image 39509 25 v1

Čo spraviť so zelerom, keď nechce rásť?

Chcel by som sa opýtať, čo môžem spraviť s priesadou zeleru. Od januára narástla iba 2 cm. Mám urobiť ešte ďalší výsev? (Rastislav F., e-mail)

Nuž, niekde sa stala chyba. Možno bol problém v zemine, v nízkej pestovateľskej teplote alebo v závlahe, v príliš hustom výseve či v nedostatku svetla, príp. rastlinky neboli včas alebo vôbec rozsadené, preto zostali zakrpatené. Zeler (stopkový, listový, buľvový) je totiž z koreňovej zeleniny najviac náročný na pestovanie. Priesady možno urýchlene rozsadiť na väčšiu vzdialenosť 6 × 6 cm, zabezpečiť im dostatok svetla a vody, ako aj potrebnú teplotu. Pokojne skúste opakovaný výsev. V marci ešte nie je neskoro na výsev ani jedného druhu zeleru. Na výsev použite kvalitný špeciálny substrát. Semená vysejte do debničky, redšie, na povrch alebo veľmi plytko. Treba ich zatlačiť do substrátu. Zavlažujte len jemne – zahmlovaním. Teplota má byť 18 až 20 °C. Pri vzchádzaní výsevy umiestnite na svetlo. Keď rastlinky vytvoria klíčne lístky, treba ich rozsadiť na vzdialenosť 3 × 3 cm, najlepšie v chumáčikoch po 3 až 5 rastlín, lebo sú veľmi jemné, nitkovité. Druhýkrát ich rozsaďte, keď majú 1 až 3 pravé listy, na vzdialenosť 5 × 5 cm. Prácne ručné rozsádzanie si možno ušetriť výsevom do téglikov alebo zakoreňovačov po 1 až 2 semienkach. Otužené priesady vysádzajte von na záhon po 15. máji. Pripomíname, že o pestovaní zeleru sme písali v USS 1/2017.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock 

  1. suhob says:

    Vykop a zasaď nový

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje