Kompost
Zdroj: iStock

Ako zahriať kompost a prečo je to dôležité

Pokiaľ ide o domáce kompostovanie, jednou z vecí, s ktorou záhradkári najviac zápasia, je to, ako kompost zahriať. Hoci sa všetky kopy kompostu časom rozpadnú, zahriatie proces výrazne urýchli. Nielenže získate hotový kompost rýchlejšie, ale tiež bude oveľa zdravší. Keď kompost počas rozkladu dosiahne vyššiu teplotu, dejú sa totiž dobré veci. Teplota zabíja semená buriny, patogény a nežiaduce baktérie a rýchlo vytvára hmotu bohatú na živiny.

Aby sme sa mohli tešiť z týchto výhod, je potrebné kompost zahriať. Najefektívnejšia teplota je v rozmedzí 43 až 60 stupňami Celzia. Dobrou pomôckou je kompostový teplomer s dlhou sondou, ktorý umožňuje okamžite zistiť teplotu v jeho jadre.

4 tipy, ako jednoducho zohriať kompost

1. Správne zloženie kompostu

Pri zakladaní kvalitného kompostu je najdôležitejšie to, čo doň pridávate. Aby fungoval, musí mať dobrý pomer uhlíkových materiálov (hnedých) a zelených materiálov (dusík), vtedy sa dokáže zahriať prakticky sám. K hnedým materiálom vhodným do kompostu patria: slama, lístie, vetvičky, drevná štiepka a suchá tráva.

Kompost
Zdroj: iStock

Zelené materiály sú živé a zahŕňajú: čerstvo pokosenú trávu, zvyšky zeleniny, hnoj a tiež kávovú usadeninu. Aby sa kompost zahrial, správny pomer hnedého a zeleného materiálu znamená pridať na každé 4 diely hnedého materiálu 1 diel zeleného. Napríklad, k štyrom vedrám suchého lístia a slamy, potrebujete pridať jedno vedro čerstvých zeleninových šupiek, hnoja alebo iného podobného zeleného materiálu. Priveľa hnedej hmoty neumožní, aby sa kompost zahrial a príliš veľa zelenej zase obsahuje veľké množstvo dusíka, čo proces rozkladu zastaví.

2. Do kompostu pridávajte materiál nasekaný na malé časti

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa kompost nikdy nezohreje, je veľkosť materiálu, ktorý doň pridávate. Veľké drevené štiepky, palice, veľké kusy zeleniny alebo zvyškov potrebujú dlhý čas na to, aby sa rozložili. Takže všetko, čo pridáte do kompostu, nasekajte alebo rozdrvte drvičom na čo najmenšie kusy a pridajte aj kávovú usadeninu. Použitá kávová usadenina výborne pomáha zohriať kompost.

Kompost so škrupinami
Zdroj: iStock

3. Kompost často obracajte

Predstavte si kompost ako živý organizmus. Rovnako ako ľudia a zvieratá, aj kompost potrebuje na život a prácu kyslík. Kyslík je palivom procesu zahriatia. Bez neho sa spomalí rozklad a zdravého kompostu sa nedočkáte nikdy. Najskôr sa uistite, že ste vytvorili dostatočne veľkú kopu kompostu na generovanie tepla. Malé hromady kompostu jednoducho nemajú dostatok hmoty na výrobu tepla. Kopa kompostu by optimálne mala mať aspoň 90 x 90 x 90 centimetrov, aby sa skutočne zahriala. Táto veľkosť tiež uľahčuje údržbu, pretože nie je príliš náročná na obracanie.

Najlepším spôsobom, ako dodať kompostu kyslík, je obracanie. Pravidelným používaním vidiel a prevracaním kompostu znovu privádzate vzduch do jeho jadra. A jadro je práve miesto, odkiaľ sa generuje všetko teplo. Ideálne je prevracať kompost raz za deň. Ak nemáte čas alebo možnosť, postačí aj každých pár dní.

NÁŠ TIP
Keď do kompostu pridávate čerstvé suroviny – pridajte ich do stredu. Horúce jadro ich rýchlo zahreje a čerstvé materiály dodajú kompostu novú energiu.

4. Udržujte kompost vlhký

Tak, ako je pre zdravý kompost potrebný kyslík, rovnako dôležitá je aj voda. Bez vlhkosti sa proces kompostovania výrazne spomalí. Hromada kompostu by mala pôsobiť ako vyžmýkaná špongia. Nekvapkať, ale stále byť vlhká. Keď kompost otočíte a zdá sa vám suchý, nebojte sa pridať niekoľko litrov vody. Ďalšou možnosťou je ľahké zarosenie vonkajšej časti kompostu a následné obrátenie. Na druhej strane dbajte o to, aby nebolo vody priveľa. V období výdatných dažďov kompost zakryte, inak sa spomalí rozklad.

Kompost
Zdroj: iStock

Rada na záver

Keď máte kompost správne vyzretý a pripravený na použitie, odložte z neho kúsok na založenie nového kompostu. Organizmy a baktérie v zrelom komposte rýchlo naštartujú kompostovací proces v novej kope.

Sabína Zavarská
Foto: iStock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.