Domček pre hmyz
Galéria (7) Zdroj: iStock

Kedy a prečo si dať do záhrady domček pre hmyz?

Všimli ste si v predajniach záhradníckych potrieb domčeky pre hmyz? Hovorí sa im aj hmyzie hotely. Mnohí sa pýtajú, prečo by vlastne mali takýto domček vlastniť a mať v záhrade – veď hmyz je predsa otravný, štípe a treba sa ho zbaviť. Nie je to však tak. Hmyz je veľmi dôležitou súčasťou zdravej a úrodnej záhrady. A začlenenie domčeka pre hmyz do záhrady je omnoho jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť.

Galéria

Domček pre hmyz
Domček pre hmyz
Domček pre hmyz
Domček pre hmyz
Domček pre hmyz
Domček pre hmyz

Prečo mať vo svojej záhrade domček pre hmyz?

Domčeky pre hmyz dokážu pritiahnuť osamelé včely. Vieme, že včely sú dôležitou súčasťou každej záhrady, pretože opeľujú ovocie, bylinky, kvety a zeleninu, ktoré v záhrade pestujeme. Včely samotárky sú neškodné a nie sú agresívne.

Profesionálni záhradkári ich často nazývajú „super opeľovače“, pretože sú veľmi účinné pri opeľovaní. Hmyzí hotel tiež pritiahne sieťokrídlovce, ktoré sa živia voškami a pomáhajú kontrolovať roztoče, húsenice a molice.

Domček pre hmyz
Zdroj: iStock

Aký hmyzí hotel je najlepší?

Hľadajte domček pre hmyz vyrobený z prírodného, ideálne ​​neošetreného dreva, ktoré neobsahuje laky, farby a prostriedky na ochranu dreva. Je dôležité, aby tieto domčeky zahŕňali rôzne veľkosti otvorov (ideálne aj malé otvory), vďaka tomu prilákajú rôzne druhy prospešného hmyzu. Vždy je lepšie do záhrady osadiť niekoľko malých domčekov pre hmyz ako jeden. Väčšie domčeky sú navyše zraniteľnejšie voči parazitickým osám a včelám. Domček pre hmyz by mal mať pevný chrbát a strechu, aby bol chránený pred dažďom.

Domček pre hmyz
Zdroj: iStock

Kedy je najlepší čas na umiestnenie domčeka pre hmyz do záhrady?

Hneď, teda skoro na jar, aby sa v domčekoch mohol hmyz po hibernácii uhniezdiť a zabývať. Ideálne by mali byť v záhrade skôr, ako teploty stúpnu nad 13 °C.

Kam umiestniť hmyzí hotel?

Domčeky pre hmyz by mali smerovať na východ alebo na juhovýchod, aby prilákali včely samotárky. Optimálne, keď na ne svieti plné ranné slnko. Domček umiestnite 1 až 1,5 metra nad zem na pevnú podložku alebo múr. Priestor pred ním by mal byť bez rastlín a vegetácie, aby nezakrývala vstupy do tunelov. V jeho okolí by však malo byť dostatok kvitnúcich rastlín a stromov. Skontrolujte, či ste domček pripevnili tak, aby bol nehybný aj v prípade vetra.

Domček pre hmyz
Zdroj: iStock

Potrebujú domčeky pre hmyz údržbu?

Počas sezóny nie, ale na konci leta vždy domček pre hmyz skontrolujte, či neobsahuje plesne. Oplatí sa tiež odstrániť a vymeniť poškodené rúrky. Raz za niekoľko rokov treba vymeniť celý domček, aby ste sa vyhli hromadeniu roztočov a parazitov.

Ako ešte prilákať do záhrady užitočný hmyz a iné formy prospešných voľne žijúcich živočíchov?

  • Vysádzajte rôzne kvitnúce bylinky a kvety, ktoré poskytujú nektár a peľ na prilákanie opeľovačov. Výborné fungujú divé poľné kvety.
  • Nepoužívajte pesticídy.
  • Vytvorte v záhrade priestor, ktorý by sa páčil sovám, netopierom či ropuchám.

Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.