Záhradná biodiverzita
Zdroj: Shutterstock

Pestrá záhrada je prosperujúca záhrada. Ako v nej dosiahnuť biodiverzitu?

V prirodzených ekosystémoch prekvitá život. Sú plné rastlín, živočíchov a organizmov. Rovnako by mala vyzerať aj každá záhrada. Poradíme, ako na záhrade zachovať zdravú druhovú rozmanitosť.

Biodiverzita (živočíšna rozmanitosť) je mimoriadne dôležitá pre našu existenciu. Je kľúčová nielen pri výrobe potravín, ale aj liekov, stavebných materiálov či pohonných látok. Často však tieto dary prírody považujeme za samozrejmé. Živočíšna rôznorodosť je však veľmi krehká a môže sa ľahko narušiť. Ako teda dosiahnuť, aby aj vaša záhrada prispela k záchrane čo najrozmanitejších druhov hmyzu či vtáctva? Spôsobov je veľa. Pomôže výsadba kvetinových lúk pre včely, vybudovanie hmyzieho hotela alebo založenie ekologického trávnika.

Diverzita je kľúčom k životu

Pestrá záhrada je prosperujúca záhrada. Keď je živočíšna diverzita v rovnováhe, vytvorí fungujúci ekosystém, ktorý sa dokáže postarať sám o seba . To znamená aj menej problémov so škodcami. Podporiť biodiverzitu môžete veľmi jednoducho – výmenou chemických hnojív a pesticídov za šetrnejšie prípravky. „Hnojivá a agresívne chemikálie sú hlavnými nepriateľmi biodiverzity. Mnohé herbicídy obsahujú glyfosát, ktorý je považovaný za karcinogén. Preto ich neváhajte nahradiť prípravkami šetrnými k planéte,“ radí David Benda, odborník z oddelenia záhrady v projektových predajniach Hornbach.

Glyfosát
Glyfosát obsiahnutý v herbicídoch, ktoré sú súčasťou mnohých chemických hnojív, sa považuje za karcinogénny. Používajte radšej prípravky šetrné k životnému prostrediu aj k svojmu zdraviu. | Zdroj: Shutterstock

Stabilitu do úžitkovej záhrady prinesie výsadba rozmanitých druhov zeleniny. „Spomalí to vyčerpanie pôdy. Rôzne zeleniny potrebujú totiž odlišné živiny, majú rôzne dlhé korene a odlišný čas rastu. Nebojte sa vysadiť pri zelenine rôzne kvetiny. Nielenže dobre vyzerajú, ale mnohé z nich aj prirodzene odpudzujú nechcených škodcov. Zároveň prilákajú včely či motýle, ktoré takisto pomôžu s likvidáciou škodcov.

Stabilitu do úžitkovej záhrady prinesie výsadba rozmanitých druhov zeleniny.

Pásy kvetov vysádzajte aj do ovocných sadov. Navnadíte tak opeľovače a zabezpečíte si sezónu plnú chutného ovocia,“ vysvetľuje odborník.

Trávnik alebo lúka?

Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. Jeho starostlivosť si však vyžaduje poriadny kus práce. Ak sa chcete tešiť z pekného trávnika, začnite s výsadbou na jar alebo koncom leta. Siahnite po trávnej zmesi, ktorá zabezpečí hustý zelený porast. Okrasné trávniky si však vyžadujú viac ako len výsadbu. Nezabúdajte na hnojenie, pravidelné zalievanie a, samozrejme, kosenie.

Nižšia spotreba vody, takmer žiadne hnojivá a menej problémov s burinou? Toto všetko sľubuje najnovší pokrok ekologického záhradníctva. Ekologický trávnik, známy aj pod názvom „eco lawn“, sa stáva čoraz obľúbenejším. Trávnu zmes tvorí niekoľkých základných bylín, ktoré zaručia vždyzelený a trvácny trávnik. Ide zvyčajne o trávnu zmes obsahujúcu nízkorastúce odrody odolné proti suchu. Zvyčajne obsahujú zmes ďateliny plazivej, ktorá dobre zadržuje vlahu.

Pomerne zaujímavým prvkom posledných rokoch sú aj okrasné lúky. Na zakladanie sa používajú špeciálne zmesi s obsahom poľných kvetov. Najväčšou výhodou záhradných lúk je ich nízka náročnosť na údržbu. Na rozdiel od okrasných trávnikov si lúky nevyžadujú hnojenie a pravidelné kosenie. Práve ich nedokonalý vzhľad pôsobí zaujímavo. Zvoľte trávnu zmes s prímesou divokých kvetov alebo kvetinový mix priťahujúci včely. O tom, že takúto záhradu bude hmyz milovať, vôbec nepochybujte.

Vytvorte na záhrade jazierko

Jazierka či rybníky nie sú iba oázou pokoja a miestom na relax. Biotopové jazierka poskytujú miesto na život veľkému množstvu malých organizmov a živočíchov. Na veľkosti príliš nezáleží, podstatnejšie je jeho umiestnenie.

„Záhradné jazierka musia byť približne šesť hodín vystavené slnečným lúčom. Vhodné sú preto exponované slnečné miesta, nie však celodenne. Rovnako je dôležité poskytnúť živočíchom úkryt formou rôznych tráv, rastlín, kríkov či kameňov. Ak chcete jazierko so samočistiacou funkciou, budete potrebovať minimálne 50 štvorcových metrov. Pre menšie jazierka bude potrebné sprevádzkovať čerpadlo a filtračné zariadenia,“ upozorňuje odborník.

Záhradné jazierko
Biotopové jazierka poskytujú miesto na život veľkému množstvu malých organizmov a živočíchov. Mali by byť umiestnené tak, aby boli aspoň šesť hodín vystavené slnečným lúčom. | Zdroj: Hornbach

Otvorte prírodný „Bed&Breakfast“

Vtáky sú pre fungovanie záhrady veľmi dôležité. Okrem toho, že chránia rastliny a stromy pred škodcami, šíria semená stromov a čistia prírodu. Niektorí ľudia prikrmujú vtáctvo iba počas zimných mesiacov, zatiaľ čo iní vítajú okrídlených návštevníkov v záhrade celoročne. V zimných mesiacoch je vhodné nainštalovať kŕmidlá, ktoré pravidelne dopĺňajte zmesami určenými pre vtáčiky. Vyhýbajte sa zostatkom našich jedál, ktoré sú plné soli a korenia.

Cez leto si vystačíte s kríkmi či bobuľovými stromami. Kríky by na záhrade určite nemali chýbať. Vtákom poskytujú zdroj potravy, prirodzený úkryt a miesto na zahniezdenie. Dopomôcť k zahniezdeniu môžete aj pomocou domčekov a búdok pre vtáky či podložkou pod hniezda. Počas horúcich letných dní nezabudnite zabezpečiť nádobu s vodou. Bude slúžiť nielen na napájanie, ale aj rýchle osvieženie.

Ďalšou možnosťou prirodzeného spôsobu, ako prilákať život do záhrady, je hmyzí hotel. Ide o súbor materiálov s dutinami, ktorý imituje staré drevo. Môžete na to použiť staré kmene stromov či hromady kamenia. Kútik pre hmyz umiestite na suché a slnečné miesto, ktoré je v záhrade využívané čo najmenej.

Hmyzie domčeky
Hmyzí hotel prestavuje jednu z ďalších možností, ako prilákať život do záhrady. Môžete ho vytvoriť z drobných drievok, slamy, šišiek, tehál alebo kamienkov. Ak si na jeho výrobu netrúfate, dajú sa zakúpiť už aj hotové. | Zdroj: Shutterstock

Vynikajúcimi pomocníkmi v záhrade sú dážďovky. Pôdu neustále obrábajú, prevzdušňujú a hnoja. Záhrada, ktorá má dobrú populáciu dážďoviek, je výborne okysličená, lepšie absorbuje vodu a živiny z jej povrchu sa cez chodbičky vytvorené dážďovkami dostávajú hlbšie ku koreňom. Dážďovky sa rýchlo udomácnia na záhrade, ktorá nie je ošetrovaná agresívnou chémiou. Predovšetkým mulčovanie pôdy je pre ne veľkým lákadlom. Okrem toho si pochutia aj na popadanom lístí, humuse, pokosenej tráve alebo organickom komposte z hnoja alebo zvyškov jedla.

Text: redakcia v spolupráci s Hornbach
Foto: Hornbach, shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám Špeciál

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.