Práce v záhrade
Galéria (6) Zdroj: iStock

5 záhradníckych chýb, ktorým sa treba vyhnúť za každú cenu! Robíte ich aj vy?

Možnosť vypestovať si vlastnú úrodu je neoceniteľná. Existuje však niekoľko častých chýb, ktoré zrejme pri pestovaní už urobil každý z nás. Na čo si dať špeciálne pozor?

Galéria

Práce v záhrade
Práce v záhrade
Práce v záhrade
Škodce na rastlinách
Škodce na rastlinách

Naplánujete si viac, ako zvládnete

Číslo jedna v tomto zozname môžeme charakterizovať slovami: odhryznete si viac, ako dokážete požuť. Takmer každý záhradkár sníva o rozšírení svojej záhrady. Nerobte to ale náhle a nepremyslene. Nadšenie z rozšírenia záhrady a nových záhonov vás môže veľmi rýchlo prejsť, keď bude treba odstraňovať burinu a polievať veľkú plochu. Ak s pestovaním plodín ešte len začínate,
začnite v malom – iba so záhonom alebo s oblasťou, o ktorej viete, že ju zvládnete okopávať, plieť a vysádzať bez toho, aby ste si zničili chrbát. Je dobré začať s ľahko pestovateľnými plodinami, ktoré vám poskytnú spoľahlivú úrodu bez prílišnej námahy a opatery. Sú to napríklad fazuľa, zemiaky, cesnak a cibuľa, listové šaláty všetkých druhov, mangold a tekvicové rastliny.

Priveľa rastlín v malom priestore

Mnoho pestovateľov podľahne túžbe na malom priestore vypestovať čo najviac rastlín. Pekná predstava, ale nereálna. Problémy začnú, keď rastliny rastú a záhony sa plnia. Koreňový systém
každej rastliny začne súťažiť so susednými o vodu a živiny, nedokážu správne dozrieť, čo vedie k vystresovaným rastlinám a menej ako uspokojivej úrode. Nepodľahnite tejto bežnej chybe. Ponechajte len najsilnejšie sadenice a zvyšok vyhoďte. Zdá sa, že je to marenie, ale týmto spôsobom získate väčšie a lepšie plodiny.

Práce v záhrade
Zdroj: iStock

Ignorujete okolitú prírodu

Aj keď je vaša záhrada oddelená plotom od okolia, stále je súčasťou miestneho ekosystému. To znamená, že škodcovia sú neoddeliteľnou súčasťou pestovania vlastných plodín. Spoluprácou s prírodou však môžete straty minimalizovať. Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť, je zmiešať niekoľko rôznych kvetov, aby ste prilákali užitočný hmyz, ktorý pomôže udržať škodcov pod kontrolou.

Mnohé štúdie ukázali, že miešanie rodín plodín pomáha zmiasť lietajúcich škodcov, ale niektoré
rastliny potrebujú ďalšie opatrenia. Napríklad rastliny z čeľade kapustovitých – kel, karfiol, brokolica, kapusta – sú magnetom pre húsenice požierajúce listy. Tie dokážu porast zničiť za pár dní. Aby ste tomu zabránili, pestujte tieto plodiny spolu v jednej oblasti a použite sieť alebo inú ochranu pred motýľmi zodpovednými za tieto húsenice.

Zdroj: iStock

Vysádzate naraz

Vysadenie všetkých plodín naraz môže spôsobiť hotovú katastrofu, najmä ak príde náhly neskorý mráz. Sejte semiačka v menších dávkach, postupne, napríklad každé dva až tri týždne.

Zanedbávate výživu rastlín

Rovnako ako my, aj rastliny potrebujú živiny, aby boli silné a zdravé. Zasadiť zeleninu a potom len dúfať v chutnú úrodu nie je rozumné. Pôda sa rýchlo ochudobňuje. Riešením je pravidelné pridávanie organickej hmoty. Môže to byť napríklad dobre prehnitý hnoj alebo záhradný kompost.

Práce v záhrade
Zdroj: iStock

Nemusíte ho zakopať do pôdy, stačí ak položíte jeden alebo dvojcentimetrovú vrstvu na pôdu okolo rastlín. Aplikácia organickej hmoty tiež pomáha zlepšiť štruktúru pôdy. Nezanedbávajte ani rastliny v nádobách. Keď spotrebujú živiny v kvetináčovej zmesi, potrebujú hnojenie organickým tekutým hnojivom.

Ak sa vám podarí vyhnúť týmto nástrahám, budete mať záhradu, na ktorú môžete byť hrdí.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. jozef says:

    Velmi sa mi pacila fotka dvoch „zahradkarov“ v exterieri s handrami na tvari, iste mozno by ich tie pomrznute hluboviny nakazili, skratka idete s dobou…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje