osie hniezdo
Galéria (9) Zdroj: istock.com

Najlepšie rady, ako vyhnať osy z vašej záhrady

Osy sú jedným z najmenej obľúbených šesťnohých stvorení na záhradách. Keď ich je veľa, vedia byť skutočne otravným hmyzom. Rady ochutnajú váš nápoj či jedlo, neustále vám bzučia okolo hlavy a môžu vás bolestivo bodnúť. Možno neviete, že ak si z vašej záhrady nespravia domov pre svoju kolóniu, sú aj užitočné. Čo však urobiť, keď si spravili hniezdo a neviete sa ich zbaviť?

Galéria

osie hniezdo
osy na melóne
osie hniezdo
pasca na osy
osa na lekváre
osie hniezdo
pasca na osy
detail osy

Osy tvoria veľkú časť radu blanokrídlovce (Hymenoptera), ktorý zahŕňa aj včely a mravce. Patria do čeľade sršňovité (Vespidae). Tá obsahuje takmer 5 000 druhov tohto hmyzu. Mnohé z nich sú samotárske a neškodné, ale existuje niekoľko druhov, ktoré robia zlé meno. Napríklad agresívna osa útočná a sršeň východný.

osie hniezdo
Zdroj: istock.com

Čím sú osy prospešné?

Osy sú ničiteľmi hmyzu, ktorý parazituje na plodinách. Živia sa škodcami a prispievajú k opeľovaniu. Spoločenské druhy, ktoré žijú a pracujú spoločne v kolónii s jednou kráľovnou znášajúcou vajcia a robotnicami, si svoj domov chránia. Stávajú sa nepríjemnými, keď si stavajú hniezda v blízkosti našich príbytkov. Vtedy sa aktívne, ba až agresívne zaujímajú o naše jedlo a nápoje.

detail osy
Zdroj: istock.com

Ako spoznáte rozdiel medzi včelami a osami?

Na rozdiel od včiel, ktoré po jednom bodnutí zomrú, osy môžu bodnúť opakovane a nič sa im nestane. Včely poštípu len v nevyhnutných prípadoch, na tele majú chĺpky a živia sa peľom a nektárom. Žihadlo vám zostane v koži. Osy sú výraznejšie sfarbené, lesklé a hlavne bez chĺpkov.

Výrazné pruhy nie sú priamkami, ale sú tvorené škvrnami a trojuholníkmi. Lákajú ich sladké i slané jedlá vrátane mäsa.

osy na melóne
Zdroj: istock.com

Ak vás niekedy na pikniku alebo pri relaxe v záhrade obťažoval lietajúci hmyz, je pravdepodobné, že to boli osy, nie včely. Rovnako, ak ste dostali štípanec bez toho, aby ste náhodou šliapali na hmyz alebo provokovali. Pravdepodobne to bola osa.

Našli ste hniezdo?

Včely aj osy sa príležitostne usadia v stavebných konštrukciách. Ešte predtým, ako siahnete po plechovke so sprejom, overte si, ktorý druh hmyzu vás navštívil. Ideálnym riešením, ak objavíte včelie hniezdo, je zavolať skúseného včelára, respektíve niekoho, kto vie kolóniu bezpečne odstrániť. Nielenže to zachráni včely, ale ochráni vás to pred mnohými škodami. Zabíjať veľké množstvo hmyzu nie je vhodné aj z iného dôvodu – včelstvá neraz obsahujú tisíce včiel, lariev a kukiel, množstvo medu uložené vo včeľom vosku.

Osy si zvyčajne stavajú hniezda z dreva, ktoré je zmiešané so slinami a požuté do papieroviny. Zaoblené hniezda nájdete nad zemou (ale aj pod zemou), v starých dierach pre hlodavce, v guľatine a v budovách. Jedno hniezdo môže obsadiť niekoľko stoviek až niekoľko tisíc jedincov. Kolónie na jeseň odumrú a hniezda už nebudú osy znova používať.

osie hniezdo
Zdroj: istock.com

Organické metódy kontroly ôs

V prírode existuje množstvo predátorov, ktorí lovia tento hmyz, vrátane vtákov, plazov, obojživelníkov, pavúkov, modliviek a ďalších druhov ôs. Ak však vo vašej blízkosti hniezdi veľká kolónia, dravci z prírody ju nebudú riešiť.

Našťastie, väčšina dostupných nechemických metód kontroly funguje. Najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať s ojedinelou osou, je zachovať pokoj a ignorovať ju. Mávanie rukami často vyprovokuje osu a tá zaútočí. Vyhnite sa noseniu ovocných alebo sladko voňajúcich parfumov. V lete osy lákajú rôzne sladkosti a bielkoviny. Ak podávate jedlo na dvore či na terase, veľmi rady vás navštívia a hodujú aj na zvyškoch, ktoré nevidíte. Preto je dobré po každom jedle stôl dobre umyť. Rovnako sa potešia otvorenému odpadu alebo nádobe na recykláciu.

Ďalšie dobré rady proti osám

  • Jednoduchý prípravok proti osám je postrek mydlovou vodou. Dokáže zabiť jednotlivcov a tiež zničiť hniezda.
  • Dávajte pozor na veľké kráľovné, ktoré na jar hľadajú miesto na hniezdenie. Ak spozorujete, že kráľovná začína stavať, odstráňte základy hniezda, keď nie je prítomná. Odradíte ju od stavby na tomto mieste.
  • Nezabudnite ešte na jar utesniť pukliny a trhliny na vonkajšej strane vášho domu a záhradných stavieb.
  • Ak ste na dome alebo v záhrade našli hniezda, neskúšajte ich zrážať alebo odstraňovať skôr, kým nebudú prázdne.

Pasce na osy

Ďalším šikovným riešením sú pasce, ktoré používajú ako návnadu heptylbutyrát, bielkoviny – mäso alebo ryby, prípadne ich kombináciou. Včely tieto druhy návnad nelákajú. Pasce, ktoré používajú mäso, je potrebné vyčistiť a návnadu pravidelne vymieňať, aby zostali účinné.

pasca na osy
Zdroj: istock.com

K dispozícii sú aj lapače, ktoré používajú rôzne chemické návnady a atraktanty. Majú niekoľko priehradiek, v ktorých sa osy buď utopia alebo zostanú uväznené.

Náš tip: Urobte si vlastnú pascu na osy
Odrežete hornú časť dvojlitrovej plastovej fľaše, na dno pridajte niekoľko centimetrov vody a návnadu. Odrezanú vrchnú časť fľaše zasuňte do spodnej časti otvorom na nalievanie smerom dole. Vznikne lievik, cez ktorý osa zíde k návnade, nebude však vedieť nájsť cestu von a utopí sa. Takto pripravenú pascu zaveste na strom alebo položte na zem.
pasca na osy
Zdroj: istock.com

Chémia je posledným riešením

Jediným spôsobom, ako naraz zabiť množstvo ôs je však použitie chemikálií. Vždy je lepšie zavolať si odbornú pomoc, ako ísť do toho sám. Okrem sprejov existuje aj pena a prach na ničenie nepríjemného hmyzu, ktoré sú vhodné najmä vtedy, ak je hniezdo v zemi alebo v dutine či v škáre. Tekuté pesticídy nie sú také účinné, navyše vnikajú do pôdy, čo nechceme. V každom prípade, keď sa pustíte do chemického boja, chráňte sa dlhými rukávmi, nohavicami, uzavretými topánkami, rukavicami a sieťovaným klobúkom. Chémia by však mala byť až posledným riešením.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Iveta says:

    Mali by ste ľudí naučiť s osami žiť a nie ich učiť ako si vyrobiť pascu proti nim

  2. Ingrid says:

    Nám na záhrade osy pomáhajú v boji proti voškám. Prevýsajúce jahody mi zachránili práve osy a ja som ani prstom nemusela pohnúť,hoci boli plné vošiek.
    Neučte ľudí zabíjať,,,účte ich ako s prírodou žiť!!!
    Ľudská arogancia a nadradenosť sa už začína prejavovať v podobe prírodných katastrof,na ktoré v konečnom dôsledku doplatí celá planéta.

  3. Rastislav says:

    Osa je aj dobrý opelovac pokiaľ nie je v blízkom okolí včelár,pomáhajú nám k úrode stromov.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.