/ Chalupa /

Viete, ako sa podomácky a bez chémie zbavíte mravcov?

mravce v byte
Zdroj: iStock

Len čo vyjde slnko a oteplí sa, má nejedna domácnosť problémy s mravcami. Netýkajú sa len rodinných domov či chát, ale aj panelákových bytov, najmä v nižších poschodiach. Mravcom však nerobí problém dostať sa aj vyššie, ak majú vhodné podmienky. Viete, ako sa ich zbaviť ekologicky?

Na trhu existuje viacero chemických prípravkov proti mravcom, niektoré sú však nebezpečné aj pre domáce zvieratá, nehovoriac o malých deťoch. Navyše, ďalšiu chémiu v byte nechce asi nik.

Ak sa vám nedarí mravce odstrániť a vytvorili si z vašej domácnosti svoju vlastnú, je namieste zavolať profesionálov, ktorí riešia odborne napadnutie domácnosti škodcami. V bežných prípadoch, keď si všimneme len pár mravcov, môžeme zabojovať vlastnoručne vyrobenými prípravkami.

mravce v byte
Zdroj: iStock

Čo na mravce zaberá?

Na miesta a cestičky, kde sa pohybujú poukladajte prírodné repelenty. Proti mravcom je účinná kávová usadenina, mäta prieporná i citrón. Na miesta, kde ich uložíte, sa už nevrátia. Lenže to nerieši zdroj problému. Dôležité je ešte predtým celú plochu, kde sa vyskytujú, prípadne aj okolie (mravce si vedia veľmi rýchlo nájsť bočné cestičky na obľúbené miesta) vyčistiť roztokom vody a bieleho octu v pomere 1 : 1. Mravcom sa ocot nepáči.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestemravce v byte
Zdroj: iStock

Ako fungujú návnady?

V predajniach záhradníckych potrieb zoženiete návnadové stanice na mravce, ktoré riešia lokálny problém. Obsahujú jed, ktorý mravce zanesú naspäť do hniezda – ku kráľovnej. V ideálnom prípade tak vymizne celá kolónia. Lenže, neraz mravce „robotníci“ zahynú skôr, ako sa dostanú späť do hniezda. V tom prípade sa jed nedostane k zdroju problému.

mravce v byte
Zdroj: iStock

Čo robiť, aby sa mravce u vás neusadili?

Mravce do našich domácností vedie túžba po potrave, vode a bezpečí. I keď len ťažko zastavíme každého jedného mravca, tieto rady nám pomôžu zabrániť mravčej invázii:

  • Nenechávajte potraviny, špinavé taniere alebo zvyšky jedál na miestach, kde sa k ním môžu dostať mravce. Väčšinu mravcov priťahujú sladké a mastné potraviny.
  • Utesnite trhliny, praskliny a otvory okolo okien, dverí a potrubí. Použite tmel alebo tesnenie, aby sa mravce nemohli dostať do vášho domu respektíve bytu.
  • Odstráňte z dvora hnijúcu guľatinu a rezivo.
  • Opravte netesnosti v kúpeľni, na toalete, pri vodo- a elektroinštalácii a vysušte vlhké miesta v domácnosti.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

  1. Čo takto ich chytať a natierať na bielo. Toto sa mi osvedčilo s potkanmi.Pár som ich natrel a ostatní pred nimi ušli.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.