Ako dopestovať zdravý cesnak?

image 44323 25 v1

Posledné 3 roky sa mi nedarí dopestovať cesnak. Vždy ho zničí nejaké hubové ochorenie v priebehu pár dní, ako vidieť na fotke. Cesnak som pred sadením moril v Sulke s koncentráciou podľa návodu. Sadil som ho v novembri 2016, keď denná teplota klesla pod 7 °C.

Na jeseň aj na jar som aplikoval klasické NPK, neskôr Cererit. Po jeho vzídení som aplikoval prípravok Karate. Sadbu som mal zdravú – asi 5 odrôd (od kolegov). Každý rok mením miesto výsadby a výsledok je ten istý. Čo robím nesprávne? Ako mám ďalej postupovať, aby som v novej sezóne dopestoval zdravý cesnak? (Miroslav M., Lehota)

Váš cesnak sa skutočne nemá na čo sťažovať. Podľa opisu dostal perfektnú starostlivosť a mal by dávať výbornú úrodu. Problém však môže byť v pôde, a to aj napriek tomu, že pravidelne meníte stanovište, prípadne v použití necertifikovaného sadiva, aj keď ste zabezpečili jeho obmenu. Cesnak postihla skleróciová hniloba.

Ochorenie spôsobuje huba Sclerotium cepivorum. Z cibuľovej zeleniny napáda najmä cesnak. Napadnuté rastliny vädnú, na ich podzemných častiach sa nachádzajú biele hubové vlákna. Neskôr sa medzi nimi vytvoria drobné čierne útvary – skleróciá. Tie si v pôde držia životnosť až 10 rokov, a preto sú trvalým zdrojom infekcie v zamorenej pôde. Hube sa darí v kyslejších pôdach, výskyt podporujú vyššie dávky dusíka.

Ochrana je krutá – na zamorenej pôde sa neodporúča pestovať nielen cesnak, ale cibuľovú zeleninu vôbec minimálne 5 rokov. Môžete skúsiť prípravok Contans WG, ktorý sa používa na ničenie sklerócií húb rodu Sclerotinia nachádzajúcich sa v pôde, najmä v skleníkoch a fóliovníkoch. Prípravok treba aplikovať do pôdy vo forme postreku na jeseň po likvidácii porastov alebo skoro na jar, a to najneskôr 2 mesiace pred výsadbou ohrozených plodín – v prípade pestovania jarnej odrody cesnaku.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová

Foto: isifa/Shutterstock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.