Kávová usadenina
Zdroj: istock.com

Kávová usadenina nemusí patriť do odpadu! Pozrite sa, ako ju môžete využiť doma a v záhrade

Kávová usadenina zvyčajne smeruje priamo do koša. Viete však o tom, že je to veľká chyba? Má totiž mnoho praktických využití v domácnosti i v záhrade.

Kávová usadenina ako hnojivo do záhrady

Väčšina pôdy v záhradkách neobsahuje všetky základné živiny potrebné pre optimálny rast rastlín. Ináč by sme nepoužívali hnojivá. Na druhej strane, aj keď máte pôdu bohatú na živiny, rastliny ich relatívne rýchlo absorbujú. Kávová usadenina obsahuje niekoľko kľúčových minerálov pre rast rastlín – dusík, vápnik, draslík, železo, fosfor, horčík a chróm. Okrem toho má schopnosť absorbovať ťažké kovy, ktoré môžu kontaminovať pôdu.

Ak chcete použiť kávovú usadeninu ako hnojivo, jednoducho ju posypte na pôdu okolo rastlín. Samozrejme, funguje aj pri izbových rastlinách.

Kávová usadenina v záhrade
Zdroj: istock.com

Pridajte ju do kompostu

Ak nepotrebujete bezprostredne hnojivo, môžete kávovú usadeninu kompostovať na neskoršie použitie. Vieme, že kompostovanie je prirodzený proces, ktorý z organických zložiek ( zvyšky jedla a rastlín) robí bohatý materiál. Pridanie kompostu do pôdy v záhrade pomáha udržať viac živín a vlhkosti, a tým podporuje zdravý rast plodín.

Jedna štúdia ukázala, že kompost vyrobený z kávovej usadeniny a kuchynského odpadu je bohatší na živiny ako kompost vyrobený iba z odpadu.

Iná štúdia porovnávala štyri dávky kompostu obsahujúceho 0, 10, 20 a 40 % kávovej usadeniny. Kompost obsahujúci 40 % kávovej usadeniny produkoval najmenej emisií skleníkových plynov a bol najkvalitnejší.

Medzi ďalšie zvyšky, ktoré sa oplatia kompostovať patria odrezky trávy, listy, kôra, bylinky, škrupiny z vajec, starý chlieb a zvyšky z ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa však kompostovaniu zvyškov mäsa a rýb, mliečnych výrobkov, chorých rastlín, tuku a olejov.

Kávová usadenina odpudzujte hmyz a škodcov

Niektoré zlúčeniny nachádzajúce sa v káve (kofeín a diterpény) sú pre hmyz veľmi toxické. Z tohto dôvodu môžete použiť kávovú usadeninu na odpudzovanie škodcov. Je účinná aj pri odpudzovaní komárov a ovocných mušiek. Stačí, keď misky s kávovou usadeninou položíte na miesta, odkiaľ chcete hmyz odlákať, alebo kávovú usadeninu rozhádžte v záhrade okolo rastlín. Vytvára tiež bariéru, po ktorej sa slimáky nerady plazia.

Kávovej usadeniny sa boja aj blchy. Ošetrenie domáceho zvieratka kávovou usadeninou po šampónovaní nie je zlý nápad, ak máte podozrenie na blchy. Pozor však, aby ju neprehltlo, pretože môže byť pre psy toxická.
Kávová usadenina v záhrade
Zdroj: istock.com

Kávová usadenina neutralizujte pachy

Vložte misku kávovej usadeniny do chladničky, aby ste neutralizovali pachy aromatického jedla. Ak naplníte ponožky (alebo pančušky) kávovou usadeninou a pripevníte ich na potrebné miesto, máte prenosný osviežovač vzduchu. Vložte ho do topánok, zásuviek alebo kdekoľvek inde, kde je potrebné osvieženie.

Vydrhnite hrnce a panvice

Hrubá textúra kávovej usadeniny z nej robí ideálny čistiaci prípravok na čistenie kuchynských pomôcok. Môžete ju použiť na odstránenie pripečených jedál z hrncov a panvíc. Jednoducho posypte usadeninou dno panvice či hrnca a vydrhnite ho ako obvykle. Potom dôkladne opláchnite.

Použite ju ako prírodné farbivo

Ak ste si niekedy vyliali kávu na bielu košeľu či obrus, viete, že zanecháva ťažko prateľné škvrny. Toto negatívum sa dá obrátiť na pozitívum. Navlhčením použitej kávovej usadeniny vytvoríte lacné a prírodné farbivo, ktoré môžete použiť na farbenie bavlny, ľanu i papiera.

Je to jednoduchý spôsob, ako dať tkaninám a papieru vintage vzhľad, alebo ako zamaskovať existujúce škvrny na oblečení a uterákoch.

Kávová usadenina zjemňuje mäso

Soľ, enzýmy a kyseliny sú tri prírodné zmäkčovadlá mäsa. Káva obsahuje prírodné kyseliny a enzýmy, vďaka čomu je obzvlášť účinná pri zjemňovaní mäsa. Kyslá povaha kávy môže tiež prispieť k zvýrazneniu chuti mäsa. Jednoducho naneste použitú kávovú usadeninu na mäso dve hodiny pred varením. Mäso bude krehké a vytvorí sa na ňom tmavá chrumkavá kôrka.

Opravte poškriabaný nábytok

Na drevenom nábytku časom ľahko vznikajú škrabance. Na opravu vyskúšajte kávovú usadeninu. Najprv si z použitej kávovej usadeniny a vody pripravte hustú pastu. Potom votrite pastu na škrabanec vatovým tampónom a nechajte pôsobiť 5 až 10 minút. Nakoniec zotrite mäkkou handrou.

Pestujte huby

Hubám sa darí len v špecifických podmienkach a ich pestovanie je náročné. Nerastú totiž v bežnej záhradnej pôde, vyžadujú špeciálny substrát alebo podkladovú látku. Použitá kávová usadenina je skvelým substrátom, pretože je plná živín, na ktorých huby rady rastú. A čo viac, bola sterilizovaná počas procesu varenia. Nezabudnite ju pravidelne zvlhčovať.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Jozef says:

    Už mám 85 rokov, až teraz sa dozvedám o použití
    zo zbytkov po odpade zo zrnkovej káve. I keď mám veľa rokov, musím to skúsiť, či to bude účinkovať na niečom v článku uvedenom materiáli a jeho poškodení.
    J.Nemčok

  2. Dedo says:

    Podobné účinky aj keď trochu iné majú aj vrecúška s vylúhovaným čajom alebo aj banánové šupky.Rozsýpam ich pod Tuje a okolo živého plotu.Celkom sa im darí.Iba toho hnojiva nesmie byť veľa,aby sa tam nenasťahovali náhodou hraboše.Ale im to treba znepríjemniť pridaqním rozdrvených škrupín od vajíčok,buď varených alebo aj surových.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.