Predpestovanie sadeníc v interiéri
Zdroj: istock.com

Je najvyšší čas rozhodnúť sa, čo budete pestovať tento rok! Aké rastliny môžete vysiať vo februári a ktoré predpestovať vo vnútri?

I keď to vonku vyzerá každú chvíľu ináč, jar je skutočne predo dvermi. Pre pestovateľa to znamená najvyšší čas rozhodnúť sa, čo bude pestovať tento rok. Keď budete mať pripravený plán záhrady, zistíte, že vo februári môžete sadiť či siať celkom pekné množstvo rastlín rôznych druhov. A samozrejme, je vhodná doba začať s predpestovaním sadeníc vo vnútri.

Akú zeleninu zasiať vo februári?

Február je vhodný čas na predpestovanie zdravých a silných sadeníc vo vnútri, ktoré po posledných mrazoch vysadíte von. Zo zeleniny môžete začať s pestovaním paradajok, baklažánov, zeleru a rôznych druhov paprík zo semiačok. Ich rast podporte pestovateľskými lampami. Zabudnite na to, že by im mohol stačiť slnečný parapet – nie je tam dostatok svetla a je vzdialené – výsledkom by boli dlhé a slabé rastlinky.

Ak nemáte v záhrade zamrznutú pôdu, môžete pod ochranným krytom alebo v parenisku zo semiačok pestovať špenát, reďkovku, šaláty a zelenú listovú zeleninu ako je horčica. Ak je pôda zmrznutá, túto zeleninu predpestujte vo vnútri a o 6 až 8 týždňov ju vysaďte von.

Aké bylinky zasiať vo februári?

Aj bylinky začíname pestovať zo semiačok v interiéri. Február je vhodný na predpestovanie bazalky a viacročných bylín, ako sú šalvia, oregano a tymian. Zasaďte aj semiačka pažítky a petržlenu – do pôdy ich presadíte už v marci alebo v apríli, pretože vydržia chladné počasie.

Predpestovanie sadeníc v interiéri
Zdroj: istock.com

Aké kvety vysiať vo februári?

Vo vnútri zasejte semiačka letničiek, ktoré si vyžadujú dlhé vegetačné obdobie: lobelky, petúnie, broválie, papuľky, zimozeleň a železník.

Ešte tento mesiac je vhodné začať s výsevom letničiek (v interiéri): sirôtky, klinčeky, nechtíky, sedmokrásky, iskerníky, maky, prvosienky, veroniky a nezábudky. Keď ich teraz začnete pestovať, už na jar budú kvitnúť.

Do kvetináčov umiestnených vonku už môžete zasiať semená niektorých trvaliek. Sú to predovšetkým nevädze, delfínium, pupalka dvojročná, okrasné trvalé maky, nechtíky a fialky záhradné (sirôtky).

Osviežte si interiér teráriom s rastlinkami

Február je ideálny čas vytvoriť si vo vnútri terárium s tropickými kvitnúcimi rastlinami v rôznych farbách, ktoré rozžiaria váš domov. Zvoľte si nádobu z číreho skla, ktorá má vrchnák, aby ste okolo rastlín udržali vlhké prostredie. Na dno nasypte kamienky. Do priepustnej pôdy, ktorú môžete premiešať s pieskom – podľa druhu rastlín, ktoré vyberiete, vysaďte rastlinky.

Rastlinné terária
Zdroj: istock.com

Prostredie terárií vyhovuje najmä týmto dekoratívnym rastlinám: Pilea peperomioides, Soleirolia soleirolii, pieprovec, drobný brečtan, paprade a Figovník popínavý. Zaliatím vytvorte potrebnú vlhkosť, ale nepremokrujte zeminu, aby korene rastlín nezačali hniť. Kvalitne nastavené terárium potrebuje len minimum starostlivosti – stačí sledovať, kedy je potrebná ďalšia zálievka.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.