Jesenná výsadba cesnaku
Zdroj: shutterstock.com

Cesnak z vlastnej záhrady: Prečo sa oplatí jesenná výsadba a ako správne postupovať?

Pestovanie cesnaku vo vlastnej záhrade nie je ťažké, pokiaľ zvolíte vhodné stanovište. Rozhodujúci je však aj termín výsadby.

Cesnak dobre rastie vo voľnej pôde na slnečnom mieste. Ideálne sú mierne veterné polohy, pretože fúzavka cesnaková, ako najväčší nepriateľ tejto aromatickej plodiny, na nej vtedy nenapácha toľko škody. Nevhodné miesta sú zamokrené a ťažké pôdy. Cesnak má plytké korene, preto nie sú pre neho ideálne ani piesčité pôdy chudobné na humus. Hrozí mu tu totiž vysychanie.

Vhodné obdobie na pestovanie cesnaku je jeseň a jar

Hoci strúčiky zimného cesnaku vysadené na jeseň produkujú väčšie cibule, vyskytuje sa viac problémov s ochranou tejto plodiny. Fúzavka cesnaková má totiž viac času na to, aby spôsobila skazu. Aj starostlivosť o záhon s vysadeným cesnakom vrátane ničenia buriny si, prirodzene, vyžaduje viac času kvôli dlhšiemu obdobiu pestovania.

Pre začiatočníkov sa odporúča najmä jarný cesnak, ktorý nie je mrazuvzdorný. Jeho strúčiky sa vysádzajú od polovice februára do polovice apríla a produkujú cibuľky, ktoré sú pripravené na zber do jesene. Sú však o niečo menšie ako pri zimnom cesnaku.

Výsadba cesnaku na jeseň
Pred výsadbou si na hriadku natiahnite špagát, aby ste dodržali výsadbovú líniu. | Zdroj: shutterstock.com

Výsadba cesnaku krok za krokom

Príprava pôdy

Výsadba cesnaku
Zdroj: shutterstock.com

Cesnak v jeseni vysádzajte do uvoľneného záhona po zemiakoch alebo fazuli. Záhon dôkladne odburiňte, pôdu pohnojte 2 litrami kompostu na štvorcový meter a dobre ju pohrabte.

Výsadbový materiál

Výsadba cesnaku na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Následne pooddeľujte strúčiky cesnaku od materskej cibuľky a začnite strúčik po strúčiku vysádzať do vykopanej ryhy.

Pravidlá výsadby

Výsadba cesnaku na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Strúčiky vkladajte asi tri centimetre hlboko do pripraveného lôžka vo vzdialenosti 15 centimetrov od seba. V závislosti od počasia môžete cesnak zberať už koncom apríla.

Text: Jana Komadelová
Foto: Miro Pochyba, shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje