image 46444 25 v1

Ako moriť cesnak

Prosím o informáciu, čo mám urobiť s namoreným cesnakom v Sulke, ktorý som nestihla vysadiť. Neznehodnotí sa, nestratí sa účinok? Alebo je potrebné ho ešte raz namoriť? Ďakujem za odpoveď. (e-mail, Mária U.)

Namorený, osušený cesnak možno skladovať v tenkej vrstve na suchšom mieste až do termínu výsadby. Záleží teda na termíne, kedy ste strúčiky morili. Ak ste cesnak namorili v čase plného vegetačného pokoja (august, september), strúčiky sa neprebudia a nezačnú rásť korienky. Cesnak možno moriť už v lete, prípadne po kúpe sadby.

Ak však cesnak namoríte tesne pred výsadbou, t. j. v mesiacoch október – začiatok decembra, kedy nastáva pre cesnak obdobie začiatku vegetácie, ale ho nevysadíte, cesnak „naštartuje“ svoje fyziologické procesy (zakoreňovanie, tvorbu listov). Keďže však nemá vhodné podmienky (pôdu), tieto procesy ustanú.
Pri následnej neskoršej výsadbe sú však sily vyčerpané, preto cesnak namorený, odložený alebo skladovaný a vysadený dlhší čas po morení rastie pomalšie, horšie sa zakoreňuje. Ak ho vysadíme v správnom a optimálnom termíne (október, začiatok decembra), bude rásť intenzívnejšie. Samozrejme, hovoríme o cesnaku ozimnom a nie jarnom.

Sulka je účinná proti vlnovníkovi cesnakovému. Hlávky treba rozdeliť na jednotlivé strúčiky a namoriť ich už v auguste, skladovať tak, ako je vyššie uvedené. Sulka proti háďatku zhubnému je minimálne účinná. Pred samotným sadením sa odporúča strúčiky namočiť na 1 – 2 hodiny do vody, rýchlejšie sa zakorenia a vytvoria nové listy. Namorený cesnak nie je vhodný na kuchynské spracovanie.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

  1. Peter says:

    Môžem jarný cesnak sadiť na jeseň. Bude z neho paličiak

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje