Sóda bikarbóna
Galéria (6) Zdroj: iStock

Ako využiť sódu bikarbónu v záhrade? Budete prekvapení, koľko možností ponúka

Sódu bikarbónu okrem pečenia používame aj na čistenie v domácnosti, najčastejšie v kombinácii s octom. Miska so sódou bikarbónou v chladničke zase eliminuje zápach. V interiéri má tento biely prášok mnohostranné využitie, prečo ho nepoužiť aj vonku?

Galéria

kapusta v záhrade
skúmavka
listy uhorky
žltá ruža
Sóda bikarbóna

Odborný názov pre sódu bikarbónu je hydrogénuhličitan sodný. Biely prášok bez zápachu s horkastou a mierne slanou chuťou je kombináciou uhlíka, sodíka, vodíka a kyslíka (57,1 % sodíka, 27,4 % kyslíka, 14,3 % uhlíka a 1,2 % vodíka.) Pri izbovej teplote je rozpustný vo vode. Z hľadiska pH je sóda bikarbóna vysoko zásaditá. Ak ju skombinujeme s niečím kyslým, produkuje plynný oxid uhličitý. Má špecifické chemické vlastnosti, ktoré z nej robia užitočného pomocníka aj v záhrade.

Na čo môžete použiť sódu bikarbónu v záhrade?

  • na liečbu plesňových a iných chorôb plodín,
  • ako prírodný čistiaci prostriedok vonkajších predmetov,
  • na odstránenie pachu zo záhradného náradia,
  • proti burine,
  • na testovanie pH pôdy,
  • na domáci repelent proti hmyzu,
  • na oživenie rezaných rastlín a kvetov,
  • proti škodcom a chorobám.

Sóda bikarbóna ako prírodný fungicíd

Zlúčeniny v sóde bikarbóne majú schopnosť zabrániť rozšíreniu spór plesní, aj keď pravdepodobne samotné spóry nezabijú. Ak chcete použiť sódu bikarbónu ako fungicíd, zmiešajte 4 lyžičky sódy bikarbóny s litrom vody. Zmes použite na ruže, na hrozno a vinič, keď sa ovocie začne objavovať. Pomáha aj pri čiernej škvrnitosti, pretože mení pH na listoch rastlín, čo sťažuje hubám infikovanie rastlín.

žltá ruža
Zdroj: iStock

Sóda bikarbóna proti múčnatke

Múčnatka spôsobuje veľké problémy v záhradách s vysokou vlhkosťou. Ovplyvňuje mnoho rastlín, ale najhoršie zvyčajne cínie, netýkavky, tekvice a uhorky.

Roztok proti múčnatke: zmiešajte 1 polievkovú lyžičku sódy bikarbóny, 4 litre vody, 1 polievkovú lyžičku rastlinného oleja a 1 polievkovú lyžicu prostriedku na umývanie riadu. Premiešajte a prelejte do postrekovača. Používajte raz za týždeň, keď nie je veľmi slnečno.

Sóda bikarbóna narúša iónovú rovnováhu v bunkách húb. Preto ju používajte opatrne.

listy uhorky
Zdroj: iStock

Sóda bikarbóna proti plesňovým chorobám paradajok

Rastliny rajčiaka sú náchylné na všetky druhy plesňových chorôb. Postrek pripravíte tak, že zmiešate 4 litre vody s lyžicou sódy bikarbóny a 2 a ½ lyžice rastlinného oleja. Premiešajte a pridajte ½ lyžičky kastílskeho mydla. Roztok striekajte na listy rastlín rajčiaka, kým plesňové ochorenie nezmizne. Najskôr vyskúšajte na jednom alebo dvoch listoch a počkajte 48 hodín, až potom postriekajte celú rastlinu. Postrek mení hladinu pH rastliny rajčiaka a sťažuje uchytenie plesne.

Rastlinné hnojivo zo sódy bikarbóny

Zmiešajte 1 lyžicu epsom soli s čajovou lyžičkou sódy bikarbóny a pol lyžičkou domáceho amoniaku. Túto zmes dajte do litra vody a dobre premiešajte. Použite raz mesačne zmiešaním 1/8 -1/4 koncentrátu so 4 šálkami vody v zálievke.

Sóda bikarbóna proti burine

Priamo samotný prášok sódy bikarbóny môžete použiť na burinu na chodníkoch a cestičkách. Takto zabijete naklíčené malé rastliny buriny a zabránite množeniu nových. Ak chcete eliminovať burinu na záhonoch, prášok navlhčite vodou z hadice. Dávajte pozor, aby sa sóda bikarbóna nedostala na prospešné plodiny alebo na trávu.

Sóda bikarbóna na testovanie pôdy

Úrovne pH pôdy sa pohybujú od 0 do 14, pričom 7 je neutrálne, pod 7 kyslé a nad 7 zásadité. Ideálne rozmedzie pH pre väčšinu rastlín je medzi 5,5 a 7. Ak potrebujete vedieť, aké pH má vaša pôda, môžete si kúpiť sady na testovanie pôdy, alebo ju otestovať pomocou sódy bikarbóny a vody.

Budete potrebovať ocot a sódu bikarbónu. Jeden test testuje kyslosť a druhý zásaditosť pôdy. Pre oba testy odoberte vzorku pôdy z hĺbky asi 6 centimetrov pod povrchom. Vložte do dvoch čistých pohárov a pridajte toľko vody, aby ste pôdu zmenili na bahno.

Test zásaditosti: do jedného pohára s pôdou pridajte do jednej 1/2 šálky octu a premiešajte. Ak pôda pení a tvorí bubliny je alkalická, teda má pH nad 7.

Test kyslosti: do druhého pohára nasypte množstvo sódy bikarbóny. Ak sóda bikarbóna prebubláva, pôda je kyslá s úrovňou pH pod 7.

Ak oba testy vyšli bez zjavnej zmeny, pH vašej pôdy je pravdepodobne v neutrálnom rozmedzí.

skúmavka
Zdroj: iStock

Prírodný repelent proti hmyzu

Mnoho škodcov neznáša pach a chuť sódy bikarbóny a budú sa jej vyhýbať. Patria k nim mravce, striebristé „rybičky“, slimáky. Miesta výskytu jednoducho navlhčite ich vodou a posypte asi 2 šálkami sódy bikarbóny (mimo rastlín). Prípadne po pol hodine nalejte na miesto ešte pohár octu. Tento trik výborne funguje proti mravcom i slimákom.

Dobre funguje aj repelentný sprej, ktorý vyrobíte z troch lyžíc sódy bikarbóny, 2 lyžíc repkového oleja a 2 lyžíc olejového mydla. Zmes nalejte do vedra s 2 litrami vody. Pridajte 2 polievkové lyžice octu. Dobre premiešajte a prelejte do ručného postrekovača. Postriekajte vrchnú i spodnú stranu listov, aby ste zasiahli všetok škodlivý hmyz vrátane vošiek.

Proti škodcom kapusty

Malé húsenice, ktoré hodujú na kapustných listoch, brokolici, na keli. Zničíte ich zmesou 50 % bielej múky a 50 % sódy bikarbóny. Zmes dobre rozmiešajte a poprášte napadnuté rastliny. Plodinu popraškom nepoškodíte, ale húsenice, ktoré zmes zjedia skoro uhynú.

kapusta v záhrade
Zdroj: iStock

Sóda bikarbóna na čistenie vonku a proti zápachu

Roztokom so sódou bikarbónou ľahko vyčistíte kvetináče, kamenné či betónové prvky, ošetrite ním vonkajší nábytok po lete (nie však kovové časti). Na veľmi špinavé vonkajšie predmety funguje pasta zo sódy bikarbóny a kastílskeho mydla, bežne stačí roztok sódy bikarbóny s vodou. Sódu bikarbónu môžete použiť aj do odpadových košov, aby eliminovala zápach.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje