chryzantémy
Galéria (4) Zdroj: istock

Dušičkové kvety: Ako sa starať o chryzantémy, aby boli čo najkrajšie?

Aká kvitnúca trvalka sa vám vybaví, keď sa povie jeseň? Mnohým z nás určite chryzantémy, so svojou typickou horkastou vôňou. Sú symbolom úcty, i preto ich nosíme na hroby alebo priamo tam sadíme.

Viete o tom, že chryzantémy pochádzajú z Číny a obľubovalo ich aj Japonsko? Tam boli dokonca znakom cisárskeho dvora.

Galéria

chryzantémy
chryzantémy
chryzantémy

Na dnešnom trhu existuje podstatne viac odrôd, ako si pamätáme z babičkinej záhrady. Okrem farieb sa odlišujú aj veľkosťou a hustotou kvetu či dĺžkou stonky. Už nie sú len v odtieňoch ružovej, bordovej a fialovej, bez problémov zoženieme aj drobné žlté či biele.

Pôda a zálievka

Chryzantémy sú nenáročné na pôdu, bude sa im dariť v záhradnom substráte premiešanom s rašelinou. Ideálny čas na výsadbu sadeníc je jún, ale niektorí záhradkári ich vysádzajú i neskôr. Samozrejme, dôležitá je aj odroda.

Prioritou na starostlivosti o chryzantémy je nezanedbať zálievku. Skutočne potrebujú dostatok vlahy a neznášajú sucho. Preto, ak chcete tieto kvety vysadiť alebo presadiť na hrob, rátajte s tým, že ich bude treba chodiť zalievať.

Náš tip: Ideálne zavlažovanie je pravidelné, nie nárazové. Ak chryzantémy naraz zalejeme veľkou dávkou vody, môžu zhniť korene.

chryzantémy
Zdroj: istock

Ako vytvarovať pekný trs

Tvarovanie chryzantém nie je náročné, a pritom výsledok je veľmi efektný. Z mladých výhonkov odštipkávajte vrcholce do požadovaného tvaru. Tak zároveň zabezpečíte bohaté kvetenstvo. Kvitnú od septembra až do polovice novembre, podľa odrody a počasia.

Čo chryzantémy ničí?

Počasie síce neovplyvníme, ale je dobré vedieť, aké týmto jesenným kvetom prekáža. Nemajú rady teplo, ale ani priveľmi vlhko a daždivo. Ak často alebo výdatne prší, môžeme si na rastlinách všimnúť hnednutie listov alebo hubové ochorenia. Chryzantémy sú veľmi citlivé na mráz, už prvé mrazy im môžu ublížiť, preto ich treba chrániť na noc netkanou textíliou. Škodcovia chryzantém sú najmä vošky, v tom prípade, čo najskôr ošetrime napadnuté rastliny, aby sa nerozšírili aj na iné. Samozrejme, pravidelne odstraňujeme burinu a suché či poškodené časti rastliny.

chryzantémy
Zdroj: istock

Ako si vybrať?

V tomto období je aj v bežných hypermarketoch dostať rôzne druhy chryzantém v kvetináčoch, uprednostnime však radšej kvety zo špecializovaných záhradkárskych predajní. Vyberme si tie, ktoré majú veľa pukov, ale už aj pár rozkvitnutých kvetov.

Prečítajte si tiež:

Chryzantémy sú ozdobou jesenných záhonov. Ako ich prezimovať?

Čo s chryzantémami v zime?

Na zimu chryzantémy môžeme odložiť do pivnice alebo inej chladnej miestnosti, kde však nemrzne. Ostrihajme len kvety, nie celé stonky. Zeminu udržiavame aj v zime vlhkú, ale nie premočenú. Ak máme chryzantémy vysadené v záhrade, nahrňme okolo nich suché lístie alebo čečinu.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.