Chcete, aby vaše ovocné dreviny prežili zimu? Nesmiete zanedbať tieto zásady!
Zima predstavuje pre ovocné dreviny obdobie náročných skúšok. Nízke teploty, mrazy a nepriaznivé poveternostné podmienky môžu vážne ohroziť ich zdravie a budúcu úrodu. Viete, ktoré činnosti treba vykonať, aby spoľahlivo prekonali zimu a úspešne zvládli štart do novej sezóny?
Vysadené stromy pravidelne zavlažujte
Dostatok vlahy je nevyhnutný nielen pre správne zakorenenie a prípravu stromčekov na zimné obdobie, ale predovšetkým pre ich ujatie. Ak by sa závlaha zanedbala, stromčeky by vyparovali viac vody, než by boli schopné prijať, čo by mohlo viesť k ich uhynutiu. Preto je dôležité zabezpečiť, aby korene mali vždy dostatok vody na správny transport do nadzemných častí rastliny. Odporúča sa dávkovať 5 až 10 litrov na jeden stromček 1 až 2-krát týždenne.
Natierajte kmene stromov
Pred príchodom zimy je vhodné natierať kmene stromov. Ideálnou voľbou je vápenná reflexná farba. Tento náter účinne zlikviduje škodcov a ich vývojové štádiá ukryté v kôre kmeňov a zároveň celkovo vydezinfikuje kmene. Okrem toho má aj dôležitý sekundárny účinok – zabraňuje praskaniu kmeňov počas zimy. K tomu dochádza, keď počas teplých dní silné slnečné žiarenie spôsobí, že sa v tmavých kmeňoch začnú pohybovať šťavy, ktoré pri nočnom ochladení pod bod mrazu zamrznú. Mrznúca voda zväčšuje svoj objem a poškodzuje kôru. Biela farba odráža slnečné žiarenie, čím zabraňuje nadmernému ohrievaniu a poškodeniu. Okrem toho stromy natreté touto farbou v jarnom období lepšie pučia, čo zároveň pomáha predchádzať škodám spôsobeným neskorými jarnými mrazmi.
Vyhrabte opadané lístie
Tento úkon sa v ovocnej záhrade často zanedbáva a mnoho pestovateľov necháva opadané lístie ležať pod stromami. Je však dôležité uvedomiť si, že lístie môže v jarnom období slúžiť ako zdroj infekcie. Na jeho povrchu prezimujú vývojové štádiá chorôb, ako je chrastavitosť jabloní. Po jarnom oteplení a vlhčení tieto patogény praskajú a vystreľujú spóry až do výšky 2 metrov. Spóry sa zachytávajú na vlhkých listoch a rýchlo ich infikujú. Preto je potrebné opadané lístie pohrabať a odviesť na kompost. Pod stromy môžete tiež rozprestrieť vrstvu dobre vyzretého kompostu, ktorá podporí rýchlejší rozklad lístia. Podobný efekt dosiahnete aj postrekom pôdy slabým roztokom močoviny.
Odstráňte „múmie“ (vyschnuté plody)
Preventívnym opatrením proti chorobám v nasledujúcom roku je aj odstránenie tzv. múmií. „Múmie“ sú vyschnuté plody, ktoré zostali prilepené na konároch stromov v korunách. Tieto plody sú nosičmi zárodkov chorôb, ktoré sa s príchodom jari rýchlo šíria na zdravé časti stromu. Po opadaní listov sú múmiované plody v korunách dobre viditeľné, preto ich treba oberať a zlikvidovať buď spálením, alebo zakopaním hlboko do pôdy na mieste, ktoré nevyužívate na pestovanie.
Režte maliny a černice
Rez ovocných stromov a kríkov vykonávajte až na jar, ale pre maliny a černice je najvhodnejší čas práve na jeseň. Tieto rastliny plodia na výhonoch z predchádzajúceho roku, ktoré po zbere plodov odumierajú. Odumreté a vyčerpané výhony môžete už na jeseň bezpečne odstrániť.
Skontrolujte technické prvky
Tieto časti nám pomáhajú formovať a zabezpečovať stromy, čím podporujeme úspešnú úrodu. Skontrolujte oporné kolíky, v prípade potreby odstráňte vyhnité a nahraďte ich novými, pevnými. Takisto skontrolujte, či sú stromčeky správne upevnené ku kolíkom, aby sa predišlo zarezaniu špagátov alebo drôtov do kmeňa. Nezabudnite ani na opornú drôtenku; ak je to potrebné, poznačte si drôty, ktoré bude treba na jar opäť napnúť.
Likvidujte stromy a kry
Jesenné obdobie je ideálne aj na odstránenie chorých alebo prestarnutých stromov a kríkov, ako aj odrôd či pestovateľských tvarov, ktoré ste sa rozhodli zo záhrady odstrániť a nahradiť novými. Tento úkon neodkladajte na jar, pretože vtedy bude záhrada plná iných prác, ktoré je potrebné vykonať. Stromy odstráňte najprv postupným zrezaním koruny, následne odstráňte kostrové konáre a nakoniec vykopte a vypáčte kmeň aj s čo najväčším množstvom koreňového systému, čo je možné vďaka nezamrznutej pôde. Kmene a hrubé konáre nechajte uschnúť a neskôr ich využite na kúrenie alebo opekanie. Tenké vetvy môžete naštiepkovať alebo použiť ako základnú vrstvu pre vyvýšené záhony.
Text a foto: Marián Komžík
Zdroj: Časopis Urob si sám
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre