Kvetináč so zvednutými kvetmi
Zdroj: iStock

Ako zrecyklujete starú zeminu z kvetináčov, aby ste ju znovu mohli použiť? Je to jednoduché a naviac aj ušetríte!

Súčasťou jesenných prác je odstraňovanie rastlín, ktoré skončili svoju sezónu nielen zo záhrady, ale aj z nádob, v ktorých sme ich pestovali. Pôda je zvyčajne vyčerpaná, chudobná na živiny, no napriek tomu nie je dôvod vyhadzovať ju. Viete, ako zrecyklujete starú zeminu v kvetináči, aby ste ju mohli znova použiť budúci rok? Je to jednoduché, navyše ušetríte nemalé peniaze!

Jedna vec je istá, starú pôdu z kvetináčov nestačí len odložiť a na jar do nej zase vysadiť rastliny, pretože počas vegetačného obdobia stratila svoju štruktúru a najmä obsah živín. Ako však dobiť starú pôdu potrebnými živinami? Vytvorením kompostu, ktorý dokáže pôdu revitalizovať! Vytvorenie kompostu nevyžaduje veľa miesta ani žiadnu špeciálnu námahu. Stačí kútik v záhrade, kompostovací kôš alebo väčší kôš na odpadky.

Ako nabiť starú pôdu z kvetináčov živinami

Namiesto toho, aby ste zobrali zrelý kompost a jednoducho ho pridali do starej pôdy, alebo naliali do nej hnojivo, postupujte komplexnejšie. Podstatne väčší efekt dosiahnete tým, že budete dobíjať pôdu ako celok.

Zemina s dážďovkami
Zdroj: iStock

Vyčleňte si priestor, kde založíte kompost špeciálne určený na oživenie zeminy z kvetináčov. Dôležité je, aby z kopy kompostu mohla prirodzene odtekať voda. Ak používate kompostovaciu nádobu alebo odpadkový kôš, musí mať na dne niekoľko otvorov, aby prebytočná vlhkosť mohla odtekať.

Keď máte miesto na kompostovanie pripravené, pridajte doň starú zeminu z kvetináčov a zvyšky rastlín, ktoré nasekáte na malé kúsky. Kľúčom k úspechu, ako vytvoriť kvalitný kompost, je nasekať všetko na čo najmenšie kúsky. To umožňuje, aby sa ingrediencie rýchlo rozložili a zapracovali do kompostu. Odrezky čerstvej trávy sú vynikajúce na oživenie starej kvetináčovej zeminy. Majú vysoký obsah dusíka a rýchlo sa rozkladajú. Aj listy, stonky a kvety, ktoré odumierajú, stále obsahujú živiny prospešné pre pôdu.

Teraz je čas pridať niekoľko účinných ingrediencií na recykláciu a energizovanie starej pôdy. Najlepšou doplnkovou ingredienciou zo všetkých je čerstvý kompost. Ak teda máte druhú kopu kompostu, ktorý už je zrelý, pridajte z neho trochu do zmesi starej pôdy a rastlinných zvyškov. Ak čerstvý kompost nemáte, oplatí sa ho zaobstarať zo záhradných centier alebo od iných záhradkárov. Je plný živín, dobrých baktérií a mikroorganizmov, ktoré rýchlo rozkladajú ostatné organické materiály. Vynikajúcim doplnkom je organické hnojivo vyrobené riadeným procesom kompostovania pomocou dážďoviek – vermikompost.  Všeobecné pravidlo je primiešať približne 1 diel čerstvého kompostu na každých 5 až 10 dielov starej pôdy z kvetináčov (10 až 20 %).

Tráva v nádobe
Zdroj: iStock

Pridajte ďalšie organické materiály, ktoré sa rýchlo rozkladajú. Najlepšie fungujú nasekané listy, odrezky zelenej trávy, kávová usadenina a vaječné škrupiny. Majú vysoký obsah živín – čo je ideálne na nabitie pôdy z kvetináčov. Základom je opäť ich dôkladné zamiešanie do pôdy.

Počas jesene a začiatku zimy pokračujte v pridávaní spomínaných ingrediencií tak, ako je to možné. Nový materiál vždy vmiešajte do stredu. V zime nepridávajte ďalší materiál. Keď to počasie dovolí, 2-krát či 3-krát týždenne zmes kompostu a starej pôdy poprehadzujte. Organický materiál sa potom zahrieva a rozkladá rýchlejšie, pretože prehadzovaním pridáte kyslík. Na jar budete mať pripravenú mimoriadne bohatú zeminu.

Obohatenú zeminu môžete použiť na predpestovanie sadeníc a samozrejme do všetkých kvetináčov vrátane závesných košov. Dá sa použiť priamo( alebo do nej primiešajte 25 % novej zeminy).

Bio odpad v koši
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje