Myš domová
Zdroj: istock.com

Ako ochrániť pred myšami vnútorné priestory na jeseň a v zime?

Hľadáte spôsob, ako cez jeseň a zimu udržať otravné myši mimo vašej garáže, špajze, kôlne alebo stodoly? Nielenže je to znepokojujúce, ale prítomnosť myší v prístreškoch môže byť začiatkom oveľa väčšieho problému.

I keď bežná domová myš vyzerá krehko a roztomilo, v skutočnosti môže spôsobiť vážne problémy. Na úvod spomenieme, že myši sú veľkými prenášačmi chorôb. Ako člen rodiny hlodavcov šíria salmonelu, listériu a množstvo ďalších chorôb prostredníctvom trusu, moču a slín. Okrem toho však vedia byť aj extrémne deštruktívne. Rýchlo sa prehryzú cez krabice, látky, koše a čo je horšie – aj cez elektrické drôty a rôzne káble. A nakoniec – dokážu si vytvoriť veľké hniezda kdekoľvek, kde nájdu úkryt. Dokonca aj v autách, v traktoroch, v kosačkách na trávu (a vedia tam poprehrýzať dôležité káble). Navyše vám zjedia semiačka pripravené na jarnú výsadbu.

Myš domová
Zdroj: istock.com

Ako udržať myši mimo garáž či špajzu?

Chce to dobrú obrannú, ale aj útočnú stratégiu. Dobrá obrana znamená vytvorenie prostredia, ktoré je pre myš neatraktívne a nepreniknuteľné. A dobrá útočná stratégia? Tá znamená mať niečo, čo nedovolí žiadnej myši vstúpiť do vášho prístrešku.

Základné stratégie dobrej obrany proti myšiam

Zbavte sa kartónu

Pre začiatok sa vyhnite skladovaniu čohokoľvek z papiera a kartónu. Kartónové krabice sú síce lacné a praktické, no pre myši sú obrovským lákadlom.

Nielenže ľahko kartón prehryzú, ale výsledné hobliny sú vynikajúce na tvorbu hniezda pre ich mláďatá. Kartón tiež absorbuje ich moč a trus a zintenzívňuje ten nepríjemný zápach. Budete ho cítiť vo všetkom, čo je uložené v krabici.

Namiesto toho skladujte predmety v plastových nádobách, ktoré sú tesne uzavreté. Toto je obzvlášť dôležité, pokiaľ ide o krmivo pre zvieratá, trávne a záhradné osivo. Skladovanie týchto vecí v bezpečných nádobách udrží myši mimo a tiež zabráni tomu, aby sa cez ne dostali lákavé pachy.

Myš domová
Zdroj: istock.com

Utesnite vstupné body

Mimoriadne dôležitý moment, ak sa chcete naozaj vyhnúť myšiam v prístreškoch. Pokiaľ ide o kôlne, garáže, záhradné domčeky, stodoly a hospodárske budovy, myši si nájdu ľahký prístup dnu cez medzery a diery v obkladoch a dverách. Utesnite všetky otvory, štrbiny v doskách a okolie elektrických či vodovodných potrubí.

Poprezerajte prístrešok aj zvnútra, možno nájdete poškodené miesta, cez ktoré sa myši ľahko dostanú dnu. Utesnite medzery tmelom alebo expandujúcou penou, skontrolujte dvere a okná, či tam nie sú diery a tiež ich vyplňte.

Pri garážach s veľkými garážovými bránami sa uistite, že tesnenie v spodnej časti garážovej brány je v dobrom funkčnom stave. Toto je hlavný vstupný bod pre myši na začiatku jesene a zimy.

A keď už hovoríme o garážových bránach – ak sa nepoužívajú, nechajte ich zatvorené. Otvorené dvere sú pozvánkou pre myš, aby si našla nový domov. Ešte horšie je, že keď sa myš dostane do garáže, zvyčajne je už len jeden krok od vášho domu.

Myš domová
Zdroj: istock.com

Dobré útočné stratégie proti myšiam

Keď máte prístrešky zapečatené a obsah vo vnútri chránený, je čas pripraviť si dobrú útočnú stratégiu pre prípad, že by myš alebo niekoľko myší prekonalo vaše úsilie.

Prírodné repelenty

Jedným z najbezpečnejších spôsobov, ako udržať myši mimo vnútorných priestorov, je používanie prírodných repelentov. Nemusíte sa obávať toxických chemikálií, najmä ak máte malé deti alebo domáce zvieratá. Na vrchole zoznamu prírodných repelentov, ktoré fungujú proti myšiam, sú mätový olej a škoricový olej. Obe vône sú pre myši a iné hlodavce veľmi nepríjemné. Tým, že ich nastriekate na miesta, ktoré by teoreticky mohli lákať myši, pach oleja ich odpudí.

Elektronické odpudzovače škodcov

Jedným z najjednoduchších a najbezpečnejších spôsobov, ako udržať hlodavce mimo akejkoľvek stavby, je použitie elektronického odpudzovacieho zariadenia. Nemusíte si robiť problémy s pascami. Elektronické repelenty fungujú tak, že vydávajú zvukové vlny, ktoré sú pre ľudské uši nepočuteľné, no myši privádzajú do šialenstva.

Mnohé modely fungujú aj na odpudzovanie iných škodcov, ako sú pavúky a malý hmyz. Jednoducho sa inštalujú, stačí ich zapojiť do zásuvky a máte vybavené.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Eduard says:

    V malej kuchyni som mal 3 elektronické odpudzovače, absolútne neúčinné.

  2. Monika says:

    Prosím poraďte mi ktoré plašiče na hlodavce sú účinné, lebo ja som pred mesiacom kúpila 2 druhy, jeden elektrický a jeden na baterky, a ani jeden nefunguje. Ďakujem

  3. Izabela says:

    Najlepší plašič na myši je mačka 🙂

  4. Majo says:

    Elektronické plašiče proti myšiam sú vyhodené peniaze von oknom.

  5. Michal says:

    Opakovacia pasca
    1. Otvor v kúte tesne pri zemi.
    2. Spätná klapka.
    3. Ventilátor (z vysávača).
    4. Pohybový senzor nastavený na minimálnu dobu zopnutia.
    5. Hadica z vysávača
    6. Vedro (s nepatrným množstvom vody, alebo suché dostatočne hlboké)

    Všetko bežne dostupné materiály. Hlavný konštrukčný prvok som použil novodurovu tvarovku T Φ40. Nad prvou je ventilátor, nad druhou pohybový senzor. Spätnú klapku som vyrobil ručne.

    Myš inštinktívne hľadá otvor. Prejde pod sitkom ventilátora. Zachytí ju pohybový senzor a spustí ventilátor. Tlak ventilátora zatvorí spätnú klapku a vyfúkne myš hadicou do vedra. Po uplynutí času zopnutia sa ventilátor zastaví a spätná klapka spadne späť do otvorenej polohy.

  6. anro1966 says:

    Môžete poskytnúť nejaký jednoduchý nákres?
    anro1966@gmail.com

  7. Ludo says:

    Pes (vlciak)mi zacal behat po chodbe odrazajuc sa od steny k stene.Co sa deje?Oproti mne sa pohybuje nieco cierne.Pozrem lepsie a to hrabos polny..pokial som sa zobudil uz ho nebolo.Cakame uz 2.hodinu s nabytkom poodtahovanym od stien,odkial vylezie…………..

  8. Eva says:

    Tiež som kúpila elektronické odpudzovače.Vyhodené peniaze, Myši sa promenádovali akoby nič.
    Predajcu som kontaktovala pre zavádzaciu reklamu a ako to mám reklamovať pre nefunkčnosť. Dodnes mi neodpísali. Som z toho nahnevaná, ako to môžu predávať a ešte s rekamou v TV.

  9. Tibor says:

    Myslel som že iba ja mám zase smolu:el.plašiče vyženú akurát peniaze.A radu „upchajte otvory “ si tiež upchajte.Je to síce trochu protivné, ale mne najviac pomáha lepidlo na stromy proti mravcom.
    u: el

  10. sladko says:

    to čo je za článok? hanba

  11. duri says:

    neviem preco si niektori myslia ze ked zapnem elektricky plasic ze hned sa ziadna mys nepriblizi.Tie su Ok z pohladu toho ze sa tam mys nezahniezdi. Ved aj clovek znesie urcitu dobu v hluku, ale dom si tam predsa nepostavi… Najrychlejsie je lepidlo na mysi na kartone s opecenym orieskom na panvici…

  12. Dušan Vršanský says:

    Máme chatu v Nízkych Tatrách. Už keď sme ju pred cca 30 rokmi stavali, nasťahovali sa nám do nej myši a cítili sa tam veľmi dobre. Keďže som sa bavil elektronikou, postavil som niekoľko jednoduchých myšiplašov – dvojtranzistorových oscilátorov s frekvenciou okolo 10 kHz, takže keď pracujú, je ich počuť, trochu pískajú. Vzhľadom ku konštrukcii, je tam zrejme viac harmonických frekvencií, ktoré už počuť nie sú. Frekvencia nie je kritická, podľa literatúry by mala byť niekde nad 12 kHz čo človek už nepočuje. Ako prevodník zvuku som použil staré telefónne sluchátkové vložky. Spotreba je skoro nulová. Takže žiadny zázrak. Myšiplaše sú trvale nainštalované, zapínam ich jedným vypínačom po odchode z chaty. Treba si uvedomiť, že myšiplaš produkuje zvuk (alebo ultrazvuk vhodnejší do trvale obývaných priestorov) a tento zvuk musí vyžarovať do voľného priestoru. Za rohom alebo skriňou už nemusí byť intenzita zvuku dostatočná. Do väčších priestorov, alebo do priestorov, v ktorých je veľa prekážok je treba dať myšiplašov viac – tak, aby vykryli celý priestor. To, že myšiplaše jemne pískajú považujem za výhodu – pískanie je známka, že fungujú. Od inštalácie sme v priestoroch chránených týmito zariadeniami videli myš iba raz – aj tá sa chovala ako bláznivá, po otvorení dverí preskočila cez nás a zmizla. Myšiplaše fungujú cca 30 rokov, myší je pod lesom veľa, spokojne žijú v nechránených priestoroch ale do chránených sa neodvážia ani keď sú myšiplaše vypnuté (keď sme na chate).

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.