Epsomská soľ
Zdroj: iStock

Nielen do kúpeľa! Vedeli ste, že epsomská soľ dokáže pomôcť aj vašim rastlinám?

Epsomská soľ, ktoré sa používa do kúpeľa, je cenným zdrojom horčíka. Práve preto sa kúpele s touto soľou používajú na regeneráciu a uvoľnenie svalov po náročnom tréningu či inej fyzickej aktivite. Rovnako je obľúbená aj v kozmetike. Tušili ste však, že prospieva aj rastlinám? Prečo a ako ju použiť v záhrade?

Epsomská soľ v záhradníctve nie je ničím novým, i keď dnes jej výhody pri pestovaní rastlín pozná len málokto. Najvyšší čas pripomenúť si ich! V skutočnosti toto dobre strážené tajomstvo existuje už po mnoho generácií a naozaj funguje.

Prečo je epsomská soľ dobrá pre rastliny

Existujú relevantné dôvody, prečo dopriať pozitíva z epsom soli aj rastlinám. Epsomská soľ podporuje kvitnutie kvetov a zlepšuje zdravé sfarbenie rastlín. Podporuje tiež bohatší a hustejší rast. Epsomská soľ sa skladá z hydratovaného síranu horečnatého (horčík a síra), ktorý je dôležitý pre zdravý rast rastlín. Horčík umožňuje rastlinám lepšie prijímať cenné živiny, predovšetkým dusík a fosfor. Pomáha tiež pri tvorbe chlorofylu, ktorý je životne dôležitý pre fotosyntézu. Okrem toho, horčík výrazne zlepšuje schopnosť rastliny tvoriť kvety a plody.

Epsomská soľ
Zdroj: iStock

Ako použiť epsom soľ v záhrade

Ak máte pôdu chudobnú na horčík, pridanie epsomskej soli zlepší jej kvalitu. Na rozdiel od väčšiny komerčných hnojív pri použití epsom soli hrozí len minimálne nebezpečenstvo, že by ste to s jej použitím prehnali. Epsomskú soľ je bezpečné použiť na takmer všetky záhradné rastliny.

Ktoré rastliny potrebujú viac horčíka a pre ktoré nie je dôležitý?

Pred aplikáciou epsomskej soli je dobré nechať pôdu otestovať, aby ste zistili, aké hodnoty horčíka sú vo vašej záhrade. Taktiež si treba uvedomiť, že niektorým rastlinám vyhovuje pôda s nízkym obsahom horčíka. Sú to napríklad fazuľa a listová zelenina. Naopak – ruže, paradajky a papriky vyžadujú veľa horčíka, a preto sa roztokom s epsomskou soľou rosia alebo zalievajú častejšie. Po zriedení vodou je epsom soľ pre rastliny ľahko použiteľná, najmä ak ju aplikujete vo forme postreku na listy.

Epsomská soľ
Zdroj: iStock

Ako si pripraviť roztok s epsomskou soľou

Väčšina rastlín sa poteší, ak ju raz za mesiac zarosíme roztokom z 2 polievkových lyžíc (30 ml) epsom soli na 3,8 l vody. Ak chcete roztok použiť častejšie – každý druhý týždeň, do rovnakého množstva vody pridajte len 1 polievkovú lyžicu soli epsom.

Ruže ocenia postrek na jar, keď sa objavia listy a potom znova po odkvitnutí. V prípade paradajok a papriky postrek roztokom so soľou epsom aplikujte počas presádzania a znova po prvom kvete a nasadení plodov.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardeningknowhow.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje