Napadnutie cesnaku roztočom
Kde je problém? Pri zbere boli hlavičky cesnaku paličiaku pekné, zdravé, ale teraz sa na strúčikoch objavujú hnedé škvrny, kazia sa a cesnak je nepoužiteľný? Pred sadením bol pritom morený v roztoku Sulky. (Ján S., Soblahov)
Podľa prejavu poškodenia na strúčikoch problém bude v napadnutí cesnaku skladovým škodcom roztočom cesnakovým, nazývaným aj vlnovník cesnakový (Aceria tulipae). Systematicky patrí do triedy roztoče (Acarina). Meria približne 0,2 mm, voľným okom nie je viditeľný. Je to však zákerný škodca. Žije pod obalovými šupinami priamo na povrchu strúčikov, škodí cicaním štiav z pletív. Počas celej vegetácie žije nebadane na rastlinách v záhone, spôsobuje len malé deformácie na listoch. Škodca prezimuje v teplom prostredí skladových priestorov na cibuliach či hlávkach cesnaku vo forme všetkých štádií vývoja.
Najväčšie škody však spôsobuje až v priebehu skladovania. Do skladových priestorov ho ľahko prenesieme pozberanou úrodou, čiastočkami pôdy, prípadne kúpou cesnaku z neznámeho zdroja. Spočiatku si poškodenie strúčikov po ošúpaní ani nevšimneme, lebo prvé viditeľné príznaky poškodenia sa prejavujú približne až po dvoch mesiacoch skladovania, keď už sa škodca v ideálnych podmienkach (teplota, dostatok potravy) rozmnožil. Poškodené pletivá strácajú lesk, hnednú, strúčiky vysychajú. Spočiatku sú škvrnky veľmi malé, červené, ružové, žltkasté. Postupne sa však zväčšujú a rozširujú, splývajú, postupujú do hĺbky tak, ako škodca preniká za potravou do vnútra strúčika medzi vnútorné suknice, vyciciava pletivá, napáda ďalšie strúčiky v hlávke. V jednej hlávke môže byť niekoľko tisíc roztočov. V sklade sa šíri aktívne i pasívne, prúdom vzduchu aj našimi rukami – manipuláciou s cesnakom. Napadnuté hlávky sa postupne vysušujú, hnijú, sú nepoužiteľné.
Najlepšie je skladovať cesnak na kuchynské spracovanie v chlade. Pri nízkej skladovacej teplote okolo 1 až 4 °C je aktivita roztoča minimálna. Na účinnú ochranu slúži morenie sadiva cesnaku pred výsadbou. Na aplikáciu je v ponuke prípravok SULKA K. Odporúča sa morenie – namočenie sadiva počas 6 až 12 hodín v 4 % roztoku Sulky, nechať vysušiť a až potom vysadiť. Hlávky treba rozdeliť na jednotlivé strúčiky, namoriť ich najlepšie už v auguste a skladovať na dobre vetranom mieste až do výsadby pri nízkej teplote – okolo 1 až 4 °C – podobne ako konzumný cesnak, najlepšie rozložené v debničke v tenkej vrstve alebo zavesené v sieťke. Pred samotným sadením (jesenné cesnaky – október až začiatok decembra, podľa priebehu počasia a lokality) sa odporúča strúčiky namočiť na 1 až 2 hodiny do vody, rýchlejšie sa zakorenia. Namorený cesnak nie je vhodný na kuchynské spracovanie.
Prípravky: Celoročná ochrana záhradných plodín, r. v. 2018, Ing. Juraj Matlák. Celoročná OR na rok 2019 bude vytlačená v priebehu marca 2019.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto isifa/shutterstock
Komentáre