Ako si poradiť s čiernym muškami na izbových kvetoch

Ako si poradiť s čiernymi muškami na izbových kvetoch

Aký prípravok použiť proti čiernym muškám na izbových kvetoch, ktoré neustále poletujú okolo kvetín? Určite to nie sú molice. (Ivanka B., Bratislava)

Máte pravdu, nie sú to molice, ale dospelé mušky smútiviek (Bradysia paupera). Majú dĺžku asi 3 mm, tmavé telo, priesvitné krídla s výraznými čiernymi žilkami, lietajú pomaly. Žijú približne týždeň, pričom stihnú do substrátu naklásť vajíčka. Z vajíčok sa vyvinú larvy. Typické je priesvitné drobné telo lariev. Z nich sa približne o tri týždne vyvinú opäť mušky, ktoré dobiedzavo poletujú v priestore. Kladú vajíčka aj do ďalších črepníkov s rastlinami a kolobeh sa opakuje. Napádajú kvetiny, zeleninu, mladé ovocné rastliny pestované v nádobách. Smútivky si väčšinou prinesieme pri výmene rastlín s iným pestovateľom, po presadení do nedostatočne dezinfikovaného substrátu, prípadne kúpou novej rastliny, a to v podobe voľným okom neviditeľných vajíčok či lariev ukrytých v substráte.

Lietajúce mušky je ťažké zlikvidovať. Zničiť treba larvy žijúce v substráte. Živia sa síce väčšinou organickými zvyškami v pôde, ale obžierajú aj korienky, najviac im chutia mladé. Vodivé cesty pre vodu a živiny v pletivách sa porušia, listy zaschýnajú. Larvám vyhovuje vlhký substrát. Preto je najlepšie obmedziť zálievku, prípadne nechať rastliny preschnúť. Miesto polievania do črepníka jemne rosiť, zalievať do misky. Suché, odumreté listy treba odstraňovať. Ak nepomôže zníženie vlhkosti, treba skúsiť rastlinu presadiť do nového, riadne sterilizovaného substrátu. Najlepším riešením je kúpiť nový substrát, vymeniť ho všetkým rastlinám. Nádoby treba najprv poriadne umyť v horúcej mydlovej vode, nechať vysušiť a až potom znova použiť na výsadbu. Opatrením je aj fyzikálna dezinfekcia substrátu – horúcou parou či horúcim vzduchom.

V domácich podmienkach možno malé množstvo substrátu dezinfikovať napr. prehriatím v teplovzdušnej rúre minimálne pri 90 °C aspoň 30 minút. Použijeme vyradený starší plech na pečenie, plechovice, starý hrniec a pod. Po vychladnutí treba substrát navlhčiť odstátou alebo prevarenou vodou. Z chemických prípravkov možno vo forme zálievky použiť Karate Zeon 5 CS, Decis EW 50, Super Champion K. Z biologickej ochrany možno použiť prípravky obsahujúce tzv. bioagens – užitočné organizmy, napr. Entomite – dravý roztoč, Entonem – parazitické háďatko. Napádajú telá lariev smútiviek, pričom pestovanej rastline neškodia. Aplikovať možno aj žlté lepové doštičky na ochranu izbových rastlín (treba ich zapichnúť do substrátu alebo zavesiť na rastlinu). Lietajúce mušky láka žltá farba, prilepia sa a zahynú. Nálety mušiek treba sledovať, po zaplnení či zaprášení treba doštičky vymeniť.

Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák. Celoročná OR na rok 2019 bude vytlačená v priebehu marca 2019.

Text: Ing. Hana Szabóová

Foto isifa/shutterstock

  1. HA HA says:

    Pre TEba

  2. Anonym says:

    Mne sa osvedcil elektricky odparovac proti komarom, na jar a na jesen dvojtyzdnova aplikacia.

  3. Monika says:

    Ja poznám zlepšovák ako odstrániť smutivky bez akejkoľvek chémie,dezinfekcie substrátu či zbytočného presadzania. Poradila mi to jedna známa.
    Ak máte akékoľvek izbové rastliny napadnuté smutivkami,treba na vrch každej rastliny nasypať obyčajný piesok. Takymto spôsobom sa nákladene larvy nedostanú von a tie ktoré poletujú okolo rastlín vďaka piesku ďalšie larvy nenakladu.Odskusane a funguje to.

    1. Roman says:

      Súhlasím aj ja to tak robím, stačí pol centimetrova vrstva piesku na povrchu

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje