Priesady zeleniny
Zdroj: shutterstock.com

Ako zachrániť vytiahnuté priesady zeleniny? Vyhnite sa chybám a skúste zopár praktických tipov

Dopestovať si z malých semienok silné a zdravé priesady je tak trochu malý jarný zázrak. Niekedy to ide jednoducho, inokedy sa objaví zopár komplikácií. Jednou z nich sú tzv. vytiahnuté priesady, kedy je nadzemná časť neprimerane vysoká v porovnaní s koreňovým balom a pôsobí slabo. Dá sa vytiahnutým priesadám ešte nejako pomôcť?

Prečo sú sadenice vytiahnuté a oslabené?

Príliš vysoké, no v stonke slabé priesady – to je problém typický predovšetkým pre priesady paprík a paradajok, ktoré majú charakteristicky vyššiu stavbu. Jedným z prvých krokov je uvedomenie si nedostatkov, ktoré stoja za ich rýchlym rastom do výšky. Môže to byť jedna pestovateľská chyba, no aj kombinácia viacerých.

Najčastejšou príčinou je nedostatok svetla. Ak sú priesady umiestnené na okennom parapete s nedostatkom svetla, budú medzi sebou súperiť o svetlo práve na úkor rýchleho rastu smerom nahor.

Priesady zeleniny
Zdroj: shutterstock.com

Ďalšou súvisiacou príčinou je hustý výsev priesad v jednom sadbovači/kvetináči. Mladé rastliny sa ťahajú za svetlom a snažia sa prerásť susediacu konkurenciu. Hoci pohromade pôsobia ako životaschopné mladé rastliny, vo chvíli ich samostatného rozsadenia uvidíte slabiny. Správne dopestovaná priesada paradajky či papriky by totiž po vysadení do pôdy v záhrade mala byť schopná stáť bez opory, s čím majú vytiahnuté sadenice existenčný problém.

Okrem nedostatku svetla a hustého výsevu možno hľadať príčinu aj vo vyššej teplote miestnosti. Už teplota nad 20 °C ženie mladé rastliny do rýchleho rastu.

Pozor i na nadmernú zálievku. V premočenom substráte sa ťažšie vyvíja koreňový bal. Sadenice síce vytvárajú nadzemnú časť, no nebudú mať dostatočnú oporu v koreňoch.

Priesady zeleniny
Zdroj: shutterstock.com

Za rýchlym rastom a vytiahnutím môže byť použitie hnojiva s vyšším obsahom dusíka. Dusík je totiž určený na podporu rastu zelenej hmoty. Ak chýba draslík a fosfor, mladé rastliny sa nebudú vyvíjať rovnomerne.

Sadenice sú vytiahnuté – čo s nimi urobiť?

Vytiahnuté sadenice nie sú pre pestovateľa dobrým znamením, no zároveň ani nemusia okamžite poputovať do kompostu. Ako posilniť vytiahnuté priesady paradajok a paprík? Pred vysadením do pôdy skúste urobiť zopár praktických opatrení.

  • Priesady vysadené nahusto rozsaďte do samostatných kvetináčov. Získajú vlastný životný priestor, kde sa už nebudú musieť natoľko ťahať za svetlom.
  • Pri presádzaní vytiahnutých priesad paprík a rajčín ich zasaďte hlbšie – aspoň po úroveň prvých klíčnych listov alebo aj hlbšie (po prvý pár pravých listov). Vytiahnuté stonky sú pomerne krehké, no pružné a dajú sa stáčať. Opatrne ich môžete stočiť do nového kvetináča a zahrnúť stonku substrátom. Na stonke vyženú nové korienky a priesada bude mať silnejší koreňový bal. Nadzemná časť bude okamžite nižšia. V novom kvetináči však musia istú dobu pobudnúť, aby sa stabilizovali.
  • Väčšine vytiahnutých priesad prospeje premiestnenie do chladnejšej, no za to dostatočne svetlej miestnosti. Nižšia teplota (okolo 15 °C) stlmí rast nadzemnej časti. Je tiež dobré mierne obmedziť zálievku. Priesady by síce nemali trpieť suchom, no s vodou to už netreba ani preháňať.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje