Zemiaková vňať
Zdroj: shutterstock.com

Majú vaše zemiaky nízku vňať? Aký to má vplyv na úrodu a čo môže byť príčinou

Zdá sa vám, že túto záhradkársku sezónu máte vňať na zemiakoch nižšiu ako predchádzajúce roky? Spoznajte najčastejšie príčiny, ktoré majú vplyv na slabý rast zemiakovej vňate.

Prečo zemiaky potrebujú silnú a zdravú zelenú vňať?

Zemiaková vňať obrazne funguje „ako solárne panely“. Vňať zachytáva energiu slnečného žiarenia a v procese fotosyntézy vytvára dostatok výživných organických látok potrebných pre produkciu a rast podzemných hľúz. Silná vňať na zemiakoch poukazuje na dobrú kondíciu rastlín a je predzvesťou budúcej solídnej úrody. Nie vždy však listy záhradkárom siahajú až nad kolená. Nízka vňať na zemiakoch môže signalizovať niekoľko nedostatkov.

Nevhodná sadba zemiakov

Jedným z prvých dôvodov, prečo vňať na zemiakoch nedosahuje očakávanú výšku, je nevhodná sadba zemiakov, resp. sadba, ktorá ani za ideálnych podmienok nedorastá do výraznejších rozmerov.

Ak ste vysadili zle skladovanú sadbu, príliš vyklíčené sadbové zemiaky alebo necertifikovanú sadbu, vňať môže rásť oslabená, zakrpatená či s rôznymi deformitami. Rizikovým faktorom sú aj choroby zemiakov prenosné neošetrenou sadbou. Nízka vňať je však typická aj pre niektoré veľmi skoré a skoré odrody zemiakov. V ich prípade teda nemusia mať záhradkári zbytočné vrásky na čele.

Zemiaková vňať
Zdroj: shutterstock.com

Nedostatok živín v pôde

V priebehu niekoľkých mesiacov musia zemiaky po zasadení do pôdy vyprodukovať silnú rastlinnú hmotu (vňať) a následne aj hľuzy. Toto obdobie je náročné na spotrebu živín z pôdy. Ak je pôda na živiny chudobná (napríklad pri pestovaní zemiakov na tom istom mieste rok po roku), ani tohtoročná úroda nebude bohatá.

Príprava pôdy by mala začať už krátko po letnom/jesennom zbere, najneskôr však pred jarnou výsadbou do pôdy. Zemiaky z pôdy potrebujú získavať osvedčenú trojicu – dusík, fosfor a draslík. Dusík je nevyhnutný pre rast rastlín a tvorbu hľúz. Pri jeho nedostatku je rast nadzemnej časti slabší, vňať rýchlo žltne a výnos hľúz je slabý. Fosfor podporuje silný koreňový systém a je dôležitý pre tvorbu a vývoj hľúz. Draslík zvyšuje odolnosť zemiakov voči suchu, pomáha zlepšovať kvalitatívne vlastnosti hľúz a podporuje ich dlhšiu skladovateľnosť.

Mrazové poškodenie zemiakov

Okolo zemiakov je pri skoršej výsadbe v jarných mesiacoch veľa práce. Treba ich chrániť pred mrazom, zalievať a včas ohrnúť zeminou. Už krátkodobý pokles teplôt pod 0 °C vie na mladej vňati napáchať nemalé škody. Hoci sa z vrcholkového sčernania listov väčšina rastlín spamätá, neskôr sa môže vňať vyvíjať nerovnomerne a cez leto už nedosiahne očakávanú plnú výšku.

Poškodená zemiaková vňať
Zdroj: shutterstock.com

Pleseň zemiaková

Obávaná skaza zemiakovej úrody – pleseň zemiaková – sa šíri najmä vo vlhkom a teplom počasí. Najskôr zasahuje a oslabuje zemiakovú vňať, na ktorej sa objavujú hnedohrdzavé až čierne škvrny (na začiatok typicky na špičkách listov). V zasiahnutých miestach vňať vysychá, prestáva ďalej rásť a odumiera. Pleseň zemiaková však nezostáva len pri nadzemnej časti. Bez skorého zásahu/prevencie preniká aj k hľuzám, ktoré napadnuté plesňou začnú hniť ešte v pôde a nie sú skladovateľné.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.