Mravec
Galéria (8) Zdroj: Shutterstock

Ekologicky proti mravcom

Ak na mravca v záhrade narazíte len občas, nič to, veď je súčasťou života v nej. Mravce nie sú nebezpečné živočíchy, no keď sa na terase, v trávniku či v dome koncentrujú vo veľkých počtoch, stávajú sa neželanými návštevníkmi. Poradíme vám, ako sa ich v záhrade zbaviť nechemickou cestou.

Galéria

Mravce na kvete
Presúvanie hniezd mravcov
Ničenie kráľovnej robotnicami
Mravec
Postrekovanie rastlín
Lepové pásy
Mravce

Takto „nechcene“ sa objavujú aj v skleníkoch pri pestovaní priesad, v kamenných múrikoch, okolo domu a medzi dlažbou. Neraz putujú po kmeni a konároch ovocných stromov až do koruny, na listy, kde chránia vošky pred lienkami a inými prirodzenými predátormi. Na listoch vyhľadávajú sladké výlučky cicavých škodcov, takzvanú medovicu. Tým nás tiež upozornia na výskyt týchto škodcov. Medovica je však tiež živnou pôdou pre niektoré patologické huby, preto je výskyt mravcov v korunách ovocných stromov neželaný. Patogény sa zachytia na ich telách a ony sa stávajú roznášačmi choroby.

Presúvanie hniezd mravcov
Presúvanie hniezd. Vzdialenosť presunutia hniezd závisí od viacerých faktorov, ako je štruktúra pôdy, jej vlhkosť a tiež od toho, aké sú poveternostné podmienky. Zvyčajne je to však dosť ďaleko na to, aby sa vyriešil problém v danej oblasti. | Zdroj: Shutterstock

Pomerne často poškodzujú trsy jahôd. Vegetačné vrcholy, takzvané srdiečka, zanášajú zeminou. Listy vplyvom kyseliny mravčej žltnú a na okrajoch často skučeravejú. Plody, ak sa vôbec vyvinú, sú zakrpatené, väčšinou však napadnuté rastliny nekvitnú. Mravce majú veľmi dobre vyvinutý a citlivý čuch.

Pomôžu vám hlístice

Veľmi účinná inšpirácia prišla z prirodzených vzťahov v prírode, kde sú mravce napádané ich nepriateľmi, hlísticami (Steinernema feltiae). Vysokoaktívne hlístice (nematódy) odpudzujú mravce bez jedu, jednoduchým biologickým spôsobom bezpečným pre životné prostredie, ľudí, včely, vtáky aj domáce zvieratá. Aby ste zabránili poškodzovaniu, i keď nepriamemu, úžitkových rastlín mravcami, použite proti ním hlístice. Dajú sa zakúpiť v prípravku s názvom Entonem. Tento prípravok rozmiešate podľa návodu vo vode a nalejete ho do hniezd v pôde alebo nastriekate vedľa stien do mravčích východov či priamo na konáre a kmeň, kde ich vidíte pohybovať sa. Mravce rozpoznajú, že v postreku sú pre ne nebezpečné hlístice, ktoré parazitujú v ich telách a znamenajú pre ne smrť. Čo najrýchlejšie odsťahujú svoje hniezdo čo najďalej od miesta, kde ste prípravok aplikovali.

Ničenie kráľovnej robotnicami
Na Slovensku ide o novinku. V priamom kontakte ničia kráľovnú aj robotnice. Na Slovensku je tento spôsob ochrany proti mravcom novinkou, no v niektorých štátoch EÚ sa používa, a to s veľkým úspechom. | Zdroj: Isifa

Rady pri aplikovaní prípravku Entonem

  • Prípravok nie je možné kúpiť do zásoby a dlhodobo skladovať, keďže ide o „živý produkt“. Použiteľnosť prípravku je do 7 dní od expedície pri teplote skladovania 4 – 6 °C a potme.
  • Väčšina druhov mravcov si vytvára svoje hniezda pod zemou, vstupy a výstupy do týchto hniezd sú viditeľné ako malé otvory alebo kopčeky nanosenej zeminy. Hlístice aplikujte priamo na tieto otvory a kopčeky. Efekt sa prejaví už za niekoľko minút. Mravce napadnuté hlísticami hromadne opúšťajú hniezda. 
  • Prípravok Entonem používajte pri pôdnej teplote od 8 °C do 28°C ráno alebo večer, pretože hlístice sú citlivé na priame slnečné žiarenie. 
  • Pripravený roztok tesne pred aplikáciou dobre zamiešajte, pretože hlístice klesajú na dno kanvy. Nenechávajte ho stáť dlhšie ako hodinu, hrozí, že hlístice uhynú pre nedostatok kyslíka. 
  • Ak chcete zabrániť návratu mravcov, zálievku či postrek opakujte o 4 až 6 týždňov. Následné minerálne alebo organické hnojenie nie je pre hlístice škodlivé, no použitie vápna odložte aspoň o dva mesiace.   
  • Počas leta sa mravce neraz rozmnožia aj v trávniku, hniezda majú pod zemou. Hlístice tráve neškodia. Postrek je vhodný, až keď sa mravce po zime aktivizujú, čiže od apríla do septembra priamo na ich hniezda. Deti a domáce zvieratá môžu po tráve behať ihneď po ošetrení. Podmienkou aplikácie je vlhký trávnik. Voda je totiž potrebná na pohyb hlístic. Po aplikácii je vhodné trávnik polievať a udržiavať vlhkosť aspoň 2 – 3 týždne. 

PRÍPRAVOK: Parazitické hlístice rodu Steinernema od firmy Biotomal sa aplikujú zálievkou alebo postrekom na dobre prevlhčenú pôdu. Cena prípravku je 7 €.

Postrekovanie rastlín
Zdroj: Shutterstock

Lepové pásy

Ďalšou možnosťou, ako obmedziť výskyt mravcov v korunách stromov, je použitie lepových pásov. Lepový pás umiestnite na kmeň vo výške približne jedného metra. Jeho dĺžku prispôsobte odstrihnutím. Je dôležité, aby sa konce pása prekrývali. Pás sa v hornej a dolnej časti previaže pevne špagátom, aby tesne priliehal ku kmeňu a mravce ho nemohli podliezť, ale boli nútené vliezť priamo do lepu. Ak je kôra nerovná, priehlbiny v tejto časti zarovnajte napríklad hlinou.

Lepové pásy
Zdroj: Shutterstock

 

Radí Ing. Zoltán Tamašek, odborník na biologickú ochranu rastlín, www.biotomal.sk
Foto: isifa/shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.