image 17903 25 v1
Galéria (6)

Množenie a zazimovanie muškátov

Leto vystriedali chladné jesenné dni a postupne klesajú aj nočné teploty. Práve obdobie  pred príchodom prvých nočných mrazov je signálom na premiestnenie muškátov z  okien a balkónov. Vhodné sú chladné a svetlé miesta. Teplota by sa mala pohybovať v rozpätí od 4 – 10 stupňov. Zálievku je potrebné v tomto období obmedziť. 

Galéria

Množenie a zazimovanie muškátov
Množenie a zazimovanie muškátov
Množenie a zazimovanie muškátov
Množenie a zazimovanie muškátov
Množenie a zazimovanie muškátov

Taktiež by sme nemali zabudnúť odstrániť novonasadené puky a kvety. Samotný rez nie je nutné prevádzať, ten je vhodné uskutočniť na konci februára alebo prípadne na začiatku marca.

Muškát

Stromčekový muškát

Stromčekový muškát je vhodné pred samotným zazimovaním zostrihať, to znamená, že výhonky sa zostrihnú zhruba na dĺžku 12 – 15 cm. Pričom korunu zastrihávajte tak, aby výsledný efekt pôsobil kompaktne a esteticky. Okrem uvedeného sa odstraňujú všetky poškodené listy. Miesto vyberáme svetlé a chladné, najideálnejšie je prezimovanie v malom skleníku. Teplota by sa mala pohybovať v rozpätí od 6 – 10 stupňov. Cez zimu obmedzujeme zálievku, k tej pristupuje v tom prípade, až keď je substrát suchý.

Muškát

Previsnuté muškáty nie je potrebné pred zimou vyberať z truhlíku, pre prezimovanie si vyžadujú veľmi svetlú a studenú miestnosť. Taktiež je vhodné odstrániť kvety a všetky uschnuté a poškodené listy.

Množenie muškátov

Muškát si môžeme aj pomerne ľahko namnožiť pomocou odrezkov, ktoré je ideálne odoberať od júla do septembra. Získaný odrezok sa zasadí do pripraveného substrátu, ktorý pozostáva z rašeliny a piesku. Odrezky pre svoj rast potrebujú svetlé stanovište, teplota by sa mala pohybovať okolo 20 stupňov a substrát by sa mal udržiavať mierne vlhký. Vytvorenie nových korienkov, môžeme očakávať zhruba do mesiaca. Rastlinky presadíme do humózneho substrátu v momente, keď začnú rásť.

Muškát

Presadené rastlinky si vyžadujú svetlé miesto. Teplota pri prezimovaní mladých rastlinkách by sa mala pohybovať v rozpätí 8 – 15 stupňov. Opätovné presadenie sa uskutočňuje až na konci zimy alebo prípadne skoro na jar, kedy by teplota pri takto pestovaných rastlinách mala byť 16 – 18 stupňov.

Text a foto: Bc. Tatiana Plešová

  1. Maria Gubanova says:

    Ako ziskat semena z muskatov, dakujem.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.