image 47586 25 v1

Kedy sa vysádza záružlie?

Na internete som našla zmienku o zaujímavej rastline s názvom záružlie – konkrétne jej veľmi pekných kultivaroch. U nás som ich zatiaľ v predaji nevidela. Veľmi sa mi však páči aj vo voľnej prírode a chcela by som ju pestovať pri jazierku v záhrade. Kedy sa vysádza? (Eva N., Cífer)

Záružlie má naozaj viacero pekných kultivarov – napríklad plnokveté alebo bielo kvitnúce formy. Je pravda, že zohnať ich u nás je takmer nemožné, ale pri troche šťastia sa vám to môže podariť. Samozrejme, neodporúčal by som vám získavať rastlinu z prírody. Inak je záružlie typickým poslom jari. Vysaďte ho celkom pokojne s koreňovým balom už na jar. Vždy však musí ísť o vlhkú, ideálne trvale vlhkú pôdu. V suchšej pôde sa rastline nedarí. Substrát musí byť humózny, skôr ťažší. Vysadiť si môžete aj podzemky záružlia, ideálne na jeseň alebo skoro na jar. Z nich získate zakrátko veľmi bohato kvitnúce rastliny.

Záružlie je peknou a dlhovekou trvalkou. Nezabudnite jej vybrať miesto na slnku alebo v polotieni, pokojne aj v popredí jazierka. V čase kvitnutia nebude záružlie vyššie ako 50 cm. Ak jazierko nemáte, pestovať túto trvalku môžete aj v prenosnom jazierku v nádobe. Aj tu vám každoročne na jar pekne vykvitne.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje