Žlté mravce v trávniku
Galéria (14) Zdroj: istock.com

Holé miesta, kôpky a sťažené kosenie? S mravcami v trávniku si poradíte pomocou jednoduchých krokov

Mravce sú pracanti, ktorí zabezpečujú dobré prevzdušnenie a rýchly odtok vody v trávniku. Ale ich hniezda často zanechávajú nevzhľadné holé miesta. Ukážeme vám, ako bojovať s mravcami v trávniku a rýchlo sa ich zbaviť.

Galéria

Žlté mravce v trávniku
Trávnik poškodený vplyvom mravcov
Mravec bodavý - červený (Myrmica rubra)
Mravec bodavý - červený (Myrmica rubra)
Mravec bodavý - červený (Myrmica rubra)
Mravec žltý (Lasius flavus)
Mravec žltý (Lasius flavus)
Mravec obyčajný - čierny (Lasius niger)

Mravce sú veľmi užitočné v záhrade a zabezpečujú dobrú ekologickú rovnováhu. Kopaním svojich tunelov uvoľňujú pôdu. Tie prevzdušňujú trávnik a umožňujú dažďovej vode lepšie vsakovať. Požierajú tiež škodcov a pomáhajú rozkladať organické materiály, ako sú mŕtve rastlinné zvyšky. Tým sa zlepšuje aj kvalita pôdy.

Ale nie všade chceme týchto drobných pracantov. Najmä čierny mravec je známy podkopávaním terás, ciest a budov. Nepríjemné môžu byť aj iné druhy mravcov. V trávniku vytvárajú nevzhľadné kôpky, zanechávajú holé miesta a sťažujú kosenie. Ak si chcete konečne uvoľnene sadnúť alebo ľahnúť do trávy, rýchlo vás navštívia a nie je nezvyčajné, že sa vám od nich ujde aj bolestivé uhryznutie. V tomto článku vám predstavíme účinné domáce prostriedky a jednoduché tipy, pomocou ktorých sa mravcov rýchlo a ľahko zbavíte.

Trávnik poškodený vplyvom mravcov
Trávnik poškodený vplyvom mravcov | Zdroj: shutterstock.com

Druhy mravcov, ktoré nájdete v trávniku

Nie všetky mravce sú rovnaké. Len u nás existuje viac ako 110 rôznych druhov mravcov. V záhradách sa usádzajú tri hlavné druhy: mravec obyčajný – čierny (Lasius niger), mravec žltý (Lasius flavus) a mravec bodavý – červený (Myrmica rubra). Každý z nich vykazuje trochu iné spôsoby života a správanie.

Mravec bodavý

Tieto „červené“ mravce žijú vo veľkých kolóniách. Uprednostňujú vlhké prostredie a hniezda si zvyčajne stavajú v zemi, pod kameňmi alebo v hnilých kmeňoch. Ako všežravce majú rôzne zdroje potravy vrátane (mŕtveho) drobného hmyzu, nektáru a sladkých štiav z rastlín. Obľúbenou potravou je medovica vošiek. Aby vošky netrpeli hladom, mravce ich úmyselne roznášajú po záhrade, starajú sa o ne a dokonca ich aj bránia. Ak sa dravý hmyz alebo paraziti pokúsia voškám ublížiť, mravce ich budú agresívne brániť. Ak sú ich hniezda narušené, môžu reagovať agresívne. Ich uhryznutie je bolestivé a páli.

Mravec bodavý - červený (Myrmica rubra)
Mravec bodavý – červený (Myrmica rubra) | Zdroj: shutterstock.com
Mravec bodavý - červený (Myrmica rubra)
Mravec bodavý – červený (Myrmica rubra) | Zdroj: shutterstock.com

Mravec žltý

Žije vo veľkých kolóniách. Uprednostňuje otvorené trávnaté plochy a hniezda si často stavia v plytkých kopčekoch v blízkosti trávnika. Ako všežravce sa živia (mŕtvym) iným hmyzom, ako aj nektárom a medovicou vošiek. Aj mravce žlté môžu pestovať vošky, podobne ako mravce bodavé. Vo všeobecnosti sú pokojné a pri ohrození rýchlo utekajú. Môžu však aj bolestivo štípať.

Mravec žltý (Lasius flavus)
Mravec žltý (Lasius flavus) | Zdroj: shutterstock.com
Mravec žltý (Lasius flavus)
Mravec žltý (Lasius flavus) | Zdroj: shutterstock.com

Mravec obyčajný

„Čierny“ mravec je známy svojím výrazným správaním pri stavbe ciest. Uprednostňuje suchšie prostredie a hniezda si často stavia pri cestičkách, pod kameňmi alebo v štrbinách chodníkov. Tieto mravce sú tiež všežravce, živia sa nielen hmyzom a rastlinnými šťavami, ale aj zvyškami ľudskej potravy. Zatiaľ čo ostatné mravce sa častejšie vyskytujú na trávniku, čierne mravce tiež osídľujú domy. Často môžete sledovať dlhé cesty od ich hniezda až k zdroju potravy.

Mravec obyčajný - čierny (Lasius niger)
Mravec obyčajný – čierny (Lasius niger) | Zdroj: shutterstock.com
Mravec obyčajný - čierny (Lasius niger)
Mravec obyčajný – čierny (Lasius niger) | Zdroj: shutterstock.com

Okrídlené mravce: Signál na poplach?

Ak vo vašej záhrade spozorujete lietajúce mravce, nepanikárte. Ide o mladé kráľovné a samce, ktoré sa chystajú na rojenie a založenie nových kolónií. Práve toto je ideálny čas na zásah. Zamerajte sa na odchyt mladých kráľovien, pretože práve ony sú základom nových kolónií. Po odchyte kráľovien je dôležité prijať preventívne opatrenia, ako je odstránenie zdrojov potravy a vody pre mravce.

Okrídlené mravce v trávniku
Zdroj: shutterstock.com

Ako sa mravcov zbaviť

Ak sa vám mravce vymknú spod kontroly alebo sa usadia na nepriaznivých miestach, môžete sa ich zbaviť pomocou domácich prostriedkov a šetrných metód.

Presťahujte ich

Ak kolónia mravcov ešte nie je príliš veľká, účinným riešením je presťahovať ich. Po krátkom čase bude váš trávnik bez mravcov. Za týmto účelom naplňte kvetináč drevenými hoblinami alebo suchou trávou a trochou džemu. Následne ho umiestnite otvorom smerom nadol nad vchod do mraveniska. Čoskoro mravce začnú ukladať svoje kukly do drevených hoblín alebo do suchej trávy. A hniezdo si presunú z trávnika do črepníka. Následne môžete kvetináč aj s kolóniou mravcov premiestniť na nové miesto, ktoré by malo byť od toho starého vzdialené aspoň 30 metrov.

Odožeňte ich vlhkosťou

Mravec žltý a obyčajný uprednostňuje suché trávniky a ustupujú z nich, len keď sú mokré. Ak máte na trávniku jeden z týchto dvoch typov mravcov, polejte im hniezdo postrekovačom na trávnik alebo záhradnou hadicou. Vytrvalá vlhkosť v tráve mravce odoženie.

Polievanie trávnika proti mravcom
Zdroj: shutterstock.com

Rozptýľte ich pachmi

Pretože mravce sa orientujú na základe vôní. Silné pachy vrátane citrusových olejov, octu, mätového oleja, klinčekového oleja a kriedy, zakrývajú pachové stopy mravcov a spôsobujú, že mravce strácajú orientáciu. Ak sa mravce dostanú z trávnika na terasu, je možné nastriekať niektorý z vyššie uvedených olejov zriedený vodou.

V samotnom trávniku treba voliť len látky, ktoré tráve neškodia. Preto v žiadnom prípade nepoužívajte ocot! Soľ je neúčinná proti mravcom a poškodzuje váš trávnik, pôdu a v konečnom dôsledku aj spodnú vodu. Neškodný je napríklad odvar z cesnaku. Stačí ho výdatne nastriekať na trávnik, najmä v oblastiach, kde ste videli mravce alebo pozdĺž okraja trávnika, aby ste ich odradili.

Kávová usadenina

Proti mravcom má dvojitý účinok. Vôňa je taká silná, že môže spôsobiť dezorientáciu mravcov. Mravčia stopa sa rýchlo rozpustí, ak káva prekryje vôňu. Navyše kofeín obsiahnutý v káve je toxický pre mravce. Ak hmyz zje kávovú usadeninu, zomrie.

TIP: Kávovou usadeninou urobíte svojmu trávniku službu, pretože pôsobí ako prírodné hnojivo!

Sóda bikarbóna

Keď mravce zjedia sódu bikarbónu, uhynú. Aby bol jed pre mravce chutný, môžete ho zmiešať s práškovým cukrom a posypať ním hniezda a cestičky mravcov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.