Našiel som spôsob, ako sa zbaviť vošiek bez postreku. Neuveríte, čo mi pomohlo!
Asi každý z nás sa už stretol s voškami. Sú to malé žlté a čierne chrobáky, ktoré sú prisaté na spodnej strane listu, z ktorého pomaly odoberajú živiny. To časom spôsobí, že list odumrie a urobia na rastline veľké škody.
Galéria
Nám sa tento rok vošky udomácnili na motýľom kríku (Buddleia davidii), ktorý mame pri terase. Už minulý rok som skúšal veľa spôsobov, ako proti nim bojovať. Skúšal som vyrábať rôzne lektvary, ktoré som našiel na internete, aby som nemusel používať chemické prípravky, no nič nezabralo. Trochu som sa začal voškám viac venovať a čítať si o nich. Keď chcete zvíťaziť nad nepriateľom, tak ho musíte najskôr dobre poznať.
O vošky sa starajú mravce, ktoré im za odmenu vylučujú tekutinu, ktorá im veľmi chutí. To znamená, že proti voškám pomáha aj zbaviť sa mravcov na rastline, alebo jej okolí.
Vošky majú aj svojho prirodzeného nepriateľa, ktorým sú lienky a larvy lienok. V tomto článku ich možno uvidíte prvýkrát.
Poobzeral som sa po záhrade a veľa lienok (ako aj ich larvy) som našiel na našej slivke.
Pod slivkou som rozložil igelit a zatriasol celým stromom.
Larvy lienok popadali na rozložený igelit a pozbieral som asi 15 lariev.
Larvy lienok som dal do skleneného pohára a uzavrel. Dajte si pozor, lebo nemajú problém liezť aj po skle, preto pohár zakryte.
Larvy som z pohára rozmiestnil na vrchné časti listov, ktoré boli najviac napadnuté voškami.
Po chvíli sa larvy lienok pustili hneď do práce.
Už po troch dňoch od nasadenia lariev lienok bolo vidieť, že vošiek je menej.
Po práci zostanú larvy lienok prichytené na spodnej strane listu, kde sa začnú meniť na lienku.
Po larve zostane na liste jej predná časť.
Tento spôsob je podľa mňa účinný a šetrný k rastline. Stačí sa poobzerať po záhrade a trochu tej prírode dopomôcť.
Text, foto a video: Lukáš Urblík
Ano, toto funguje – mam aj ja vyskusane, hoc nie cielene. Ma to vsak jeden hacik. Tie larvy, ktore tam mate su larvy invazivnej lienky z Azie, zial nie je to nasa lienka sedembodkova. Rozmnozuje sa omnoho agresivnejsie a aj apetit ma vyrazne silnejsie nez nasa lienka. O.i. ma rada stavnate ovocie. Nastastie ho nevie nakusnut, ide donho iba ak je uz nacate (napr osami). Zial, vytlaca nasu klasicku lienku hlavne tym, ze zatial co nasa lienka nakladie niekolko 100 vajicok, tato invazivna az 4.000. Najznamejsim negativom tejto invazivnej lienky je fakt, ze skodi vinicu a vinarom … miluje hrozno a vinic a v pripade, ze ju vinari zoberu a rozomelu spolu s hroznom, vyrazne degraduje kvalitu mustu.
Nateraz nie je znamy ziadny prirodzeny nepriatel a rovnako ani ziaden postrek proti tejto invazivnej lienke, takze tu ma raj.
Teraz pomaha s voskami, ale otazne je ci to v buducnosti nebudeme lutovat .. ???
Ak je stromcek maly, ja zoberiem len hadicu a prudom vody ich odporucam prec z listov.
Zdravím. Takýchto nejakých lariev je plná slivka. Na listoch, ale aj na plodoch. Aj štyri sú na jednej slivke. Sú silne pricucnuté o plod. Sú aj na plodoch hrozna. Pomarančovej farby a na chrbáte majú od zadočka po hlavu 3 páry čiernych bodiek. Keď ich paličkou nasilu oddelím od slivky, zostane tam ranka. Keď viacej dorastú, tak sú tieto larvy čierne a bodky majú červené. Neviem, čo je to za potvory.
Mne tieto larvy lienok zaplienili okrasné vŕby ,také tie točené. Musel som ich vyrúbat a spáliť . O rok som toho mal plnú čerešňu , striekal som ju zospodu prúdom vody na listy asi týždeň , aj to pomohlo ale teraz občas nájdem tie potvory na záhrade. Každý rok je viac a viac kadeakej pliagy.
Je to super, pokiaľ by to boli lienky naše – tie, ktoré žijú na SK. Tieto, ktoré ukazujete, sú ázijské lienky, ktoré sú nebezpečné, chrobáky štípu požierajú naše lienky. Takéto ázijské lienky sa prisajú na plody a znehodnotia celú úrodu. nemajú u nás predátora ani žiadne postreky nie sú účinné. Je to veľmi škodlivý hmyz.