva, začnite s rozširovaním upratovacej plochy. Skontrolujte medzery medzi skrinkami a stenami, za spotrebičmi, a dokonca sa pozrite aj za kryty zásuviek alebo vypínačov. Pokiaľ zistíte, že práve tieto oblasti sú problém, zvážte použitie tesnenia.

Nezabudnite sa zbaviť všetkých už dospelých molí, aby nemohli ďalej klásť vajíčka a problém nezhoršovali. Môžete investovať do niekoľkých komerčných pascí, ktoré na prilákanie molí a ich odchytu používajú feromóny. Funkčné sú aj klasické lepiace pásky na muchy, ale treba počítať s ich menšou účinnosťou.

Ako zabrániť budúcemu zamoreniu moľami

Dôkladne kontrolujte obaly potravín ešte v obchode. Hľadajte stopy po vajíčkach alebo malé otvory, ktoré poukazujú na výskyt lariev.

Zvážte trvalé uloženie adekvátnych potravín v mrazničke. Pokiaľ to nie je možné, skúste aspoň nové potraviny pred uložením na dva až tri dni zmraziť. Tým zahubíte vajíčka alebo larvy, ktoré by sa mohli vyskytovať na obaloch.

Pokiaľ sa to dá, môžete potraviny skladovať v uzatvárateľných plastových obaloch. Uistite sa, že používate vzduchotesné nádoby. Vyhnite sa pohárom alebo iným otočným viečkam, ktoré by mohli slúžiť ako ideálne miesto na kladenie vajíčok.

Pasca na potravinové mole
Chytanie dospelých molí na lapače je doplnkové riešenie. | Zdroj: shutterstock.com

Pomôžu prírodné vône

Majte na pamäti, že mole sa vyhýbajú určitým vôňam, takže ich môže odradiť napríklad aj vhodné umiestnenie bobkového listu. Najdôležitejšia je ostražitosť a častá kontrola špajze. Dôkladne upratujte rozliate tekutiny, odstraňujte staré otvorené potraviny a pravidelne na čistenie používajte ocot v pomere 50/50.

Prírodné prostriedky proti moliam

Levanduľa: Môžete použiť sušené kvety levandule alebo levanduľový olej, ktorý rozmiestnite po skrinkách a šuplíkoch.

Cédrové drevo: Mole nemajú radi vôňu cédrového dreva. Použite cédrové guličky, ktoré umiestnite medzi potraviny.

Eukalyptus: Eukalyptový olej alebo eukalyptové listy umiestnite v skrinkách.

Citronela: Citronela je známa svojou odpudivou vôňou pre hmyz, vrátane molí. Môžete použiť citronelový olej alebo sviečky s vôňou citronely.

Škorica: Škoricové tyčinky alebo prášok umiestnite do skríň a šuplíkov.

Mäta: Môžete použiť sušenú mätu alebo mätový olej.

Treba mať na zreteli, že prírodné vône a prostriedky pomáhajú odpudiť mole, ale nie sú zárukou 100 % ochrany. Kombinujte ich preto s vyššie uvedenými tipmi.

Text: Claudie Kornelová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.