Kedy sa vysádza záružlie?

image 47586 25 v1

Na internete som našla zmienku o zaujímavej rastline s názvom záružlie – konkrétne jej veľmi pekných kultivaroch. U nás som ich zatiaľ v predaji nevidela. Veľmi sa mi však páči aj vo voľnej prírode a chcela by som ju pestovať pri jazierku v záhrade. Kedy sa vysádza? (Eva N., Cífer)

Záružlie má naozaj viacero pekných kultivarov – napríklad plnokveté alebo bielo kvitnúce formy. Je pravda, že zohnať ich u nás je takmer nemožné, ale pri troche šťastia sa vám to môže podariť. Samozrejme, neodporúčal by som vám získavať rastlinu z prírody. Inak je záružlie typickým poslom jari. Vysaďte ho celkom pokojne s koreňovým balom už na jar. Vždy však musí ísť o vlhkú, ideálne trvale vlhkú pôdu. V suchšej pôde sa rastline nedarí. Substrát musí byť humózny, skôr ťažší. Vysadiť si môžete aj podzemky záružlia, ideálne na jeseň alebo skoro na jar. Z nich získate zakrátko veľmi bohato kvitnúce rastliny.

Záružlie je peknou a dlhovekou trvalkou. Nezabudnite jej vybrať miesto na slnku alebo v polotieni, pokojne aj v popredí jazierka. V čase kvitnutia nebude záružlie vyššie ako 50 cm. Ak jazierko nemáte, pestovať túto trvalku môžete aj v prenosnom jazierku v nádobe. Aj tu vám každoročne na jar pekne vykvitne.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.