Domáce sušenie cesnaku
Zdroj: Monika Felixová

Máte doma prebytky cesnaku, ktoré klíčia alebo sa kazia? Nevyhadzujte ich, nasušte si ich! Ukážeme vám, ako na to

Zaobídete sa bez sušičky aj bez rúry na pečenie a získate praktický cesnakový prášok, ktorý urýchli varenie.

Prečo doma sušiť cesnak?

Keď máme doma cesnak z minulej úrody, ktorý začína klíčiť alebo sa kaziť, máme viac možností, čo s ním. Vyhadzovať ho by bola nesmierna škoda.

Zaujímavou možnosťou je naložiť ho do malých pohárikov, zaliať sladkokyslým nálevom ako na uhorky a sterilizovať. Otvárame ho príležitostne k jedlám s mäsom alebo pridáme nakoniec pri pečení mäsa, aby sa v pekáči ešte trochu zapiekol a nasal šťavu.

Známe je aj jeho naloženie do soli a oleja. Cesnak očistíme, pretlačíme, nasolíme, vložíme do pohárikov a zalejeme olejom. Chuť bude intenzívna, no nevýhodou je slanosť, s čím treba počítať už od začiatku varenia. Táto zmes je ideálna na langoše.

Výborným spôsobom jeho uchovania je sušenie. Vyrobíme si cesnakový prášok, ktorý nasypeme do pohárikov. Používame ho na konci varenia na dochucovanie jedál. Dobre uzatvorený prášok vydrží aspoň rok.

Príprava cesnaku na sušenie
Zdroj: Monika Felixová

Ako pripraviť cesnak na sušenie?

Hlávky cesnaku rozoberieme na strúčiky a môžeme pretriediť. Tie, čo ešte neklíčia, nepôsobia zosušene a vyzerajú zdravé, odložíme a skladujeme ďalej, ostatné očistíme. Korienky aj pučiaci výhonok ponecháme, len zhnednutú časť po minuloročných korienkoch môžeme odrezať. Odstránime zo strúčikov tmavé škvrnky a kaziace sa časti. Samozrejme, plesnivé strúčiky vyhodíme.

Vezmeme si plech na pečenie alebo väčšiu plochú tácku. Môžeme použiť i papier na pečenie. Cesnak krájame na tenké plátky a ukladáme vedľa seba na plech. Keď máme citlivé ruky alebo plánujeme sušiť väčšie množstvo, použijeme tenké plastové rukavice, aby nám silice z cesnaku nespálili kožu na prstoch.

Ako doma sušiť cesnak?

Na sušenie cesnaku nepotrebujeme rúru na pečenie ani sušičku na ovocie a zeleninu. Očistené a na tenké plátky nakrájané strúčiky usušíme aj v teple interiéru, teplota by však mala byť nad 20 °C. Trvá to pár dní. Pozor, keďže cesnak poriadne rozvoniava, dáme ho do miestnosti, ktorú menej používame. Dobre usušený cesnak spoznáme tak, že plátky medzi prstami ľahko zlomíme, neohýbajú sa. Vyskúšame viaceré. Keď sa všetky pekne krehko zlomia, pristúpime k mletiu.

Mletie usušeného cesnaku v mlynčeku
Zdroj: Monika Felixová

V čom melieme sušený cesnak?

Použijeme klasický kávový mlynček, ktorý nasucho a dôkladne vytrieme od kávového prachu. Nasypeme suché plátky a zmixujeme na „prach“. Nakoniec mlynček poriadne vytrieme vlhkou aj suchou handričkou a môžeme v ňom opäť mlieť kávu.

Ako uchovávame sušený cesnakový prášok?

Na prach rozomletý cesnak vložíme do čistej a suchej nádobky. Uchovávame ju vždy v suchu a dobre uzatvorenú, inak môže cesnak „nabrať“ vzdušnú vlhkosť a stvrdne na „kameň“. Ak sa to stane, nožíkom ho rozkrájame, usušíme a opäť pomelieme – nesmie byť však plesnivý alebo zatuchnutý.

Pozrite si aj video celého postupu, ako na to:

Text a realizácia: Monika Felixová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.