Rozdiel medzi organickým a syntetickým hnojivom
Zdroj: iStock

Ako používať organické a syntetické hnojivá, aby sme neublížili rastlinám? Existujú aj vhodné alternatívy?

Aj pestovatelia-začiatočníci vedia, že správne hnojenie podporuje rast a zdravie plodín. Samozrejme, potreby rôznych druhov rastlín môžu byť odlišné, rovnako treba brať do úvahy kvalitu pôdy, v akej rastliny pestujete.

Existujú dva hlavné typy hnojív, organické a syntetické. Naši predkovia používali organické prostriedky, syntetické zažili svoju éru od prvej polovice minulého storočia a používali ich veľkopestovatelia i záhradkári prakticky bežne po celé desaťročia. Dnes sa opäť vraciame k prírodným, teda k organickým hnojivám.

Oba druhy hnojív majú svoje silné i slabé stránky. Tak organické, ako aj syntetické hnojivá môžu byť prospešné pre rast rastlín. Existujú však základné rozdiely, ktoré treba brať do úvahy. Netreba zabúdať ani na alternatívy k hnojivám, ktoré zahŕňajú úpravy pôdy a doma vyrábané hnojivá, ako aj iné postupy obhospodarovania pôdy.

Syntetické hnojivá

Anorganické alebo syntetické hnojivá sú umelý produkt. Nájdete ich v každej predajni záhradníckych potrieb a vo väčšine supermarketov. Zvyčajne obsahujú síran amónny alebo fosforečnan amónny. Vo všeobecnosti sa nachádzajú v koncentrovanom stave, ktorý si vyžaduje riedenie. Inak by ste mohli poškodiť korene rastlín.

Hnojenie granulovaným syntetickým hnojivom
Zdroj: iStock

Čo znamenajú čísla na syntetických hnojivách?

Na priemyselne vyrábaných hnojivách si všimnete tri čísla, ktoré označujú množstvo dusíka, fosforu a draslíka. Sú to makroživiny, ktoré ovplyvňujú rast, zdravie koreňov, tvorbu kvetov a ovocia. Okrem toho rastliny potrebujú mikroživiny a minerály, ktoré nie sú vždy prítomné v chemických prípravkoch.

Množstvo, ktoré treba použiť pri pestovaní rastlín záleží od ich druhu, obsahu živín v pôde i vlhkosti. Ak máte pôdu bohatú na živiny, veľmi ľahko sa môže stať, že rastliny prehnojíte – dáte im viac živín ako potrebujú. I keď to na prvý pohľad nevyzerá nebezpečne, výsledkom budú slabé, tenké a vysoké rastliny. Okrem toho, že nadmerné hnojenie syntetickými hnojivami môže znečistiť podzemnú vodu, v syntetických hnojivách je veľké množstvo solí kvôli obsahu dusíka, čo môže spáliť a poškodiť korene.

Organické hnojivo

Prírodné alebo organické hnojivá poznáme v mnohých formách. Najbežnejším spôsobom, ako pridať živiny do pôdy a podporiť rast rastlín, je pridať k zemine kompost. Kompost si môžete vyrobiť sami z kuchynských zvyškov alebo záhradného odpadu.

Ďalšími formami organických hnojív sú vermikompost (z výlučkov dážďoviek Eisenia foetida bohatých na živiny), emulzia z rýb, hnoj, slepačí trus, granulovaný fosfát, kostná múčka, hnojivo z morských rias a zriedená močovina.

Hnojenie organickým hnojivom
Zdroj: iStock

Výhody organických hnojív spočívajú v tom, že uvoľňujú živiny do pôdy pomaly a postupne, čím nespôsobujú poškodenie koreňov. Na pozore treba byť pri použití čerstvého hnoja, ktorý má vysoký obsah dusíka a môže poškodiť rastliny. Najlepšie je použiť starší hnoj. Pri správnom použití tieto prírodné hnojivá nielen vyživujú rastliny, ale tiež pomáhajú prevzdušniť pôdu a prilákať užitočný hmyz a organizmy.

Ďalšie alternatívy k dusíkatému hnojivu

Dusík je hnacím motorom rastu rastlín, a preto je na prvom mieste v pomere živín uvádzaných na hnojivách. Je to zvyčajne najvyššie číslo. Niektoré rastliny skutočne potrebujú množstvo dusíka, napríklad tráva. Avšak v syntetickej podobe je akýkoľvek prebytok tohto minerálu odvádzaný zavlažovaním a dažďom a ďalej kontaminuje podzemnú vodu, potoky a iné vodné plochy. Môže tiež trvalo poškodiť korene trávy.

Namiesto hnojenia umelými dusíkatými hnojivami trávu postriekajte kompostovým čajom alebo použite hnoj či kukuričný lepok. Dostatočná vlhkosť pomáha organickým zlúčeninám rozložiť a uvoľniť dostupný dusík, pričom zabráni spáleniu koreňov a hromadeniu prebytočnej soli.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.