Ako chovať včely v meste? Získajte svoj vlastný mestský med!

Ako chovať včely v meste

Kedysi sa včelám výborne darilo na vidieku, dnes im, naopak, mnohé mestá poskytujú čistejšie ovzdušie i rastliny.

To je jeden z dôvodov, prečo sa včely začínajú chovať aj v meste. Z miest sa vytratilo s olovnatým benzínom aj výfukové olovo.

Vďaka katalyzátorom sú výfukové plyny menej škodlivé, a teda i mestské prostredie je pre včely menej nebezpečné ako vidiecke, ba i med odtiaľto je zdravší. Vidiek a poľnohospodárske plochy sú priam zamorené množstvom pesticídov, ktoré včely ničia i znehodnocujú nimi vyrobený med. Včela a ďalší opeľujúci hmyz v prírode vymiera, a tak ako akýsi posledný výkrik „zachráňte včely, lebo s nimi vymrieme aj my“ sa vo svete začalo šíriť tzv. mestské včelárenie. Tento trend rastie spolu s maximálnou snahou ešte viac ozeleniť mestá, a to nielen voľné plochy, ale i fasády a strechy domov. Bez opeľujúceho hmyzu totiž rapídne klesne úroda mnohých základných rastlinných potravín, ale aj krmív a tým i dostatok živočíšnych potravín.

Mestské včelárenie sa šíri v mnohých metropolách Európy, ale i sveta, ako je New York, Tokio, Paríž, Londýn, Štokholm, Viedeň, Berlín, Praha a u nás Bratislava, Zvolen, Kežmarok, Lučenec, Žilina, Považská Bystrica. Na Slovensku existuje množstvo tradičných včelárskych, ale dnes už aj špecializovaných mestských organizácií, ktoré sa zaoberajú aj mestským včelárením. Tu všade sa môžu záujemcovia o toto nielen zaujímavé, ale i produktívne hobby prihlásiť a získať podrobné informácie o miestnych možnostiach včelárenia, ba absolvovať aj včelárske kurzy.

Po absolvovaní včelárskeho kurzu alebo ročnej stáže u skúseného včelára a prečítaní aspoň základnej včelárskej literatúry už nadobudneme určité vedomosti i skúsenosti, ktoré nám spolu s radami od skúseného včelára dovolia bez zbytočných strát naštartovať svoju včelársku kariéru. Nesmieme však zabudnúť na to, že včelárenie je vlastne aj celoživotné učenie a skúšanie nových metód i prístupov, práve v tom je krása tohto hobby úzko spojeného s prírodou.

Máj a jún je najlepší čas, kedy začať so včelami. Nech vás pri tom neodradí fakt, že bývate v meste.
Máj a jún je najlepší čas, kedy začať so včelami. Nech vás pri tom neodradí fakt, že bývate v meste.

Jaro radí

Základom včelárenia je úľ. Včelie úle sa skladajú z univerzálneho dna s vletovým otvorom (letáčom), na ktorom je postavený hlavný plodový, tepelne izolovaný nadstavec opatrený (pri úľoch typu B 10) rámikmi s medzistienkami, na ktorých je položená materská mriežka (aby matka nemohla prechádzať do medníkového nadstavca). Na nej je postavený vysoký alebo nízky medníkový nadstavec (môže ich byť aj viac, podľa intenzity znášky) tiež s 10 rámikmi a všetko je zastrešené izolovanou strieškou. Základnú zostavu úľa typu B 10 s jedným nadstavcom možno kúpiť vo včelárskych potrebách za cenu okolo 90 až 100 eur.

Pre úle treba pripraviť aj pevný spoločný stojan s takou výškou, aby sa nám dobre s včelstvami pracovalo.

K včeláreniu však budeme ešte potrebovať: manipulačný rojáčik na 7 rámikov za 30 eur, včelie napájadlo (3 eurá), včelie kŕmidlo (11 eur), dymák (20 eur), včelársky klobúk (10 eur), rukavice (8 eur), rozpierku na uvoľňovanie rámikov (5 eur), náhradné rámikové prírezy (20 ks za 14 eur), voskové medzistienky B s rozmerom 39 × 24 cm (1 kg za 8,80 eur), odviečkovaciu vidličku (10 eur), odviečkovací stolík nerezový (60 eur), medomet 4-rámikový elektrický (600 eur – v rámci včelárskej organizácie si ho možno požičať).

Čo možno získať od včiel v meste? Ide najmä o zber nektáru na med a peľu (propolisu) z trvalej drevitej zelene i okrasných kvetov v parkoch a opeľovanie. V záhradkárskych osadách v meste možno napríklad vyčleniť časť pozemku na vybudovanie včelnice či umožniť najmä na okrajoch osady záujemcom o včelárenie chovať včely, z čoho bude mať úžitok každý záhradkár z osady – bude mať lepšie opelené stromy a tým aj vyššiu úrodu.

Základná výbava: zadymovač, rozpierka, voskové medzistienky, medzistienka v rámiku, odviečkovacia vidlička
Základná výbava: zadymovač, rozpierka, voskové medzistienky, medzistienka v rámiku, odviečkovacia vidlička.

Je mestský med zdravý?

Rastliny sústavne produkujú nektár, takže je neustále čerstvý a takýto aj včely zbierajú. Včely sa vyhýbajú kvetinám, ktoré sú špinavé alebo nepríjemne páchnu. V meste sa nikde plošne nepoužívajú pesticídy. Včela je veľmi citlivý tvor, takže ak by sa dostala do styku s jedovatou látkou, tak by najprv stratila orientáciu a do úľa by aj tak netrafila, ale by aj zakrátko zahynula. Preto aj včely na vidieku a v poľnohospodársky aktívnych oblastiach s množstvom jedovatých postrekov vo veľkom hynú. Väčšina škodlivých látok je rozpustná v tuku, a preto sa vo vodnatom nektári nerozpúšťa. Aj rozbory potvrdili, že mestské medy neobsahujú jedovaté látky.

Včely v meste.
Včely v meste.

Mestské zdroje peľu a nektáru

Vieme, že včely zberajú nektár a peľ z okruhu 3 – 6 km. Včely sú „verné kvetu“, teda keď zalietajú na určitý druh kvetu, tak sú mu verné, dokiaľ je produktívny. To platí pri monokultúrach. V mestách sú to občas monokultúrne porasty líp, agátov, gaštanov vo forme stromoradí. Inak je skladba kvitnúcich drevín a rastlín v meste veľmi pestrá a prakticky pokrýva celé vegetačné obdobie, takže o zdroje nektáru i peľu tu nebýva núdza a všetko je to vlastne v dosahu, v dolete včiel. Pre veľkú druhovú pestrosť kvetov včely vytvoria nie jednokvetový med, ale zmiešaný, ktorý má komplexnejšie zloženie, a tým má aj širší liečebný záber.

Nadstavec úľa s rámikmi a medzistienkami. Na nich si včely robia plásty so zásobami medu. Naspodku má mriežku, aby sa doň nedostala kráľovná, ale iba včely (sú menšie).
Nadstavec úľa s rámikmi a medzistienkami. Na nich si včely robia plásty so zásobami medu. Naspodku má mriežku, aby sa doň nedostala kráľovná, ale iba včely (sú menšie).

Dobrá strecha pre včely

Najprv treba získať súhlas majiteľa domu na chov včiel na jeho streche a bezpečný prístup na plochú strechu. Ďalší dom v rovnakej výške by mal byť vzdialený viac ako 20 m.

Je dôležité, aby na streche bolo dostatočné závetrie a ochrana proti búrke a bleskom. Ak sa to dá, je vhodné na streche domu postaviť aspoň drevenú včelnicu a do nej umiestniť úle, ktoré sa dajú zvnútra obsluhovať aj za nepriaznivého počasia.

Úle by mali byť pevne ukotvené, zabezpečené proti prevráteniu, napríklad vetrom, a nadstavce vzájomne zviazané, orientácia letáča by mala byť hlavne juhovýchodná, aby prvé ranné lúče slnka osvietili letáč a vyprovokovali včely na výlet. Vhodné je, najmä v horúcom lete, dať ešte jednu drevenú dosku pred prednú stenu úľa, aby sa zabránilo silnému prehrievaniu úľa a tým zvýšenej potrebe vetrania včiel, čím sa potom odvádzajú od znášky.

Pohľad do prázdneho nadstavca. Úľ musí mať plodisko, väčšinou dole, kde kráľovná kladie vajíčka, a nadstavec
Pohľad do prázdneho nadstavca. Úľ musí mať plodisko, väčšinou dole, kde kráľovná kladie vajíčka, a nadstavec.

Zaobstaranie včelstiev

Dobrým začiatkom je chov s 2 – 3 včelstvami. Môžeme s nimi aj trochu experimentovať a učiť sa. Postupom času zistíme, koľko úľov by sme stačili pohodlne obhospodáriť. Na začiatku nájdeme a vybudujeme svoje včelárske stanovište, prípadne si zaobstaráme úle. Počiatočné investície niečo stoja, ale včelstvá si môžeme v ďalších prakticky zadarmo rozmnožiť. Takisto si obstaráme alebo urobíme potrebné rámiky do úľov, nadstavce, rojáčiky, nakúpime medzistienky a všetko potrebné náradie a pomôcky. Dôležité je aj získať súhlas susedov. Nesmieme zabudnúť aj na zaistenie včelnice proti krádeži a tiež rátame s jej poistením.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteMed v plástoch je zapečatený voskovými viečkami. Tie sa pred stáčaním medu musia odstrániť vidličkou.
Med v plástoch je zapečatený voskovými viečkami. Tie sa pred stáčaním medu musia odstrániť vidličkou.

Na čo pri kúpe nezabudnúť?

Veľmi dobrý termín začiatku včelárenia je máj až jún. Včelstvo je vitálne a matka okamžite začne klásť vajíčka do dostavaných buniek. Roj alebo prezimované včelstvo by malo byť od včelára, ktorého dobre poznáme a dôverujeme mu. Materské stanovište kupovaných včiel by nemalo byť bližšie ako 3 km od nášho stanovišťa, lebo inak by sa prenesené lietavky vrátili k predávajúcemu domov. Pri kúpe si musíme pozrieť aj veterinárne potvrdenie, že včelstvá netrpia včelím morom, a podľa zápisu v chovateľskej knihe si overiť, či predávajúci včelár pravidelne tlmí varoázu (klieštikovitosť z istého druhu roztočov). Najmä pre mestské včelárenie je dôležité jednak, aby včelia matka bola mladá, najlepšie minuloročná, ale predovšetkým, aby patrila k plemenu pokojnému, neagresívnemu a veľmi málo rojivému.

V medometoch sa med odstreďuje z plástov. Poháňané sú buď ručne, alebo elektricky.
V medometoch sa med odstreďuje z plástov. Poháňané sú buď ručne, alebo elektricky.

Dôležité podmienky mestského včelárenia

» Jednou z dôležitých podmienok mestského včelárenia je nedovoliť včelám spontánne sa rojiť. Je to totiž vždy strata na znáške a veľmi často spôsobená našou chybou v ošetrovaní daného včelstva. Ak zistíme, že naše včelstvo má napriek všetkým opatreniam sklon k rojeniu a rojí sa, tak vymeníme matku za matku so silne zníženou rojivosťou.

» Druhým, rovnako dôležitým opatrením proti rojeniu sa včelstva je sústavne zamestnávať včelstvo hlavne v období intenzívnej znášky, nesmie totiž nikdy nútene lenivieť, a to najmä preto, že matka nemá kam klásť vajíčka a včely nemajú dosť voľných buniek na ukladanie znášky nektáru či peľu a tvorby voskového diela. Preto musíme včelstvá kontrolovať a plodisko či znáškové priestory rozširovať pridávaním medzistienok alebo vytočených rámikov i posúvaním mriežky medzi nadstavcami brániacej matke prechádzať do medníkov. V kontrolách včelstiev nám trochu môže pomôcť uloženie úľov na koľajničkách. Každý úľ budeme pravidelne vážiť. Je to dobrá, i keď orientačná kontrola prírastku zásob aj včiel. Toto sa dá dobre využiť i pri zimnej kontrole úbytku zásob.

» Dôležité je tiež, aby sme pozorovali správanie včelstiev na letáči, čo nám môže prezradiť aj iný dôvod, prečo sa včelstvo chystá vyrojiť sa – môže to byť strata, poškodenie alebo stará matka, viacero matiek, zamorenie včelstva škodcami, stále vyrušovanie včiel. Pravidelnou kontrolou zistíme pravý dôvod neobvyklého správanie včiel.

» Ak kúpime včely, domov ich prenášame v nadstavci, ktorý si prinesieme (rámčeky predávajúceho a naše by sa rozmerovo mali zhodovať, čo si vopred overíme). Rozrušené včely produkujú veľa tepla, čo by rozpustilo vosk z rámikov a včely by sa v ňom udusili, preto prevoz radšej realizujeme v chladnejších hodinách dňa. Pri prevoze je letáč uzavretý polystyrénom a nadstavec pevne previazaný, aby sa pri prevoze nerozsypal.

» To je len pár rád na začiatok. Ak chcete včeláriť, vybavte si potrebné náležitosti a nabudúce sa dočítate o chove včiel a vytáčaní medu. Život včiel je ohromne zaujímavý.

Kedy kvitnú okrasné a prírodné rastliny na území miest podľa mesiacov
Kedy kvitnú okrasné a prírodné rastliny na území miest podľa mesiacov.

Dobré rady

Včelárenie v obytných aglomeráciách má svoje zásady Oboznámte sa so všeobecne záväzným nariadením o chove včiel v danej obci, kde chcete včely chovať, aby ste zistili, či tam chov je alebo nie je obmedzený a aké podmienky treba dodržať.

» Každý včelí roj musí byť registrovaný v Centrálnom registri chovateľov včiel a stanovíšť včelstiev v SR. Chov včiel treba nahlásiť na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá chov povoľuje podľa platnej vyhlášky MPSR.

» Záujemca o chov včiel by sa mal pridať ku skúsenému včelárovi ako jeho pomocník a s ním absolvovať aspoň jednu sezónu pri obhospodarovaní. Tiež si overí, či nie je na včely alergický, čo je veľmi dôležité – kto je alergický, ten by sa k včelám nemal ani priblížiť. Takisto môže absolvovať aj včelársky kurz, kde sa dozvie a vyskúša si všetky základné praktiky včelárenia.

Včelie prodkukty: med, peľ (žltý), propolis, vosk (z plástov).
Včelie prodkukty: med, peľ (žltý), propolis, vosk (z plástov).

» Zabezpečte, aby nízky let včiel neohrozoval susedov, a to vybudovaním bariéry vysokej aspoň 2 m na rozhraní pozemkov, aby nadlietavali ponad ňu (môže to byť aj živý plot z husto rastúcich kríkov). Výlet včiel z úľa by nemal smerovať na susedov pozemok alebo do jeho okien a vchodov. Majte na stanovišti len primeraný počet včelstiev (v blízko susediacich záhradách sa neodporúča mať viac ako 10 úľov). Vytvorte pre včely napájadlo, aby nechodili hľadať vodu inam.

» Pri ošetrovaní a kontrolovaní včelstiev treba pracovať pokojne a vyhnúť sa častým a zbytočným zásahom, ktoré včely rušia i dráždia. Susedom treba zdôrazniť, že včely na človeka bez dôvodu neútočia, vždy sa len proti útoku bránia, pretože za každé pichnutie zaplatia svojím životom. Provokuje ich búchanie po úli, prechádzanie popred letáč, odkiaľ včely vyletujú, prudké pohyby, silný hluk, silná voňavka alebo i alkohol. Najbližším susedom rozdajte svoj kontakt.

» Včelnicu označte výstražnou tabuľkou s kontaktom na vás a s uvedením základných zásad správania sa v blízkosti úľov.

Text: Ing. Jaroslav Pížl 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2019

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.