Martin Nikodým včelár
Galéria (9) Zdroj: Archív Martina Nikodýma

Martin Nikodým odhalil výnimočnosť svojej včelnice, má v nej aj apidomček. O jeho med je veľký záujem

Známy slovenský moderátor Martin Nikodým je skúsený včelár. Začínal s tromi včelími rodinkami a dnes má doma rodinnú manufaktúru nielen na výrobu medu, ale aj balzamov či tinktúr z propolisu.

Galéria

Martin Nikodým včelár
Včelnica Martina Nikodýma
Martin Nikodým včelár
Farebný úľ
Martin Nikodým včelár
Apidomček Martina Nikodýma
Med Martina Nikodýma
Propolis Martina Nikodýma

Jeho vášeň k včelám sa začala ako hobby a únik z uponáhľaného pracovného života. „Každý muž má svoju jaskyňu. Ja mám včely.“ Dva roky si o včelárstve čítal a sledoval rôzne videá. „Potom som šiel k Dušanovi Dedinskému, to je náš včelársky guru z Devínskej Novej Vsi, a prvýkrát som mal možnosť chytiť rámik do ruky. Je to úplne iné, než keď si o tom čítate, bol to obrovský rozdiel. Radím každému začínajúcemu včelárovi, aby sa spojil so skúseným včelárom. Vtedy som pochopil, že toto ma bude baviť do konca života.“

Včelnica Martina Nikodýma
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

Ako začínal

Prvý rok mal tri rodiny a z ich chovu sa nesmierne tešil. „Zo silnej a zdravej rodiny môžete vytvoriť „odložencov“, teda ďalšiu rodinu, v ktorej si včely vychovajú matku alebo im ju dodám. O rodinu sa treba starať, priviesť ju do zimy, aby bola silná a prežila chladné mesiace, preliečiť ju, pokiaľ je to potrebné, rovnako tak aj dokŕmiť, za rok je z nej produktívne včelstvo.“

Z troch rodín tridsať

Ďalší rok už mal rodín päť, potom desať a teraz má viac ako tridsať, okolo ktorých je veľa práce.

Keď otvorili v Devíne nové potraviny, oslovili ho, či by im nechcel med dodávať ako lokálny produkt. Zatiaľ je to jediné miesto na Slovensku, kde sa dá Martinov kvalitný, dokonca medailami puncovaný med kúpiť.

Miesto, kde má včely, sa nachádza na veľkej lúke. „Kosenia je tu veľa. Našťastie tu existuje niečo ako susedská výpomoc. Som malý včelár v susedstve veľkej farmy, takže keď potrebujem napríklad pokosiť lúku, pomôžu mi. Ale veľa času som tam úplne sám.“

Martin Nikodým včelár
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

Umenie na úľoch

Už na prvý pohľad je jeho včelie kráľovstvo iné – a hlavne farebnejšie. „Raz som napísal Zuzke Smatanovej, že sa mi páči, ako maľuje, a že by bolo super, keby bola ochotná namaľovať jeden môj úľ. Súhlasila, mala veľkú radosť a sama navrhla, že pomaľuje dva. Sú krásne. Postupne mi devínski umelci pomaľovali aj ďalší. Budem rád, keď mi na včelnici vznikne niečo pekné. Taká menšia galéria. A hovorili by sme jej úlenie – spojenie úľa a umenia.“

Farebný úľ
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

Starostlivosť o včeliu farmu

Včelárenie mu zaberie veľa času v každom ročnom období, ale najmä na jar.

„My včelári organizujeme včelám priestor. Na začiatku jari je v úli 10 000 včiel. Ale postupným rozrastaním je ich začiatkom mája už 50 000. Keď sú studené noci, musia hospodáriť s teplom, tak im úľ niekedy zúžim, aby mali pocit, že toto je celý náš úľ, toto vydymíme. Keď im priestor príliš rozšírime, bude im zima, matka nebude klásť vajíčka a nebudú sa rozširovať. Naopak, keď je včiel už niekoľkonásobne viac a majú málo priestoru, tak si „povedia“: je nás tu nejako veľa, poďme von. To sú tie roje, ktoré niekedy vidíte visieť na stromoch od apríla do konca leta.“

Na jar úle „upratal“, tie prázdne vyčistil a vydezinfikoval, aby mohli slúžiť ďalšiu sezónu. Už si všetko pripravil na blížiaci sa dynamický rozvoj. Tento rok sa všetko rozbehlo akosi skôr.

Medobranie je udalosť

Najradšej má letné medobranie – keď príde tá chvíľa, že treba med vybrať z úľov.

„Je to udalosť, keď sa na včelnici stretneme aj s deťmi a priateľmi. Je to taká spoločenská udalosť, ale tiež sa naozaj nadrieme. Vedieť, kedy med odobrať, je kumšt včelára. Musí mať správnu konzistenciu, nesmie obsahovať veľa vody. Mám na to zariadenie na meranie vody v mede – refraktometer –, ale existuje na to aj jednoduchá metóda – chytím rámik, zatrasiem ním, a keď z neho nič nekvapká, med je zrelý. Keď ešte kvapká, nesmie sa vytočiť.“

Martin Nikodým včelár
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

Apidomček

Na včelnici má aj funkčný apidomček. „Verím, že sa v ňom bude včielkam páčiť a veľa ľudí si v ňom užije pokoj a energiu včelích rodín. Zatiaľ som si doňho ľahol párkrát a ten hlboký tón bzukotu včiel ma do niekoľkých minút vypol. Pobyt v apidomčeku je priaznivý pre celý organizmus – inhalácia vzduchu priamo z úľov má liečivé účinky na nervový, tráviaci a srdcovo-cievny systém, podporuje imunitu a odbúrava stres. Ležíte na ležadle a pod vami sú tisíce včiel. Netreba sa však báť, neprídete s nimi do styku. Tento rok by mal nabrať plnú energiu štyroch rodín, ktoré v ňom bývajú,“ dodáva Martin. A aké má plány do budúcnosti?

Apidomček Martina Nikodýma
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

„Rád by som vytvoril krásnu včelnicu v súlade s okolitou prírodou, kde sa ľudia môžu dozvedieť všeličo o dôležitosti týchto úžasných bytostí, ktoré obývajú našu planétu o dosť dlhšie ako my.“

Rodinná manufaktúra

„Zbieram aj propolis a vyrábam balzamy. Vždy, keď majú deti čas, tak mi pomáhajú. Už majú síce svoj život, ale vždy ma sprevádzali a pomáhajú mi. Nedávno sme celý deň etiketovali. Zatiaľ je to celé v podobe rodinnej manufaktúry. Bol by som rád, keby sa to tam udržalo. Cítim, že záujem o med je intenzívny a pomaly sa rozrastáme. Pred rokmi som začal s tromi rodinami a teraz ich je na lúke viac ako 40,“ pochválil sa včelár.

Med Martina Nikodýma
Zdroj: Archív Martina Nikodýma

„Snažíme sa fungovať na férovom prístupe. Ja sa s nimi aj rozprávam a som na ne milý, potom sú aj ony ku mne. Ale nie vždy majú náladu. Jedna ku mne vyletela a trafila ma nad okom, to poriadne bolelo. Vzápätí som vzal ochrannú sieťku a povedal som si, že dievčatá nemajú náladu, ale potrebujem to dokončiť,“ dodal.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Renáta Gešvantnerová
Foto: archív Martina Nikodýma
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.