Pásavka zemiaková
Galéria (9) Zdroj: shutterstock.com

Rozpoznáte všetky štádia pásavky zemiakovej? Letný postrach má takéto podoby

Žiadny záhradkár sa nechce prizerať na škody, ktoré na zemiakoch dokáže napáchať pásavka zemiaková. Tento hmyz, ktorý húževnato požiera listy, má negatívny vplyv na rast nadzemnej časti a kvalitu úrody zemiakov. Ak ste v pestovaní zemiakov nováčikom, je najvyšší čas zoznámiť sa s vývojovými štádiami pásavky zemiakovej.

Galéria

Pásavka zemiaková
Pásavka zemiaková
Pásavka zemiaková
Pásavka zemiaková s vajíčkami
Larvy pásavky zemiakovej
Larvy pásavky zemiakovej
Larvy pásavky zemiakovej
Pásavka zemiaková

Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata), ľudovo známa ako mandelinka, sa na našom území prudko rozšírila v druhej polovici 20. storočia spolu s nárastom dovozu zemiakov. Je považovaná za najznámejšieho škodcu zemiakovej vňate. Najskôr zanecháva na listoch dierky. Pri premnožení dochádza k požieraniu celých listov a zostane z nich iba hrubšia žilnatina. Následky sú vážne. Rastlina bez listov prestáva byť schopná fotosyntézy a ďalšieho rastu.

Pásavka zemiaková ako dospelý jedinec

Dospelý jedinec pásavky zemiakovej má oválne telo dlhé približne 8 – 14 mm. Rozpoznateľný je podľa vypuklých lesklých kroviek žltej farby s pozdĺžnymi čiernymi pruhmi. Na každej krovke je päť pruhov. Posledná generácia pásaviek zemiakových sa na jeseň zahrabáva niekoľko centimetrov pod povrch pôdy, kde prezimuje až do jari. Najčastejšie ide o miesto, kde v danú sezónu našli obživu. V májových týždňoch, kedy sú už teploty stabilne okolo 20 °C, sa prezimované dospelé jedince stávajú opäť aktívnymi.

 

Pásavka zemiaková
Zdroj: shutterstock.com

Aj z toho dôvodu sa odporúča, aby sa zemiaky každý rok vysadili na iné miesto, Zároveň by sa však do pôdy „po zemiakoch“ nemali vysádzať ani baklažány a paradajky, ktorými pásavky zemiakové nikdy nepohrdnú.

Žltkasté vajíčka na spodnej strane listov

Prítomnosť niekoľkých prebudených pásaviek zemiakových na záhrade môžete na jar celkom ľahko prehliadnuť. Avšak, už jedna samička dokáže naklásť 200 – 600 vajíčok.

Žltkasté vajíčka kladie do zlepených skupiniek o počte 10 – 30 kusov na spodnú stranu listov. Sú dlhé cca 2 mm a široké necelý 1 mm. Vo vajíčkach sa vyvíjajú larvy, ktorých obrysy sú viditeľné až krátko pred vyliahnutím. V závislosti od vonkajších podmienok (najmä teploty) sa larvy vyliahnu za približne 5 – 15 dní.

Pásavka zemiaková s vajíčkami
Zdroj: shutterstock.com

Larvy, ktoré sú hladné vo dne aj v noci

Vyliahnuté larvy sa okamžite púšťajú do obžierania listov. Počas 21 dní prejdú cez 4 odlišné vývojové štádia, pri ktorých sa mení ich veľkosť, vonkajšie znaky a výrazne rastie aj ich apetít. Najskôr za sebou zanechávajú miniatúrne dierky, neskôr sú už viditeľné väčšie ohryzy listov a bez včasného zásahu dokážu listy obžrať až na žilnatinu.

  • Larvy pásavky zemiakovej sú najskôr malé a tmavšie.
Larvy pásavky zemiakovej
Zdroj: shutterstock.com
  • Neskôr sa larvám vypuklá brušná časť zafarbuje na červeno.
Larvy pásavky zemiakovej
Zdroj: shutterstock.com
  • Larvy v poslednom štádiu majú zvlnené, oranžovo-červené vypuklé bruško s dvoma radmi tmavých postranných škvŕn na oboch stranách.
Larvy pásavky zemiakovej
Zdroj: shutterstock.com

Nenápadné kukly ukrývajúce veľké riziko

Dospelé larvy sa následne zavŕtajú 2 – 5 cm po povrch pôdy, kde sa zakuklia do béžových oválnych kukiel. Po necelom týždni a pri vhodných teplotných podmienkach (25 – 32 °C) sa už objavujú dospelí jedinci. Nebezpečenstvo dospelých jedincov pásavky zemiakovej spočíva v tom, ako rýchlo dokážu naklásť veľké množstvo vajíčok, z ktorých sa vyliahnu pažravé larvy. Kontrola dospelých jedincov a zásah proti nim je dôležitý, pretože v priebehu niekoľkých týždňov vyprodukujú ďalšiu generáciu lariev.

Pásavka zemiaková
Zdroj: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje