Galéria (4) Zdroj: istock

Prečo a ako používať v záhrade na jeseň ekoprípravky

Zoltán Tamašek, uznávaný odborník na bioochranu, radí, prečo a ako používať v záhrade na jeseň ekoprípravky.

Galéria

V období jesene je pôda ešte dostatočne vyhriata, preto je teraz vhodné obdobie na presádzanie a vysádzanie nových rastlín. Ako im pomôcť, aby lepšie zakorenili? Možno ste už počuli o pozitívnych účinkoch mykoríznych húb na zakoreňovanie rastlín. Huba, ktorá je súčasťou mykoríznych prípravkov, totiž zabezpečí nielen lepšie zásobenie živinami a podporu rastu, ale ani nepustí ku koreňom škodlivé huby. Preto je tesne pred výsadbou ideálne aplikovať do výsadbovej jamy prípravok Trifender s obsahom huby Trichoderma asperellum, napríklad formou zálievky.

Pomôže aj pri sadení cibúľ

Na jeseň sa sadia aj cibuľky, z ktorých na jar vyrastú kvety a potešia nás jasom svojich farieb. V tomto období je viac zrážok, a teda vlhká pôda, čo môže spôsobiť problémy – je riziko, že vysádzané cibule začnú hniť. Aby bezpečne prežili do jari a nádherne vykvitli, je veľmi dôležité namočiť ich pred výsadbou vo vode s rozmiešaným prípravkom Trifender a za niekoľko dní minimálne ešte raz ošetriť formou zálievky. Cibuľky sa majú do zeme sadiť do hĺbky dvoj- až trojnásobku ich veľkosti, inak hrozí ich vyhnitie.

Zdroj: shutterstock

Presádzanie kríkov

Teraz sa presádzajú i kríky. Po presadení je vhodné do zálievky s Trifenderom primiešať prípravok Chitoporon 5 %, pretože chceme, aby sa čím skôr obnovili korene. Chitopron 5 % totiž pomáha rastlinám k rýchlejšej tvorbe koreňov a zároveň dopĺňa a zvyšuje účinnosť Trifenderu.

Postrek po jesennom reze

Jeseň je aj obdobím rezu rôznych druhov kríkov vrátane ruží. Vďaka rezu smerujú svoju miazgu späť do koreňov. Keď ich neostriháme, mráz ich počas zimy môže poškodiť. Kríky sa skracujú približne na štvrtinu ich veľkosti, čo sa však líši podľa druhu. Po ostrihaní urobíme postrek zmiešaný z dvoch prípravkov, BorOil a CuproTonic, ktorý zabráni vstupu nežiaducich chorôb cez rezné rany. Na jeseň zvyčajne prerezávame aj živé ploty. Aby sa predišlo hnitiu, odporúča sa urobiť postrek s BorOil a s CuproTonic. Orezané konáre kompostujeme. Kompost môžeme ošetriť Trifenderom, čím sa v ňom naštartujú užitočné huby a rastlinné zvyšky sa rýchlejšie rozložia.

Zdroj: istock

Vedeli ste?

Aby vysádzané cibuľoviny netrpeli hnilobou, pred vsadením do pôdy ich namočíme do roztoku s užitočnou hubou Trichoderma asperellum.

Trávnik pred zimou

Listy zo stromov a z krov, ktoré na jeseň padajú na trávnik, pravidelne odstraňujeme. Ak ich ponecháme, tráva pod nimi bude zatienená, čo podporí tvorbu suchých hnedých fľakov a rast machu. Naposledy trávnik pokosíme niekedy začiatkom novembra. Po kosbe ho prelejeme alebo postriekame Trifenderom, čím zabezpečíme jeho bezpečnejšie prezimovanie. Nekosíme ho na menej ako 5 cm, pretože dlhšia tráva lepšie využije menšie množstvo slnečného svitu. Prítomnosť užitočnej huby trávu posilňuje a zvyšuje jej odolnosť proti mrazu. Na jeseň by sa nemali používať tradičné trávne hnojivá, pretože obsahujú veľa dusíka a podporujú rýchly rast trávy, čo následne zvyšuje jej citlivosť na mráz.

Čo kompostovať?

Vyrobme si kvalitný kompost! Môžeme doň pridať skoro všetky organické odpady z dvora, zo záhrady aj z domácnosti. Ideálna je čo najrôznorodejšia zmes materiálov. Vhodné suroviny na kompostovanie sú tráva, lístie, seno, slama, burina, hnoj, trus, piliny, drevná štiepka, káva, čaj, podrvené škrupiny z vajec a iné. Zvyšky varených jedál odporúčam nedávať alebo dávať len v malých množstvách. Zmiešame ich s väčším množstvom suchého materiálu. Dôležité je pridávať materiál s čo najjemnejšou štruktúrou. Výdatne pomôže kosačka so zberným košom, ktorá dokáže rozdrobiť aj popadané lístie, a záhradný drvič na odrezané konáre zo stromov a kríkov. Vrstvy prekladáme pôdou, v ktorej sa prirodzene nachádzajú tie správne baktérie a huby, ktoré zabezpečia rozklad. Ak chceme rozklad urýchliť alebo pôdu nedávame, prípadne sme nedodržali správne vrstvenie, baktérie a huby do kompostéra pridáme. Vhodnou formou je aplikovať bakteriálne hnojivo BiogeN spolu s hubami v prípravku Trifender.

biotomal.sk

Text Ing. Zoltán Tamašek
Foto istock, shuttertstock

ZDROJ: PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje