Pestovanie cesnaku v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Chcete si vypestovať cesnak v kvetináči? Dodržte týchto 5 dôležitých krokov

Pestovanie cesnaku v kvetináčoch je síce časovo náročnejšie, ale zato pomerne jednoduché a ide to väčšinou od ruky. Za námahu to stojí najmä vtedy, ak ste s výsadbou cesnaku na záhrade čakali príliš dlho a pôda je už zamrznutá, alebo ak na pestovanie vonku vôbec nemáte priestor. Našťastie sa všetky druhy cesnaku ľahko pestujú. Cesnak vám v kvetináči porastie ako vnútri, tak aj vonku, takže ho môžete pestovať po celý rok, bez ohľadu na to, či žijete v dome alebo byte. Stačí dodržať správny postup.

Kedy zasadiť cesnak do kvetináča

Vysadiť by ste ho mali na jeseň, kedy už teploty začínajú klesať. Rovnako ako iné cibuľovité rastliny, aj strúčiky cesnaku začnú vyháňať korienky ešte predtým, ako sa objavia listy. Tým, že cesnak vysadíte na jeseň, kedy je chladnejšie počasie, povzbudíte tým cesnak, aby začal produkovať korene bez toho, aby okamžite vyletel listy. Zabezpečí sa tým rýchly štart do jarného rastu.

Pestovanie cesnaku v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

5 krokov k voňavému domácemu cesnaku

Odporúčané je kúpiť cibuľky od renomovaných záhradných centier alebo iných dôveryhodných predajcov rastlín. Kúpiť ich z obchodov s potravinami nie je najlepšou voľbou, pretože cesnak mohol byť ošetrený inhibítormi rastu, aby sa zabránilo jeho klíčeniu. Nemusel by vám potom vyklíčiť.

  1. Začnite výberom správnej nádoby. Cesnak potrebuje dostatok vlahy, aby dobre rástol, no má plytký koreňový systém podobný tráve, takže si nevyžaduje veľké množstvo pôdy. Na cesnak sa skôr hodia kvetináče alebo nízke nádoby. Ideálne sú plastové, pretože vlhkosť držia lepšie ako hlinené, navyše sú oveľa ľahšie, takže sa s nimi dá ľahko manipulovať.
  2. Nádobu naplňte do polovice hlinou a potom vmiešajte odmerané množstvo organického hnojiva. Hnojivo rovnomerne zamiešajte do pôdy. Pridajte ďalšiu zmes hliny asi jeden palec pod okraj nádoby. Do ďalšej vrstvy hliny primiešajte ešte trochu hnojiva.
  3. Opatrne rozdeľte všetky strúčiky. Venujte pozornosť veľkosti a pevnosti každého z nich. Väčšie, pevné strúčiky by sa mali ponechať na výsadbu, zatiaľ čo príliš malé alebo mäkké radšej zahoďte. Ak je okolo cesnaku príliš veľa jeho papierového obalu, pokojne ho odstráňte, ale hlavný vonkajší plášť ponechajte neporušený.
  4. Každý strúčik zatlačte špičkou nahor do pripravenej pôdy asi do dvojnásobku jeho hĺbky. Medzi vysadenými strúčikmi nechajte medzeru asi tri centimetre.
  5. Keď sú všetky strúčiky cesnaku zasadené, celú nádobu poriadne zalejte. Je normálne, že po zaliatí sa hlina usadí na spodok a môže odhaliť niektoré strúčiky. V takom prípade jednoducho dosypte hlinu, aby ste ich zakryli.
Pestovanie cesnaku v kvetináči
Zdroj: shutterstock.com

Rada na záver

Cesnak potrebuje k správnemu rastu teplotu okolo 4-5 stupňov Celzia po dobu približne dvoch mesiacov. Kvetináč prikryte hrubou vrstvou slamy alebo opadaného lístia. Na jar odstráňte ochrannú vrstvu. Črepník by ste tiež mohli nechať až do jari v nevykurovanom priestore, ako je napríklad garáž. Tak či onak, cesnak dostatočne zalejte vodou, aby bol cez zimu vlhký.

Text: Bianca Gubová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje