Čo musíte urobiť, aby vaše chryzantémy prežili zimu bez problémov?
Kúpili ste si krásne chryzantémy a chceli by ste ich počas zimy udržať nažive, aby v budúcom roku opäť kvitli? Nielen, že je to možné, dokonca to je jednoduchšie, ako si myslíte.
Chryzantémy sú po desaťročia používané ako pestré jesenné kvety do záhonov či na hroby. Mnohí z nás ich však po odkvitnutí automaticky vyhodia. Je to škoda, pretože väčšina na jeseň predávaných chryzantém sú v skutočnosti odolné odrody. S trochou starostlivosti ich môžeme ochrániť, aby kvitli aj na ďalšiu sezónu – či už pestujeme chryzantémy v záhonoch alebo v nádobách.
Chryzantémy sú takmer bezúdržbové, aj ako trvalky
Tieto jesenné kvety sa ako trvalky ľahko udržiavajú. Ak ich zasadíte von do záhonov, sú prakticky bezúdržbové, okrem príležitostného rezu pre krásne a silné kvety. Ďalšia výhoda spočíva v tom, že sú veľmi odolné voči škodcom. Ak chcete, aby kvitli aj na ďalší rok, v prvom rade si overte, či máte druh chryzantém na to vhodný. Na záchranu sú najvhodnejšie záhradné chryzantémy, ktoré sa pestujú ako trvalky. Tento typ chryzantém spoznáte podľa toho, že sú väčšie, výraznejšie a pevnejšie ako iné druhy.
Ako zachrániť otužilé záhradné chryzantémy na budúci rok?
Chryzantémy v kvetináčoch
Hlavnou ochranou chryzantém rastúcich v nádobách vonku je umiestniť ich pred prvými mrazmi do bezpečia. I keď chryzantémy prežijú chlad a ľahké mrazy, silnejšie zvyčajne zabijú korene v kvetináčoch natrvalo. Netreba riskovať – jednoducho ich preložte dovnútra, na verandu či do chladnejšej izby vo vnútri.
Je síce pravda, že črepníkové chryzantémy môžete vysadiť do voľnej pôdy, ale na to je vhodný čas koncom leta alebo začiatkom jesene. Neskoršie vysadenie vedie k neúspechu – chryzantémy zasadené do zeme koncom jesene majú malú šancu na prežitie, ani pri silnom mulčovaní jednoducho nemajú čas usadiť sa v pôde, aby sa vedeli ochrániť pred zimou. Ich korene pomerne ľahko zamrznú.
Ako preniesť chryzantémy v črepníkoch dovnútra
Najskôr ich zostrihajte do výšky pár centimetrov nad pôdou. Ak je pôda na dotyk suchá, rastlinu mierne zalejte, dávajte pozor, aby ste to neprehnali. Priveľa vody v zime môže spôsobiť hnilobu koreňov. Rastlinu na zimu uložte do chladnej časti suterénu, do garáže či na verandu. Cieľom je, aby prešla do pokojového stavu bez zamrznutia. Najvhodnejšie pre zazimovanie chryzantém sú teploty v rozmedzí od 7 do 15 °C. Zalievajte ich len mierne, každé dva až tri týždne.
V záhonoch vysadené chryzantémy
Ak pestujete chryzantémy v záhonoch, môžu bezpečne prezimovať vonku, keď boli v zemi aspoň štyri až šesť týždňov pred prvým mrazom. Nestrihajte ich. Listov a stonky im poskytujú dodatočnú ochranu počas zimy. Okolo rastlín naneste hrubú vrstvu (10 cm) mulča, aby ste pomohli izolovať korene.
Kedy vrátiť črepníkové chryzantémy von?
S príchodom jari môžete začať chryzantémy pripravovať na život vonku. Keď pominie hrozba mrazov, vysaďte ich von ako akúkoľvek inú trvalku. Rozdeľte príliš veľké trsy na menšie a budete mať nové krásne rastliny. Chryzantémy počas prvých týždňov po zasadení dobre zavlažujete, aby sa usadili v pôde. Tieto kvety uprednostňujú bohatú, úrodnú a dobre priepustnú pôdu, takže pridanie kompostu pri výsadbe do záhonov podporí ich zdravie a úspešný rast.
Ak chcete chryzantémy naďalej pestovať v kvetináči, potrebujú presadiť do väčšieho kvetináča s novou zeminou.
Kedy strihať chryzantémy
Ak pestujete chryzantémy od jari do jesene vonku a chcete, aby kvitli na jeseň, v polovici leta potrebujú zastrihnúť. Automaticky kvitnú koncom leta, ale ak chcete mať silnejšie a pevnejšie kvety na jeseň, orežte ich koncom júna alebo začiatkom júla. Ak chryzantémy v lete nestriháte, ich kvety budú síce skoré, ale veľmi dlhé a tenké. Po reze budú listy i kvety kompaktnejšie a plnšie.
Sabína Zavarská
Zdroj: oldworldgardenfarms.com
Foto: istock.com
Komentáre