Brokolica
Galéria (10) Zdroj: iStock

Najrozšírenejší škodcovia na brokolici a spôsoby, ako proti nim bojovať

Cuketa a listová zelenina nepotrebujú veľa starostlivosti, ale pestovanie brokolice je komplikovanejšie. Ak sa naučíme o ňu starať, odmení sa nám veľkými, krásnymi hlavami, ktoré chutia o to lepšie, že sme si ich dopestovali sami. Ak však do záhrady „prikvitnú“ škodcovia, ktorých má brokolica nemálo, úspech pestovania sa môže veľmi ľahko zvrtnúť. Akí sú najčastejší škodcovia brokolice a ako proti nim bojovať?

Galéria

Brokolica
Vošky
Zelené kapustové húsenice
Kvetárka kapustová
Mlynárik kapustový
Molice
Parazitické háďatka
Zelené kapustové húsenice

Vošky – Lipaphis erysimi a Brevicoryne brassicae

Zistenie, že na vašej brokolici si pochutnávajú vošky je frustrujúce, pretože sú veľmi časté, rýchlo sa množia a môžu šíriť choroby. Na druhej strane sa s nimi dá ľahko vysporiadať. Rastliny brokolice napádajú najmä voška repková Lipaphis erysimi a voška kapustová Brevicoryne brassicae. Našťastie, na všetky typy vošiek funguje prírodné riešenie – lienky a ďalší hmyz, ktorý sa voškami živí. Prilákate ho napríklad vysadením fenikla, kôpru a kvetov bohatých na nektár. Dôležité je udržiavať porast vzdušný. Dobrým spôsobom, ako ochrániť brokolicu pred škodlivým hmyzom sú kryty na hriadky s výsadbou.

Vošky
Zdroj: iStock

Najbežnejším spôsobom, ako vošky odstrániť a zabrániť ich premnoženiu, je pravidelná kontrola listov zospodu. Ak nájdete ložisko, vošky jednoducho rozpučte alebo list odtrhnite. Ďalším spôsobom je postriekať vošky silným prúdom vody. Oplatí sa použiť lepovú pásku alebo dosku. Vyskúšať môžete aj postrek záhradníckym neemovým olejom alebo postrek vodou s pridaným saponátom.

Zelené kapustové húsenice – Trichoplusia ni

Tieto húsenice sa pohybujú slučkami a sú nenásytné. Milujú všetky kapustoviny a dokážu veľmi rýchlo prederaviť listy na podobu švajčiarskeho syra. Problémom je, že sa nezastavia len pri listoch. Húsenice sa zavŕtajú aj do hlávok brokolice.

Zelené kapustové húsenice
Zdroj: iStock

Čo proti nim funguje?

Kvetárka kapustová – Delia radicum

Červy kvetárky kapustovej majú biele až priesvitné hrubšie kratšie telo a často sa im hovorí aj koreňové červy. Dospelí jedinci pripomínajú malé domáce muchy. Hoci vo všetkých vývojových fázach vyzerá kvetárka nevinne, nenechajte sa oklamať.

Kvetárka kapustová
Zdroj: iStock

Napriek svojmu nevýraznému vzhľadu môže tento škodca napáchať veľa škody. Larvy napádajú korene rastliny a to, že ich napadli si všimnete, žiaľ, ľahko – rastlina je viditeľne poškodená, chradne. Najlepším riešením je preto prevencia a schopnosť včas odhaliť týchto škodcov.

Mlynárik kapustový – Pieris brassicae

Húsenice mlynárika kapustového robia škody na všetkých rastlinách príbuzných kapuste. Motýľa poznáme podľa bielych, smotanových až svetlozelených krídiel, húsenice sú tenké dlhé so žltozeleným zafarbením. Vo väčšom počte dokážu rastliny brokolice zničiť, v lepšom prípade zakrpatia ich rast. Vajíčka spoznáte jednoducho – vyzerajú ako drobné korálky oranžovej farby.

Mlynárik kapustový
Zdroj: iStock

Ručný zber akýchkoľvek húseníc (mlynárik je len jednou, ktoré na hlúbovinách škodia), ktoré uvidíte, je vždy dobrý nápad. Ďalším prirodzeným ťahom je privolať predátorov, predovšetkým vtáky. Samozrejme, ak si všimnete vajíčka, zlikvidujte ich spolu s listom. Existujú aj ekologické prípravky zamerané priamo proti mlynárikovi – proti mladým húseniciam v podobe bakteriálnych produktov v kombinácii s prírodným hnojivom Boroil.

Molice – Aleyrodidae

Na kapustovinách, vrátane brokolice, škodí veľa druhov molíc. Škodia bledozelené larvy, nymfy, ale aj dospelé jedince, ktoré sa živia vyciciavaním šťavy z listov. Ochrana proti moliciam je veľmi náročná a vyžaduje si kombináciu všetkých dostupných opatrení.

Molice
Zdroj: iStock

Dôležité je výskyt sledovať prostredníctvom žltých lepových dosiek. K prírodným nepriateľom molíc patria dravé osičky Emcarsia formosa, Eretmocerus erimicus, dravé roztoče Amblydromalus limonicus, Amblseius swirskii a predátory: zlatoočka Chrysoperla catnea a dravá bzdocha Macrolophus pygmaeus.

Parazitické háďatka – Meloidogyne spp.

Napádajú obrovské množstvo rastlín, vrátane brokolice. Sú to mikroskopické nematódy, ktoré žijú v pôde a živia sa koreňmi, čo spôsobuje, že sa v koreňoch vytvárajú uzly a hrbole. Tým sa znižuje vitalita rastliny – vädne a pôsobí zakrpatene, môžete si všimnúť aj žltnutie listov.

Parazitické háďatka
Zdroj: iStock

Tieto príznaky sú však časté aj pri iných problémoch, preto sa teba rastline pozrieť priamo na korene. Ak si všimnete uzly, hrčky, vaše rastliny napadli parazitické háďatká.

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje