Výmena posteľnej bielizne
Zdroj: shutterstock.com

Ako často meniť uteráky a posteľnú bielizeň? Intervaly sú rôzne, rozhoduje konkrétna situácia

S niektorými textíliami prichádzame do kontaktu aj bez toho, aby boli súčasťou nášho oblečenia. Ide o posteľné obliečky, uteráky a osušky. Ich pravidelné pranie je samozrejmosťou, no ako často ich meniť a čo má vplyv na frekvenciu výmeny?

Ako často meniť posteľnú bielizeň?

V posteli strávime približne tretinu svojho života. Každá súčasť postele má priamy vplyv na kvalitu spánku. Okrem matracu, vankúšov a prikrývky sú to aj obliečky. Práve posteľné obliečky a plachta sú v bezprostrednom kontakte so spiacim človekom a jeho kožou. Hromadia sa na nich nečistoty, kožné bunky, alergény, baktérie, prach, ale i vlhkosť. Počas spánku totiž dospelý človek vypotí až 1 liter tekutín. Počas choroby či horúcich letných nocí to môže byť ešte viac.

Výmena posteľnej bielizne
Zdroj: shutterstock.com
  • Ak sa chcete cítiť v posteli príjemne a potrpíte si na primeranom hygienickom štandarde, dajte si záležať na tom, aby ste posteľnú bielizeň menili aspoň jeden krát za 10 – 14 dní.
  • Počas leta môžete frekvenciu výmeny ešte zintenzívniť – a to na jeden krát za 5 – 7 dní. Určite sa budete počas teplej noci cítiť príjemnejšie v čistých a voňavých bavlnených obliečkach. K častejšej výmene by mali pristupovať aj ľudia, ktorí dovolia štvornohým domácim miláčikom spať v ich posteli.
  • Ak patríte k alergikom alebo astmatikom, nelíhajte si do postele v oblečení, na ktorom môžu byť zachytené alergény. Najlepšie urobíte, ak sa pred spánkom osprchujete a umyjete si vlasy alebo ich aspoň dôkladne vyčešete, aby sa do postele zbytočne nepreniesla veľká dávka alergénov, ktorá by vám prekazila pokojný spánok. V hlavnej alergickej sezóne vymieňajte posteľné obliečky aspoň raz za 3 – 4 dni.

Ako často meniť uteráky a osušky v kúpeľni?

Do uteráka si utierame už umyté ruky, a predsa sa po pár dňoch zašpiní… Táto „záhada“ netrápi len malé deti. Ruky zvyčajne nie sú po umytí sterilne čisté. Sú na nich zvyšky vody, mydla a samotným trením sa v štruktúre uteráka zachytávajú odumreté kožné bunky. V spojení s vyššou vzdušnou vlhkosťou a stabilne teplým prostredím kúpeľne sa pravidelne používané uteráky stávajú doslova rajom pre množenie baktérií a plesní. To, čo platí pre uteráky, je rovnaké aj pre ich väčšie verzie – osušky.

Čisté uteráky v kúpeľni
Zdroj: shutterstock.com

Ani pri uterákoch a osuškách netreba zanedbať pravidelné pranie a navyše ich dôkladné vysušenie, aby sa predišlo zatuchnutiu a utlačeniu štruktúry.

  • Uteráky na ruky, ktoré používa viac členov domácnosti, meňte približne 1 krát za 2 – 3 dni.
  • Ak máte samostatný menší uterák na tvár, ktorý používate aj pri odstraňovaní kozmetických prípravkov, operte ho približne po 3 – 5 použitiach.
  • Osušky na telo by mali poputovať do práčky približne raz za 5 dní.

Tieto intervaly výmeny sú však len orientačné. Počas choroby či pri infekčných ochoreniach kože by sa mali uteráky a osušky meniť ešte častejšie. Vtedy dokonca treba myslieť aj na to, aby mal každý člen domácnosti svoj vlastný uterák. Okrem pravidelnej výmeny je tiež dôležitá teplota prania. Majte vo výbave také uteráky a osušky, ktoré môžete prať minimálne na teplote 60 °C. Už táto teplota účinne ničí väčšinu baktérií a roztočov.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.