Príprava na práce v záhrade
Galéria (10) Zdroj: iStock

Aké práce je potrebné urobiť v záhrade ešte pred príchodom jari

Viete, čo treba vo februári urobiť, aby ste boli pripravení na príchod jari? Pripomenieme vám základné práce v okrasnej, úžitkovej záhrade a v skleníku, aby ste si mohli jar vychutnať čo najviac.

Galéria

Príprava na práce v záhrade
Príprava sadeníc
Práce v záhrade
Strihanie tráv
Práce v záhrade
Práce v záhrade
Prebúdzajúca sa záhrada
Narcis v záhrade

Práce v okrasnej záhrade

Predtým, ako vstúpime do prvých jarných dní, je dobré urobiť niekoľko úkonov v okrasnej záhrade. V prvom rade zrežte listnaté okrasné trávy, ktoré zostali cez zimu vonku. Ideálne je urobiť to ešte skôr, ako sa objavia čerstvé výhonky. Ak pestujete snežienky, po odkvitnutí rozdeľte veľké trsy a presaďte ich, aby ste vytvorili nové záhony. Taktiež rozdeľte prehustené trsy bylinných trvaliek a tráv.

Keďže listnaté kry sú ešte v pokoji, môžete ich presadiť na vhodnejšie miesto. Po odkvitnutí ostrihajte v zime kvitnúce kríky. Zrežte bočné výhonky vistérie na tri púčiky od základne, takto podporíte bohaté kvitnutie. Strihajte aj brečtan a iné popínavé rastliny, ak prerástli svoj priestor. Okolo základne ruží a iných kvitnúcich kríkov nasypte hnojivo s pomalým uvoľňovaním alebo kvalitný hnoj.

Práce v okrasnej záhrade
Zdroj: iStock

Práce v ovocnej a zeleninovej záhrade

Dokončite zimný rez ovocných stromov a mäkkého ovocia vrátane jabĺk, jesenných malín a čiernych ríbezlí. Na rastliny jahôd položte netkanú textíliu alebo rúno, aby ste naštartovali ich rast a podporili skorú úrodu. Ovocným stromom a kríkom doprajte draselné hnojivo, podporíte tvorbu plodov. Pokiaľ nie je zem zamrznutá, môžete vysádzať ovocné kríky a stromy. Ak predpovedajú mráz, chráňte kvety vonkajších broskýň, nektariniek a marhúľ (ak už vykvitli) rúnom.

Práce v záhrade
Zdroj: iStock

Aj v zeleninovej záhradke je dosť práce. Pripravte záhony na siatie tak, že ich dôkladne zbavíte buriny a potom zakryte hrubou vrstvou záhradného kompostu. Do obohatenej pôdy môžete zasadiť rebarboru. Skontrolujte staré balíčky semien – vyskúšajte, či sa ich ešte oplatí vysadiť tak, že položíte pár semiačok na vlhký kuchynský papier. Ak nevyklíčia, použite nové semiačka. Pozberajte prezimujúce slimáky schúlené v prázdnych kvetináčoch a skrytých kútoch, aby ste znížili ich populáciu v záhrade.

Práce v záhrade
Zdroj: iStock

Práce v skleníku a v interiéri

Najdôležitejšou prácou pred začiatkom jari v skleníku je odstrániť všetky vyblednuté alebo žltnúce listy z prezimujúcich rastlín, aby ste predišli hubovým chorobám. Umyte zasklenie skleníka zvonku aj zvnútra, aby dovnútra preniklo čo najviac svetla.

Hrášok vysejte do hlbokých kvetináčov a udržujte ho na mieste bez mrazu – v skleníku alebo na slnečnom parapete. Mäkké plodiny, ako sú paradajky a chilli papričky, vysejte do vyhrievaného rozmnožovača alebo na teplý slnečný parapet. Do podnosov môžete zasadiť aj hľuzy georgín, aby ste podporili vývoj výhonkov, ktoré potom použijete ako odrezky. V kvetináčoch v interiéri vysaďte letné cibuľoviny, vrátane begónií, gloxínií, ľalií. Prezimované fuksie zrežte a zvýšte frekvenciu zalievania, aby ste ich podnietili k rastu.

Príprava sadeníc
Zdroj: iStock

Údržba záhrady vo februári

Predpestované sadenice je pred vysadením von potrebné otužovať. Teraz je vhodný čas na to, aby ste si pripravili alebo kúpili rám na jarné otužovanie mladých rastlín. Rastliny, ktoré poškodil mráz alebo vietor odstráňte alebo ostrihajte, nenechávajte poškodené časti rastlín ležať na zemi.

Zlepšite kvalitu pôdy rozsypaním záhradného kompostu alebo kvalitného hnoja na záhony. Vytrieďte a vyčistite palice, podpery rastlín a ďalšie pomôcky na pestovanie, aby ste ich mali pripravené na jarné použitie. Urobte servis záhradnej technike, ktorú používate – kosačky a záhradné elektrické náradie.

Práce v záhrade
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje