Zazimovanie skleníka
Zdroj: shutterstock.com

Údržba skleníka: Čo treba urobiť, aby zvládol zimu a bol pripravený na jar?

Čo sa dá urobiť na jeseň, netreba odkladať až do jari. Toto známe záhradkárske pravidlo, platí aj pre údržbu skleníka, ktorý dlhé mesiace vytváral optimálnu pestovateľskú klímu pre rastliny. Ako zazimovať skleník a ktoré činnosti nevynechať?

Preč so zvyškami rastlín

Prvým krokom je základné upratovanie. V skleníku nenechávajte žiadne zvyšky rastlín a snažte sa ho čo najprecíznejšie vyčistiť. Zimy bývajú v niektorých regiónoch už iba mierne a vo zvyškoch rastlín dokážu poľahky prezimovať mnohé škodce a choroby. V skleníku by nemali zostávať ani žiadne pestovateľské pomôcky alebo rozložený zavlažovací systém. Oporné koly, siete, špagáty či kvetináče očistite a uložte na suché a dobre vetrané miesto.

Zazimovanie skleníka
Zdroj: shutterstock.com

Kontrola konštrukcie skleníka

Počas sezóny skleníky čelia nárazovým vetrom a prudkým prehánkam, ktoré pre ne predstavujú riziko. Hneď, ako je v skleníku prázdno, môžete sa zamerať na prípadné nedostatky alebo slabiny skleníka. Poškodené, prasknuté a uvoľnené tabule vyžadujú výmenu/fixáciu ešte pred nástupom pravej zimy. Taktiež sa oplatí skontrolovať pevnosť konštrukcie, celistvosť základov a funkčnosť otváravých prvkov. Vŕzgajúce a zadrhávajúce pánty naolejujte, viditeľnú koróziu na konštrukcii odstráňte a zasiahnuté miesta ošetrite vhodným náterom, aby sa nerozšírila ďalej.

Čistenie a dezinfekcia skleníka

Pre skleník je typickým znakom vlhká a teplá klíma, v ktorej sa veľmi dobre darí teplomilnejším rastlinám, no aj plesniam. Skôr, ako pristúpite k starostlivosti o pôdu, venujte dostatok pozornosti vnútornému čisteniu konštrukcie skleníka. Aj povrchy skleníka totiž môžu byť zasiahnuté škodcami. Pripravte si kefky, handry, univerzálny dezinfekčný prostriedok a dôkladne vyumývajte okná, rámy aj poličky. Vyčistite tiež chodník, ak je z pevného materiálu. Ak ide o model s polykarbonátovými výplňami, opatrne s použitím čistiacich chemikálií. Výplne v tomto prípade vyumývajte iba teplou vodou so saponátom alebo s octom. Nápomocný vie byť tiež parný čistič.

Na dezinfekciu skleníka sa využívajú aj sírne knôty alebo sírna svieca. Látky, ktoré sa z nich uvoľňujú, hubia škodcov aj ich vývojové štádia. Pri použití sírnej sviece sa vždy riaďte návodom na použitie. Po zapálení sírnej sviece je potrebné priestor skleníka okamžite opustiť, skleník zatvoriť a vyvetrať ho až po 4 hodinách.

Zazimovanie skleníka
Zdroj: shutterstock.com

Starostlivosť o pôdu v skleníku

Po dezinfekcii skleníka môžete pristúpiť k dezinfekcii pôdy. Nie je potrebné vykonávať ju každý rok, stačí raz tri roky. Ak ste však počas poslednej sezóny bojovali so škodcami a burinou viac ako inokedy, netreba zbytočne otáľať. Výborne sa osvedčilo dusíkaté vápno. Okrem toho, že v pôde zahubí škodcov spolu s vajíčkami aj larvami, zneškodňuje tiež semená burín, pomáha udržiavať optimálne pH pôdy a obohacuje pôdu o vápnik a dusík. Dezinfekcia dusíkatým vápnom pritom musí byť vykonaná minimálne 3 – 4 týždne pred ďalším výsevom, preto je koniec jesene (resp. začiatok zimy) ideálnym termínom.

Nechystáte sa aplikovať vápno? Potom pôdu v skleníku porýľujte a zapracujte do nej vyzretý kompost (starší ako tri roky) alebo maštaľný hnoj.

Pri rýľovaní zaberte aspoň do hĺbky 25 – 30 cm. Pôde, na ktorej sa každý rok pestujú rovnaké plodiny (uhorky, papriky, paradajky), nezaškodí ani pracné rýľovanie do hĺbky 50 cm alebo výmena pôdy.

Pravidelné vetranie počas zimy

Pôda v skleníku je ochudobnená o prirodzené zrážky. Práve preto je vhodné ju po dokončení všetkých prác dôkladne poliať. Po napadnutí snehu nahádžte lopatou na pôdu v skleníku vrstvu snehu. Pravidelným vetraním predídete roseniu skiel a mrazivý vzduch eliminuje šírenie plesní. Pri výdatnej snehovej nádielke nezabudnite sneh zo strechy skleníka opatrne zmetať, aby nedošlo k poškodeniu výplní.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.