Viete sa postarať o chryzantémy? Poradíme vám, na čo sa najviac sústrediť

Viete sa postarať o chryzantémy? Poradíme vám, na čo sa najviac sústrediť

Môžete ich pestovať v črepníkoch aj v záhonoch. Ak sa chcete pýšiť nádhernými kvetmi chryzantém, musíte sa vedieť o rastliny dôkladne postarať. Poradíme vám, na čo sa najviac sústrediť.

UROB SI SÁM

náročnosť: +
čas: do 1 hodiny
náklady: do 5 €
ľudia: 1
obdobie: začiatok jesene

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál do 5 €
• hnojivo na chryzantémy do 3 €
 insekticídny alebo
fungicídny postrek do 2 €

Náradie
 motyka
 krhla s vodou
 pracovné rukavice
 záhradnícke nožnice
 oporná sieť
 drevené kolíky
 rozprašovač 

PRACOVNÝ POSTUP

1. Škvrnitosť
Počas daždivejšieho počasia chryzantémy ohrozuje septóriová škvrnitosť. Pomôže opakovaný postrek fungicídnym prípravkom. 

2. Vyštipovanie
Ak chceme pri veľkokvetých kultivaroch docieliť pekný kvet, koncom leta musíme začať vyštipovať bočné výhonky. Rastlina tak sústredí silu do tvorby jedného kvetu. 

3. Kolík
Vyššie druhy chryzantém potrebujú pevnú oporu – drevené kolíky. Zatlčieme ich hlbšie do pôdy a rastliny k nim priviažeme. 

4. Sieť
Ak máme na hriadke súvislý porast chryzantém, ako opora nám poslúži natiahnutá sieť. Môžeme ju naťahovať postupne (v 2 vrstvách), ako rastliny dorastajú. 

5. Burina
Dajme si záležať na tom, aby hriadka s chryzantémami bola bez burín. Tie im totiž odoberajú vlahu aj živiny. 

6. Okopávanie
Okolie rastlín treba dôkladne kypriť. Ku koreňom rastlín sa tak dostane viac vzduchu, tie sa rozrastú a zlepšia sa celkové podmienky na rast. 

7. Zálievka
Chryzantémy paria k rastlinám s vysokou spotrebou vody. Zavlažujme ich ráno, pokiaľ možno priamo ku koreňom, nie na listy. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste8. Prihnojovanie
Veľkosť a kvalitu kvetov podporíme pravidelným prihnojovaním raz týždenne vo forme zálievky. Použime hnojivo určené na trvalky alebo na chryzantémy. 

9. Retardátory
Kompaktný a zakrpatený rast docielime postrekom prípravkom zo skupiny rastlinných retardátorov. Rastliny budú mať tvar malých aj väčších klbiek. 

10. Automatická závlaha
Chryzantémy sa nádherne rozvinú a bohatšie zakvitnú, ak k nim privedieme vývody automatickej závlahy. 

11. Vošky
Začiatkom jesene môžeme nájsť na kvetných pukoch aj pevných výhonkoch vošky. Hneď treba použiť insekticídny prípravok, prípadne rastlinné výluhy.

Odborník radí
Počas celej jesene si môžete dokúpiť nové druhy a kultivary. S výsadbou sa však poponáhľajte.

dobré rady

Voľba miesta
Chryzantémy najkrajšie rozkvitnú na slnečných alebo polotienistých miestach chránených pred vetrom. Pôda by mala byť mierne vlhká, výživná a priepustná (nevysádzame ich do štrkovitej pôdy). Sucho chryzantémam nevyhovuje, rovnako ani zamokrená pôda.

Ošetrovanie
Dôležité je pravidelné zavlažovanie (nie na listy) a prihnojovanie hnojivom určeným na chryzantémy. Tiež sa vyplatí odstraňovať odkvitnuté kvety – špatia rastliny. Okolie vysadených rastlín je vhodné namulčovať organickým materiálom, napríklad hrubším kompostom. Neskôr na jeseň treba do porastu nahrnúť suché lístie, prípadne ihličnaté chvojky. Po odkvitnutí sa rastliny nestrihajú (to až na jar), odstránia sa len odkvitnuté kvety.

Rozmnožovanie
Chryzantémy sa dobre rozmnožujú delením trsov na jar. Nové rastliny možno sadiť aj v skorú jeseň. Predpokladom zakorenenia je teplejšie a vlhké počasie.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 10/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.