Ako používať organické a syntetické hnojivá, aby sme neublížili rastlinám? Existujú aj vhodné alternatívy?
Aj pestovatelia-začiatočníci vedia, že správne hnojenie podporuje rast a zdravie plodín. Samozrejme, potreby rôznych druhov rastlín môžu byť odlišné, rovnako treba brať do úvahy kvalitu pôdy, v akej rastliny pestujete.
Existujú dva hlavné typy hnojív, organické a syntetické. Naši predkovia používali organické prostriedky, syntetické zažili svoju éru od prvej polovice minulého storočia a používali ich veľkopestovatelia i záhradkári prakticky bežne po celé desaťročia. Dnes sa opäť vraciame k prírodným, teda k organickým hnojivám.
Oba druhy hnojív majú svoje silné i slabé stránky. Tak organické, ako aj syntetické hnojivá môžu byť prospešné pre rast rastlín. Existujú však základné rozdiely, ktoré treba brať do úvahy. Netreba zabúdať ani na alternatívy k hnojivám, ktoré zahŕňajú úpravy pôdy a doma vyrábané hnojivá, ako aj iné postupy obhospodarovania pôdy.
Syntetické hnojivá
Anorganické alebo syntetické hnojivá sú umelý produkt. Nájdete ich v každej predajni záhradníckych potrieb a vo väčšine supermarketov. Zvyčajne obsahujú síran amónny alebo fosforečnan amónny. Vo všeobecnosti sa nachádzajú v koncentrovanom stave, ktorý si vyžaduje riedenie. Inak by ste mohli poškodiť korene rastlín.
Čo znamenajú čísla na syntetických hnojivách?
Na priemyselne vyrábaných hnojivách si všimnete tri čísla, ktoré označujú množstvo dusíka, fosforu a draslíka. Sú to makroživiny, ktoré ovplyvňujú rast, zdravie koreňov, tvorbu kvetov a ovocia. Okrem toho rastliny potrebujú mikroživiny a minerály, ktoré nie sú vždy prítomné v chemických prípravkoch.
Množstvo, ktoré treba použiť pri pestovaní rastlín záleží od ich druhu, obsahu živín v pôde i vlhkosti. Ak máte pôdu bohatú na živiny, veľmi ľahko sa môže stať, že rastliny prehnojíte – dáte im viac živín ako potrebujú. I keď to na prvý pohľad nevyzerá nebezpečne, výsledkom budú slabé, tenké a vysoké rastliny. Okrem toho, že nadmerné hnojenie syntetickými hnojivami môže znečistiť podzemnú vodu, v syntetických hnojivách je veľké množstvo solí kvôli obsahu dusíka, čo môže spáliť a poškodiť korene.
Organické hnojivo
Prírodné alebo organické hnojivá poznáme v mnohých formách. Najbežnejším spôsobom, ako pridať živiny do pôdy a podporiť rast rastlín, je pridať k zemine kompost. Kompost si môžete vyrobiť sami z kuchynských zvyškov alebo záhradného odpadu.
Ďalšími formami organických hnojív sú vermikompost (z výlučkov dážďoviek Eisenia foetida bohatých na živiny), emulzia z rýb, hnoj, slepačí trus, granulovaný fosfát, kostná múčka, hnojivo z morských rias a zriedená močovina.
Výhody organických hnojív spočívajú v tom, že uvoľňujú živiny do pôdy pomaly a postupne, čím nespôsobujú poškodenie koreňov. Na pozore treba byť pri použití čerstvého hnoja, ktorý má vysoký obsah dusíka a môže poškodiť rastliny. Najlepšie je použiť starší hnoj. Pri správnom použití tieto prírodné hnojivá nielen vyživujú rastliny, ale tiež pomáhajú prevzdušniť pôdu a prilákať užitočný hmyz a organizmy.
Ďalšie alternatívy k dusíkatému hnojivu
Dusík je hnacím motorom rastu rastlín, a preto je na prvom mieste v pomere živín uvádzaných na hnojivách. Je to zvyčajne najvyššie číslo. Niektoré rastliny skutočne potrebujú množstvo dusíka, napríklad tráva. Avšak v syntetickej podobe je akýkoľvek prebytok tohto minerálu odvádzaný zavlažovaním a dažďom a ďalej kontaminuje podzemnú vodu, potoky a iné vodné plochy. Môže tiež trvalo poškodiť korene trávy.
Namiesto hnojenia umelými dusíkatými hnojivami trávu postriekajte kompostovým čajom alebo použite hnoj či kukuričný lepok. Dostatočná vlhkosť pomáha organickým zlúčeninám rozložiť a uvoľniť dostupný dusík, pričom zabráni spáleniu koreňov a hromadeniu prebytočnej soli.
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre