Chryzantémy v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

7 jednoduchých tipov, vďaka ktorým vydržia vaše chryzantémy krásne aj niekoľko týždňov

Chryzantémy sa stali neprehliadnuteľným symbolom jesene. Ak chcete, aby vám bohatým kvitnutím robili radosť čo najdlhšie, nezaškodí zoznámiť sa s tým, čo majú rady, ale aj s tým, čo im neprospieva.

Či už ste si chryzantémy pracne dopestovali zo sadeníc, alebo zakúpili hotové od predajcu, budú si najbližšie týždne vyžadovať istú starostlivosť. Neobávajte sa, netreba okolo nich chodiť v rukavičkách. Stačí sa zamerať na niekoľko detailov a utešene kvitnúce chryzantémy vám budú robiť radosť až do nástupu mrazov.

Aspoň šesť hodín slnka denne

Hoci sa dni postupne skracujú, chryzantémy zo svojich nárokov na svetlo nepoľavujú a denne by mali pobudnúť aspoň 6 hodín na slnku. Ak si rozkvitajúcimi chryzantémami chcete ozdobiť balkón, terasu či priedomie, umiestnite ich na miesto, ktoré nie je v tieni.

Voda iba ku koreňom

Chryzantémy pestované v kvetináčoch aj voľne na záhonoch vyžadujú pomerne pravidelnú zálievku. S vodou však majú tak trochu komplikovaný vzťah – nesmie chýbať, no zároveň jej netolerujú ani príliš veľa. Predovšetkým, ak ide o chryzantémy vysadené v nádobách. Vždy myslite na odtokové otvory a na škodu nebude ani drenážna vrstva na dne kvetináča. Zároveň sa snažte chryzantémy zalievať tak, aby ste nezmáčali listy. Husté olistenie a nadmerná vlhkosť zvyšuje riziko rozšírenia hubových ochorení chryzantém.

Chryzantémy v kvetináčoch v rámci jesennej výzdoby pred vchodom domu
Zdroj: shutterstock.com

Preč s chorými listami

Ako sa prejavujú choré listy? Na listoch chryzantémy sa najskôr objavia škvrny rôznych farieb – od žltkastých až po tmavohnedé. Neskôr napadnuté listy zhnednú a uschnú. Napadnuté listy sa často sústreďujú okolo jadra rastliny, skadiaľ sa bez zásahu rýchlo šíria ku koncovým výhonom. Rastlina sa postupne vyhoľuje. V hojnejšom množstve sa môžu infikované listy vyskytovať po daždivých dňoch. Ak šírenie hubových chorôb nezastaví ani oberanie napadnutých listov a chcete chryzantému zachrániť, aplikuje vhodný postrek na hubové ochorenia.

Pravidelné hnojenie

Chryzantémy sú pomerne náročné na živiny. Bez dostatku živín z pôdy nevytvoria objemnú zelenú časť ani nezačnú vytvárať puky. V pravidelných intervaloch im doprajte hnojivo určené priamo na chryzantémy alebo stavte na univerzálne hnojivo so stopovými prvkami k jesennej výžive okrasných i úžitkových rastlín.

Chryzantémy obľubujú priepustnú pôdu

Chryzantémy najlepšie prosperujú v pôde s dostatkom organickej hmoty (napríklad s prímesou kompostu). Substrát by mal byť priedušnejší, ideálne s mierne kyslým pH pre podporu bohatého kvitnutia. Ak ste si dopestovali chryzantémy na záhrade a teraz chcete niektoré z nich presunúť bližšie k domu v kvetináčoch, dajte si záležať na tom, aby ste zeminu v kvetináčoch nadmerne neutlačili, inak začnú korene hniť. Radšej k odkopaným koreňom opatrne dosypte čerstvý univerzálny substrát, ktorý je dostatočne vzdušný a bez skrytých škodcov.

Chryzantémy v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

Vylamovanie odkvitnutých kvetov

Každý, komu farebné a objemné chryzantémy učarovali a teší sa z ich kvitnutia, chce vedieť, ako kvitnutie chryzantém predĺžiť na maximum. Je to celkom jednoduché, no nie úplne bez práce. Pri bližšom pohľade na chryzantému zbadáte, že sa puky nevyvíjajú rovnomerne. Tie najvyvinutejšie sú zvyčajne mierne nad úrovňou ostatných a vykvitnú ako prvé. Akonáhle začnú odkvitať (a môžu ich byť naraz desiatky), nebojte sa ich opatrne povyštipovať alebo opatrne odstrihnúť. Semená nedozrejú a rastlina tak dostane impulz produkovať ďalšie kvety pre dokončenie prirodzeného cyklu. Zároveň sa takto dostane viac svetla k nižším pukom, ktoré sa môžu naplno vyvinúť.

Iba zdravé a silné rastliny

Sú k dostaniu v supermarketoch, záhradkárstvach, na trhoch, pri autobusových staniciach a prídu k vám dokonca aj do obce v preplnených dodávkach. Pre jesenné mesiace je typický narastajúci záujem o chryzantémy, keďže ide najpopulárnejšiu kvitnúcu dušičkovú rastlinu. Pri kúpe sa zamerajte iba na zdravo vyzerajúce chryzantémy, ktoré ešte nie sú úplne rozkvitnuté. Všímajte si prípadné poškodenia stoniek či škvrny na listoch. Ak chryzantéma po miernom zatrasení opadá zvnútra, je to veľmi zlé znamenie – zrejme okúsila niekoľko preschnutí alebo je napadnutá hubovým ochorením či hmyzími škodcami.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.