Ako využiť opadané listy v záhrade?

opadané listy v záhrade
Zdroj: istock.com

Kvôli množstvu opadaných listov v jesenných záhradkách neraz zalamujeme rukami. Treba ich pohrabať, naplniť do plastových vriec a poodnášať do odpadu. Dobré riešenie ponúkajú biologicky rozložiteľné papierové vrecia na listy, ale existuje ešte lepší nápad: Použite ich!

Opadané listy nemusia skončiť v odpade

Listy sa rozkladajú a vďaka vysokému obsahu uhlíka sú vhodné ako mulč, kompost či hnojivo na trávnik. Najskôr ich skartujte pomocou mulčovacej kosačky, inak by sa v zime úplne nerozpadli a na jar by ste ich museli zbierať. Taktiež nie je dobré, aby trávniky boli pokryté celou vrstvou listov. Dôležité je, aby ste vopred odstránili choré a škodcami napadnuté listy.

opadané listy v záhrade
Zdroj: istock.com

Kompost s listami

Jesenné lístie, špeciálne rozdrvené kosačkou, je obohacujúcim doplnkom do kompostu. Pri kompostovaní striedajte vrstvy rozdrvených listov s bežným zeleným materiálom na kompostovanie: zvyškami ovocia a zeleniny, buriny, trávy a rastlín, ktoré odstránite pri čistení jesennej záhrady. Nezabúdajte z času na čas kompost prevzdušniť a pootáčať, aby bol v čase výsadby pripravený.

Organický mulč

Z opadaných listov ľahko vytvoríte organický mulč vhodný do kvetinových záhonov a zeleninových záhrad, ale aj okolo stromov a kríkov. Stačí uložiť 5- až 7-centimetrovú vrstvu mulču z rozdrvených listov okolo rastlín, ale tak, aby sa mulč priamo nedotýkal stoniek a kmeňov. Zadrží v pôde vodu, obmedzí klíčenie burín a dodá do pôdy výživné látky.

Uložte si lístie na jar

Keď konečne pohrabete takmer všetko lístie zo záhrady, určite ho už nechcete ani vidieť. Avšak na jar, keď začne všetko rásť, vrátane buriny, lístie z jesene oceníte. Navyše, na jar a v lete je nedostatok hnedého kompostu, akým listy sú. Uložte ich v zime do garáže v plastových vreciach a na jar jednoducho vysypte na kopu kompostu a premiešajte so zelenými časťami rastlín.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestezber opadaného lístia
Zdroj: istock.com

Nebaví vás hrabať lístie?

Jednoducho ho len skartujte a nechajte na mieste – kosačka na mulčovanie je najjednoduchšie riešenie. Hrabanie môžete úplne vynechať. Po skartovaní sú z listov drobné kúsky, ktoré sa počas zimy rozpadnú a poskytnú pôde živiny i ochranu. Samozrejme, nestačí to urobiť len raz, ale počas obdobia padania listov skartujte každý týždeň.

kosačka na mulčovanie
Zdroj: istock.com

Náš tip: Väčšina kosačiek na trávu má dnes aj mulčovaciu schopnosť. Ak máte starší typ kosačky, dokúpte si mulčovací nôž či čepeľ.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.