Sadenie cibule
Zdroj: shutterstock.com

Toto potrebujete vedieť o jesennej výsadbe cibule a cesnaku: Odrody, termíny, príprava pôdy a ďalšie tipy

Jesenná výsadba cibule a cesnaku je generáciami overený postup, ako získať v pestovaní týchto plodín náskok a dopracovať sa k chutnej a bohatej úrode. Nejde to však úplne bez námahy. V čom sú výhody jesennej výsadby a aké zásady dodržať?

Výhody jesennej výsadby cibule a cesnaku

Hoci sa cibuľa a cesnak celkom bežne sadia ako jarné plodiny, ani jesenná výsadba nebude krokom vedľa. Cibuľa a cesnak vysadené vo vhodnom jesennom termíne ešte do zimy zakorenia a trochu podrastú. V úvodných týždňoch hojne zúžitkujú prirodzenú jesennú vlahu. Po zimnom oddychu budú zase pokračovať tam, kde skončili – a to už so značným náskokom pred plodinami zasadenými na jar.

Cibuľa a cesnak z jesennej výsadby majú bujnejší rast, podstatne skorší zber, dorastajú do väčších rozmerov a aj ich chuť býva intenzívnejšia a bohatšia. Nečudo, že mnohí záhradkári v čase, kedy sa práce na záhradách ukončujú, ešte s odhodlaním pripravujú pôdu a vytyčujú plochu pre budúce riadky cibule a cesnaku.

Cibuľa a cesnak z vlastnej úrody
Zdroj: shutterstock.com

Akú cibuľu sadiť na jeseň?

Ak má cibuľa prečkať zimu bez veľkých strát, je dôležité zvoliť odrodu, ktorá zvláda zimné uloženie do pôdy. Vhodnou voľbou sú preto ozimné odrody cibule, teda cibuľa sadzačka vyšľachtená pre jesennú výsadbu – napríklad odrody Shakespeare (žltá), Silvermoon (biela), Snowball (biela), Rote Winter (červená), Electric (červená), Akado (červená).

Aký cesnak sadiť na jeseň?

Aj v prípade cesnaku je rozumné siahnuť po ozimných odrodách vhodných na jesennú výsadbu, medzi ktorých prednosti patrí schopnosť prezimovania v pôde, odolnosť voči chorobám a vyšší obsah silíc pre výraznejšiu chuť. Dobré výsledky prinášajú napríklad odrody Topaz, Dukát, Jovan, Vekan či Anton. Široký výber z rôznych odrôd cesnaku dáva priestor na výber podľa požiadaviek pestovateľa (cesnak skorý, poloskorý alebo neskorý; cesnak typu paličiak/nepaličiak). V skutočnosti možno sadiť takmer všetky odrody cesnaku na jeseň aj na jar – rozdiel však bude v kvalite úrody.

Príprava na sadenie cibule a cesnaku
Zdroj: shutterstock.com

Kedy cibuľu a cesnak na jeseň vysadiť?

Na jesennú výsadbu cibule a cesnaku je v našich podmienkach vhodným termínom obdobie od polovice októbra do polovice novembra, kedy sa teploty pôdy udržujú okolo 8 – 10 °C. S cesnakom sa oplatí čakať čo najdlhšie a jeho výsadbu zbytočne neurýchľovať.

Sadba cesnaku a cibule by mala v pôde pobudnúť aspoň šesť týždňov bez rizika veľkých mrazov. Čo by sa stalo, ak by sa cibuľa a cesnak vysadili ešte v septemberi? Skoršia výsadba v teplejšej časti jesene môže skomplikovať zakoreňovanie (viac sucha, väčšia aktivita škodcov, vyčerpaná pôda). Skorší termín je nevhodný aj z dôvodu, že zo sadby vyrastú prvé mladé lístky, ktoré by neskôr zničil mráz.

Na aké miesto cibuľu a cesnak vysadiť?

Úspech budúcej úrody cibule a cesnaku závisí nielen od kvality vybraných odrôd, ale aj od miesta výsadby a plánovania.

  • Pre cibuľu a cesnak je ideálna slnečná pozícia na záhrade s aspoň 6 hodinami priameho slnka denne.
  • Cibuľu ani cesnak nesadíme na to isté miesto ako poslednú sezónu.
  • Menej sa im bude dariť v pôde po mrkve, petržlene či paštrnáku.
  • Na jar nesadíme vedľa cibule a cesnaku fazuľu ani hrach.
  • Cibuľa a cesnak dobre znášajú prítomnosť červenej repy, rajčín, šalátov.
Sadenie cesnaku
Zdroj: shutterstock.com

Ako pripraviť pôdu pred výsadbou?

Cibuli a cesnaku vyhovuje priepustná a kyprá hlinitopiesočnatá pôda. Pôdu po jesennom zbere očístíme od kameňov, štrku a buriny spolu s koreňmi. Aspoň týždeň pred plánovanou výsadbou pôdu skypríme do hĺbky 15 cm a zapracujeme do nej kompost. Zjemníme štruktúru pôdy, aby v nej nezostávali veľké hrudy. Za niekoľko dní prirodzene uľahne. Vyhýbame sa čerstvému hnoju, ktorý by sadenice spálil.

Dôležité rozostupy a hĺbky

Cibuľu sadíme do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené cca 20 – 30 cm. Medzi jednotlivými cibuľkami sadzačkami ponecháme medzeru 6 – 10 cm. Sadzačky cibule zatláčame hlbšie ako pri jarnej výsadbe – na jar je to iba do hĺbky 3 cm, kým na jeseň až do hĺbky 8 – 10 cm korienkami nadol.

Veľmi podobným spôsobom vysadíme na jeseň aj cesnak. Najskôr vytvoríme riadky od seba vzdialené cca 20 – 30 cm. Zdravé strúčiky cesnaku sadíme od seba na vzdialenosť 10 – 15 cm do hĺbky, ktorá je aspoň trojnásobkom ich výšky. Ak má strúčik 2,5 cm, vrstva zeme nad ním by mala mať 7,5 cm.

V týždňoch, ktoré nasledujú bezprostredne po výsadbe, záhony s cibuľou a cesnakom primerane polievame, ak nie je dostatok vlahy zo zrážok.

Informácie o odporúčaných rozostupoch, hĺbkach či spone nájdete na obaloch konkrétnych odrôd cibuľovej a cesnakovej sadby. Nejde o hodnoty, ktoré sú vždy rovnaké.
Sadenie cibule
Zdroj: shutterstock.com

Ochrana cez zimu

Medzi posledné práce patrí vytýčenie a označenie vysadenej plochy. Je to šikovná prevencia pred nechceným jarným rozrýľovaním. Následne pôdu pokryjeme párcentimetrovou vrstvou mulču, ktorá ochráni cibuľovú/cesnakovú sadbu pred zimou v najbližších mesiacov. Ak je jar suchšia, začneme po odznení mrazov s pravidelným polievaním.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.