Lepenie pásky na okno
Zdroj: iStock

Ako odstránite zvyšky lepiacej pásky z rôznych druhov povrchu

Na trhu existuje toľko rôznych druhov lepiacich pások, že určite nájdete vhodnú na akýkoľvek účel. Či už pripravujete dekoráciu na oslavu pre dieťa, pomáhate mu zlepiť si papierové postavičky, potrebujete prilepiť etiketu na fľašu domáceho džemu alebo dočasne opraviť netesnosť – lepiaca páska je skvelý pomocník. Lenže, keď ju po čase odstránite, zostanú lepkavé zvyšky, ktoré nie a nie vyčistiť. Ako sa ich zbaviť bez stopy?

Spôsob, ako odstrániť lepivé zvyšky pásky, závisí od typu povrchu. I keď je vaším hlavným cieľom odstrániť zvyšky, rovnako dôležité je nepoškodiť povrch. S trochou trpezlivosti a niekoľkými prípravkami to pôjde bezpečne z akéhokoľvek povrchu. Platí jedno základné pravidlo: ak na povrchu nejakého predmetu, ktorý chcete používať ďalej, nájdete zvyšky lepiacej pásky, odstráňte ich čo najskôr. Čím dlhšie zostanú na povrchu, tým viac prachu a nečistôt pritiahnu a ťažšie ich odstránite.

Čo budete potrebovať

 • špongia
 • tupý nôž
 • plastová škrabka alebo stará kreditná karta
 • utierky z mikrovlákna
 • ručný fén

Podľa druhu povrchu, z ktorého chcete lepidlo odstrániť, budete potrebovať

 • destilovaný biely ocot
 • prací prostriedok
 • alkohol
 • rastlinný olej
 • plastový obal
 • čistič na sklo
 • prípravok na umývanie riadu
 • papierové utierky
 • technické mazivo WD-40
 • komerčný odstraňovač lepidla

Ako odstrániť zvyšky lepiacej pásky z látky

Ak ste objavili zvyšky lepidla z lepiacej pásky na prateľnej látke, postup je jednoduchý. V mikrovlnke zohrejte malé množstvo neriedeného destilovaného bieleho octu, kým nebude teplý, ale nemôže vrieť. Namočte špongiu do teplého octu a vytlačte ocot na lepkavú časť látky, až kým látka nenasiakne vlhkosť. Lepidlo sa začne uvoľňovať tak, že ho môžete nadvihnúť tupým nožom alebo hranou špachtle. Ešte rýchlejšie ako biely ocot fungujú komerčné odstraňovače lepidla. Po použití ktorejkoľvek metódy ošetrite miesto silným pracím prostriedkom, nechajte pôsobiť asi 10 minút a potom vyperte ako zvyčajne. V prípade potreby kroky zopakujte. Látku však nikdy nevkladajte do sušičky, kým nezmiznú všetky zvyšky pásky.

Lepiaca kobercová páska
Zdroj: iStock

Ako odstrániť zvyšky lepiacej pásky zo skla

Ak sa nálepka (alebo zvyšok lepidla po páske) drží na skle, potrite oblasť rastlinným olejom alebo maslom. Miesto prikryte plastovou fóliou a nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Na odstránenie nálepky a zvyškov lepidla použite tupý nôž alebo plastovú škrabku. Nakoniec sklo vyčistite čistiacim prostriedkom na sklo.

Druhou možnosťou je použiť bezfarebné organické rozpúšťadlo – izopropylalkohol. Naneste niekoľko kvapiek na vatový tampón alebo papierovú utierku, aby sa nálepka alebo zvyšok lepidla dostatočne zvlhčili. Počkajte aspoň 10 minút a pomocou plastovej škrabky lepidlo odstráňte. Po odstránení zvyškov použite alkohol a handričku z mikrovlákna, aby ste sa zbavili šmúh.

Odstraňovanie lepiacej pásky
Zdroj: iStock

Ako odstrániť zvyšky lepiacej pásky z kovu

Zvyšky lepidla navlhčite rastlinným olejom. Zakryte plastovým obalom a nechajte 30 minút pôsobiť. Na utretie zvyškov použite plastovú škrabku a starú handričku. Nakoniec miesto umyte teplou mydlovou vodou, aby ste odstránili olej a vyleštite dosucha mäkkou handričkou.

NÁŠ TIP
Na odstránenie zvyškov lepidla nepoužívajte abrazívny čistiaci prášok, oceľovú vlnu ani brúsny papier. Na povrchu kovu zanechajú škrabance.

Ďalším trikom, ako sa zbaviť zvyškov lepidla na kovovom predmete, je použitie tepla. Zvyšky zahrejte pomocou fénu na vlasy, ktorý nastavíte na strednú hodnotu. Lepidlo zmäkne a dá sa zotrieť. Lepkavý zvyšok postriekajte trochou WD-40. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom mazadlo i zvyšky zotrite.

Lepiaca páska na aute
Zdroj: iStock

Ako odstrániť zvyšky lepiacej pásky z natretých povrchov

Pred použitím akéhokoľvek rozpúšťadla alebo čistiaceho prostriedku ho otestujte na malom kúsku, aby ste videli, či nepoškodí alebo nezmení farbu povrchu. Najskôr vyskúšajte pôsobenie tepla, to je najbezpečnejšie. Nastavte ručný fén na strednú teplotu a ohrievajte zvyšky pásky približne 15 sekúnd. Na zdvihnutie lepidla z povrchu použite tenkú plastovú škrabku alebo okraj starej kreditnej karty.

Alebo zohrejte trochu vody a pridajte pár kvapiek prostriedku na umývanie riadu. Namočte do zmesi mäkkú handričku a vyžmýkajte ju, aby zostala len vlhká, nie mokrá. Položte teplú handričku na lepkavú oblasť – asi na 30 sekúnd. Potom lepidlo jemne zotrite. Môžete tiež zohriať malé množstvo destilovaného bieleho octu a postupovať podľa rovnakých krokov. Dokončite utretím miesta čistou vlhkou handričkou a osušením mäkkou utierkou.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje