
Ako dopestovať silné a zdravé priesady? Zoznámte sa s týmito 10 tipmi a úspech na seba nenechá dlho čakať
Ani sme sa nenazdali a v kalendári je opäť obdobie, ktoré je ideálne na pestovanie vlastných priesad zo semien. Ak sa už nechcete spoliehať na kvalitu hotových zeleninových priesad z miestnych trhov a záhradkárstiev, prevezmite nad budúcou úrodou kontrolu od samého začiatku. Máme pre vás 10 tipov, ktoré sa pri pestovaní zdravých a silných priesad najlepšie osvedčili.
Galéria
Správne semená
Predpestovávanie vlastných zeleninových priesad si síce bude vyžadovať váš čas a pravidelnú starostlivosť, no získate omnoho viac. Už pri výbere semien sa môžete zamerať na obľúbené odrody a nezažiť neskôr prekvapenie, ak zistíte, že sa dlhé týždne staráte o papriky či paradajky, ktoré ste pôvodne ani nechceli. Áno, aj to sa totiž stáva a niekedy sa odrody u predávajúceho nechtiac v debničkách pomiešajú.
Kúpou kvalitných semien od osvedčenej semenárskej firmy si zaistíte, že budúce rastliny budú spĺňať ako vzhľadové, tak i veľkostné a výnosové vlastnosti. Nespornou výhodou je aj ušetrenie. Hotové priesady kupované na jar stoja podstatne viac ako niekoľko balíčkov so semenami s vhodným výsevným substrátom.
Dezinfekcia nádob a kvetináčov
Na vysadenie semien si môžete zakúpiť výsevné paletky, plastové sadbovače na priesady či úplne nové kvetináče, no i tu viete šikovne ušetriť. Semenám sa bude dariť aj v starších kvetináčoch alebo podlhovastých hrantíkoch, do ktorých sa zmestí aspoň 5 cm hrúbka zeminy. Je dôležité ich vopred vyčistiť od prechádzajúcej zeminy a dezinfikovať, aby sa minimalizovalo riziko prenosu choroboplodných zárodkov.
Na vysadenie semien vám postačia napríklad nízke debničky vystlané igelitom alebo vyčistené plastové nádoby z potravín. Vopred myslite na zabezpečenie odtoku prebytočnej vody. Otvory na dne sú preto nevyhnutnosťou, inak hrozí zahnívanie mladých rastlín.
Kvalitný výsevný substrát
Starý substrát ani pôda zo záhrady nie sú pre priesady ideálnou voľbou. Istá úprava a zlepšenie vlastností sa dá vykonať, no bude to stáť viac úsilia a bez istoty dobrého výsledku. Zeleninové semená potrebujú substrát, ktorý má optimálne zloženie a dokáže podporiť klíčenie a rast zdravých rastlín.
Takýto substrát hľadajte pod názvom výsevný substrát (alebo substrát na výsev, pikírovanie a rezkovanie). K jeho prednostiam bude patriť jemná a kyprá štruktúra, sterilita (žiadne škodlivé organizmy, huby, …), vyvážený obsah živín a dobrá schopnosť udržiavať vlhkosť.
Opatrnosť pri výseve
Máte semená, výsevný substrát, nádoby a kvetináče – už sa len smelo pustiť do sadenia! Semená sú v balíčkoch zvyčajne nasypané a dajú sa jednoducho oddeliť prstami, niektoré menšie semená (napríklad koreňová zelenina a šaláty) sú dostupné tiež ako výsevné pásiky.
- Do nádoby/kvetináča nasypte vrstvu substrátu a zľahka ho urovnajte. Semenám postačí vrstva o hrúbke 5 – 6 cm.
- Semená sejte rovnomerne a skôr riedko, nie všetky na jedno miesto, inak si budú navzájom konkurovať. Je dobré urobiť si prehľad o tom, aké veľké budú budúce priesady a podľa toho im prispôsobiť prvý životný priestor. Klíčivosť nebýva vždy stopercentná, preto treba počítať aj s prázdnejšími miestami.
- Zeleninové semená nevyžadujú prekrytie veľkou vrstvou substrátu. Práve naopak. Domácim pestovateľom sa osvedčilo vysadiť ich do hĺbky, ktorá je dvoj– až trojnásobkom ich veľkosti. Drobné semená iba zľahka pritlačte k substrátu, aby sa prvé dni nevyplavili z miesta, poprípade ich na úvod jemne prekryť mokrým papierovým obrúskom. Niektoré semená majú na obale dokonca označené, že klíčia na svetle – nebudú si vyžadovať zasypanie, ani vtlačenie do substrátu.
Poctivé označovanie
Aj keď si možno hovoríte, že si budete presne pamätať, čo ste kde zasadili, no už po jednom otáčaní kvetináčov býva chaos na svete. Bezprostredne po vysadení si všetko označte štítkami, z ktorých popisy len tak ľahko nezídu. Odolnosť popiskov je dôležitá predovšetkým v situácii, ak bude okolo semien vytvorené vlhkejšie a teplé prostredie. Pri vysadení semien do dlhých hrantíkov si pomôžte aj jednoduchými oddeľovačmi – postačia pásy k kartónu alebo rozstrihané plastové veká.
Udržiavanie vlhkosti
Semená vo výsevnom substráte budú potrebovať primeranú a opakovanú dávku vlhkosti. Presušenie, no ani veľké dávky vody naraz im neprospievajú. Výborne sa osvedčilo používanie rozprašovača, ktorý distribuuje vodu v jemných rozptýlených kvapkách, a tak nedochádza k odplavovaniu semienok na jedno miesto. Používajte mäkkú vodu izbovej teploty.
Nič nepokazíte, ak budúcim priesadám vytvoríte vlhkejšie a teplejšie podmienky podobné tým v skleníku – a to aj vtedy, ak ich pestujete na okennom parapete. Stačí ich prekryť čírou fóliou, vložiť kvetináče do mikroténového vrecka alebo si na predpestovávanie priesad zakúpiť okenné minipareniská.
Primerané teplo a svetlo
Klíčenie si vyžaduje svetlo a teplo. Väčšinou ide o teploty od 16 do 22 °C. Semená niektorých teplomilnejších odrôd plodovej zeleniny budú v prvých dňoch potrebovať dokonca teploty od 22 do 26 °C. Aj z tohto dôvodu sa priesady pestujú buď vo vykurovaných skleníkoch, v tepelne izolovaných pareniskách alebo pomerne nenáročne – na slnečných okenných parapetoch.
Pri pestovaní v interiéri máte nad priesadami ešte lepšiu kontrolu a aj pri časovom nedostatku sa zrejme nestane, že by ste na ne zabudli. Treba si však dávať pozor na otváranie konkrétneho okna, aby studený prievan priesady nezničil. Buď týmto oknom dočasne nevetrajte alebo nádoby so sadenicami na chvíľu presuňte na menej rizikové miesto.
Môžu priesadám uškodiť teplejšie podmienky? Áno. Dostatok tepla a svetla je rozhodujúci najmä v prvých dňoch (podpora klíčenia). Akonáhle sa objavia aj pravé listy, je lepšie zabezpečiť sadeniciam cca o 5 °C chladnejšie podmienky, inak sa môže stať, že v teple prudko vyrastú a budú vytiahnuté a náchylné na choroby. Zvyčajne postačí iba odstrániť priehľadné prekrytie (fóliu, kryt). Pomalší rast podporí ich zosilnenie.
Pikírovanie priesad
Tešíte sa pohľadu na hrantíky plné mladých zelených priesad, ktorým je každým dňom čoraz tesnejšie? Aby si navzájom nekonkurovali a nedeformovali sa v raste, prichádza čas na rozsadenie do samostatných malých kvetináčov alebo multisadbovačov. V tejto fáze máte príležitosť vybrať si iba silné a perspektívne rastliny. S každou narábajte veľmi opatrne a pri výsadbe si dajte záležať na to, aby ste mladú rastlinu vysadili vzpriamene a približne až po úroveň klíčnych listov. Pri niektorých rastlinách sa nesmie zasypať listové srdiečko.
V samostatných kvetináčoch priesady podrastú, stanú sa pevnejšími a v priebehu niekoľkých týždňov vytvoria silný koreňový bal. Naďalej budú potrebovať vašu opateru – doprajte im primeranú zálievku a vhodné teplotné aj svetelné podmienky. Presadené rastliny si nezabudnite označiť.
Jemné prúdenie vzduchu
Padanie vzchádzajúcich rastlín (zdanlivé zlomenie priesady v koreňovom krčku) je nepríjemnou komplikáciou, ktorá pokazí celú snahu. Často vzniká na základe nedostatkov v pestovateľských podmienkach a pôsobením viacerých mikroorganizmov. Objavuje sa napríklad pri opakovanom premokrení, vysokej vzdušnej vlhkosti, hustom výseve či pri použití nekvalitnej zeminy, ktorá je zdrojom infekcie. Jedným z preventívnych opatrení je napríklad cielené a šetrné vetranie (nie studený prievan z okna), pri ktorom nadzemné zelené časti priesad rýchlejšie preschnú, stanú sa odolnejšími a spomalí sa tak i šírenie hubových ochorení.
Otužovanie priesad
Ak všetko pôjde tak, ako má, ani sa nenazdáte a týždne, ktoré ste strávili starostlivosťou o priesady, budú korunované ich vysadením do záhrady. Ani tu sa však nenáhlite a nespôsobte im veľký šok. Jarné teploty sú premenlivé, no vaše domácky dopestované priesady by nemali byť žiadnymi „citlivkami“. Pred vysadením do pôdy pripravte priesady na nové podmienky postupným otužovaním.
- Najskôr ich v interiéri premiestnite na chladnejšie miesto.
- V ďalšej fáze im mierne obmedzte zálievku, aby privykli aj na suchšie podmienky.
- V debničkách ich vyneste počas teplého dňa na miesto v závetrí. Pozor na priame slnko, ktoré môže spáliť ich listy. Zvoľte radšej tieň alebo miesto v polotieni s rozptýleným svetlom. Na noc však priesady preneste do vnútra.
- Krátko pred výsadbou do pôdy si urobte prehľad o počasí, aby ste mali istotu, že sa vyhnete mrazom.
- Zakorenenie a rast mladých rastlín po vysadení podporíte vhodným hnojením a pravidelnou zálievkou.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre