Upchatý záchod
Zdroj: istock.com

Ako dokážete uvoľniť upchatý záchod aj bez zvonu

Stať sa to môže kdekoľvek – na návšteve, v reštaurácii či doma, a vždy je to nepríjemné. Upchatá toaleta nie je za žiadnych okolností momentom, ktorý poteší. Ešte horšie, ak nemáte po ruke gumový zvon, ktorým by ste mohli odtok uvoľniť. Poznáte spôsoby, ako uvoľniť upchatý záchod bez tejto pomôcky?

Čo potrebujete na vyčistenie záchoda bez zvonu?

Postup si vyberte podľa toho, čo máte k dispozícii, našťastie je niekoľko možností. Môžete použiť saponát na riad, drôtený vešiak, sódu bikarbónu a ocot alebo dokonca šumivé „bomby“ do kúpeľa.

Čo by ste rozhodne nemali robiť?

Ešte skôr, ako si povieme postup, ako uvoľniť upchatú toaletu, povedzme si, čo určite nerobiť, lebo tým môžete situáciu ešte zhoršiť.

Vyhnite sa opakovanému splachovaniu, najmä ak voda už stúpa. Výsledkom by bola navyše zaplavená podlaha. Ak máte toaletu s dostupnou nádržou na vodu, odstráňte veko nádrže a zatlačte gumenú klapku smerom dole. Potom prerušte prívod vody otočením ventilu, ktorý sa zvyčajne nachádza za toaletou alebo na boku. Až potom pokračujte v riešení problému.

Ako na upchaté WC
Zdroj: iStock

Čo použiť na upchatú toaletu?

Horúca voda

Ak v záchodovej mise nie je veľa tekutiny, nalejte do vedra alebo hrnca horúcu (nie vriacu) vodu, pridajte ½ šálky soli a vylejte ju do toalety. Sila vody by mala pomôcť uvoľniť vinníkov upchania, samozrejme, ak sú rozpustní, nie z pevnej hmoty.

Saponát na riad

Ak nemôžete riešiť problém vodou alebo to nestačí, odlejte do záchoda dávku saponátu na riad a nechajte aspoň 30 minút pôsobiť, potom spláchnite. Prípravok na umývanie riadu pomôže rozložiť pevné častice a vďaka klzkej textúre ich prenesie do odtoku.

Sóda bikarbóna a ocot

Do upchatej toalety, ktorá je do polovice naplnená vodou (v prípade potreby dolejte horúcu vodu), vsypte šálku sódy bikarbóny a potom pomaly pridávajte šálku octu. Nechajte pôsobiť asi 20 minút.

Epsomská soľ

Dobrým pomocníkom môže byť šumivá „bomba“ do kúpeľa s epsomskou soľou.

Drôtený vešiak

Ak predpokladáte, že sa v potrubí zaseklo niečo pevné, pomôže drôtený vešiak alebo kus pevnejšieho drôtu. Vytvorte z nich provizórnu tyč alebo koniec zatočte do špirály a skúste zaseknutý predmet vytiahnuť, prípadne posunúť ďalej. Samozrejme, ideálnejšie je vytiahnuť ho, pretože môže urobiť problém aj nižšie v potrubí.

Ako uvoľniť upchatú toaletu
Zdroj: iStock

WC kefa

Ak máte po ruke kefu na čistenie toaliet, aj tá vás môže zachrániť. Používajte ju rovnakým spôsobom ako zvon – podobnými ťahmi. Najskôr kefu zasuňte hlboko do záchodovej misy a potom vytiahnite, opakujte, kým sa odtok neuvoľní.

Ak všetky pokusy zlyhajú, neriskujte zbytočne a zavolajte havarijných inštalatérov, ktorí problém vyriešia, i keď vás to bude niečo stáť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.