image 44323 25 v1

Ako dopestovať zdravý cesnak?

Posledné 3 roky sa mi nedarí dopestovať cesnak. Vždy ho zničí nejaké hubové ochorenie v priebehu pár dní, ako vidieť na fotke. Cesnak som pred sadením moril v Sulke s koncentráciou podľa návodu. Sadil som ho v novembri 2016, keď denná teplota klesla pod 7 °C.

Na jeseň aj na jar som aplikoval klasické NPK, neskôr Cererit. Po jeho vzídení som aplikoval prípravok Karate. Sadbu som mal zdravú – asi 5 odrôd (od kolegov). Každý rok mením miesto výsadby a výsledok je ten istý. Čo robím nesprávne? Ako mám ďalej postupovať, aby som v novej sezóne dopestoval zdravý cesnak? (Miroslav M., Lehota)

Váš cesnak sa skutočne nemá na čo sťažovať. Podľa opisu dostal perfektnú starostlivosť a mal by dávať výbornú úrodu. Problém však môže byť v pôde, a to aj napriek tomu, že pravidelne meníte stanovište, prípadne v použití necertifikovaného sadiva, aj keď ste zabezpečili jeho obmenu. Cesnak postihla skleróciová hniloba.

Ochorenie spôsobuje huba Sclerotium cepivorum. Z cibuľovej zeleniny napáda najmä cesnak. Napadnuté rastliny vädnú, na ich podzemných častiach sa nachádzajú biele hubové vlákna. Neskôr sa medzi nimi vytvoria drobné čierne útvary – skleróciá. Tie si v pôde držia životnosť až 10 rokov, a preto sú trvalým zdrojom infekcie v zamorenej pôde. Hube sa darí v kyslejších pôdach, výskyt podporujú vyššie dávky dusíka.

Ochrana je krutá – na zamorenej pôde sa neodporúča pestovať nielen cesnak, ale cibuľovú zeleninu vôbec minimálne 5 rokov. Môžete skúsiť prípravok Contans WG, ktorý sa používa na ničenie sklerócií húb rodu Sclerotinia nachádzajúcich sa v pôde, najmä v skleníkoch a fóliovníkoch. Prípravok treba aplikovať do pôdy vo forme postreku na jeseň po likvidácii porastov alebo skoro na jar, a to najneskôr 2 mesiace pred výsadbou ohrozených plodín – v prípade pestovania jarnej odrody cesnaku.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.