Pranie tmavých vecí v práčke
Zdroj: shutterstock.com

Aký prostriedok použiť, prečo nesušiť na slnku a pomôže ocot? 5 tipov, ktoré zachránia tmavé a čierne oblečenie pred skorým vyblednutím

Tmavé oblečenie pôsobí elegantne a má svoj nezameniteľný šarm. Opakovaným praním však postupne stráca z hĺbky a intenzity farieb. Ako prať čierne a tmavé oblečenie, aby nevybledlo?

Tmavé oblečenie perte oddelene

Hoci sa moderné pracie prostriedky hrdia schopnosťami, vďaka ktorým môžete pohromade prať oblečenie rôznych farieb, ak chcete svojím obľúbeným kúskom zo šatníka dopriať lepšiu starostlivosť bez kompromisov, držte sa overenej deľby na bielu, farebnú a tmavú bielizeň. Farba z tmavého oblečenia sa môže uvoľňovať a zafarbiť svetlejšie kúsky. Vlákna zo svetlého oblečenia sa zase zachytávajú na tmavých textíliách a pridajú vám nemalú prácu navyše.

Používajte vhodný prací prostriedok

Súčasťou pracích práškov sú kyslíkové alebo chlórové bielidlá. Ich úlohou je vybieliť bielizeň, odstrániť škvrny a ochrániť svetlé kúsky pred zažltnutím. Klasické pracie prášky tak podávajú výborné výsledky najmä na bielej bielizni a oblečení. Pri praní na nižších teplotách sa navyše aj horšie rozpúšťajú a na tmavšej bielizni zanechajú viditeľné stopy.

Pranie tmavých vecí v práčke
Zdroj: shutterstock.com

Na pranie tmavých nohavíc, mikín či džínsov zvoľte prací gél priamo určený na tmavú bielizeň. Sú vytvorené tak, aby chránili vlákna pred vyblednutím, niektoré dokonca obsahujú špeciálne farbivá, ktoré pomáhajú obnoviť sýtosť farieb alebo látky, ktoré na vláknach vytvárajú ochranný film a bránia tak pred vymývaním farieb.

Nižšie teploty sú lepšie

Chystáte sa prať reprezentatívne tmavé oblečenie? Z programovej ponuky na práčky vyberte taký program, ktorý je kratší a perte pri teplote iba okolo 30 – 40 °C. Pri vyšších teplotách a dlhšom pobyte vo vode sa totiž z vlákien uvoľňuje viac farieb. Pri praní tmavého oblečenia je dokonca vhodné práčku nepreplňovať, keďže intenzívnejším trením sa vlákna viac poškodia.

Sušenie na slnku sa neodporúča

Je známe, že slnečné lúče majú silu vybieliť aj tie najviac odolné škvrny. Avšak to, čo môžete využiť pri detských látkových plienkach, textilných obrusoch či bielych tielkach, neaplikujte na tmavú bielizeň. Sušením na priamom slnku tmavé oblečenie bledne. Najskôr sa vyblednuté miesta objavujú na viac vystúpených miestach (napríklad na švoch, vačkoch, páse nohavíc), pri opakovanom sušení na slnku vyblednú aj väčšie plochy. Pôvodný sýty odtieň nájdete už len na vnútorných prekladoch.

Pranie čiernych vecí v práčke
Zdroj: shutterstock.com

Ocot ako nečakaný pomocník

Možno vás prekvapí, ako prospešný vie byť ocot pre farebnú, tmavšiu i čiernu bielizeň. Stačí pridať ⅓ šálky bieleho octu počas prania – napríklad namiesto aviváže. Ocot prispeje k ochrane farieb pred vymytím, podporí rozpustenie zvyškov pracieho prostriedku a navyše i bielizeň zmäkčí, vďaka čomu bude na bielizni menej pokrčených záhybov a možno sa vyhnete aj žehleniu. Pozor však, práčku treba udržiavať čistú. Je známe, že ocot sa používa na uvoľnenie vodného kameňa. Ak by ste ho použili do zanesenej práčky, riskujete, že sa vápenaté úlomky zachytia priamo na bielizni.

Krátky sumár na záver – Čo spôsobuje vyblednutie tmavej a čiernej bielizne?

  • zmiešané pranie spolu s bielou a svetlou bielizňou
  • používanie pracieho prostriedku s obsahom bielidiel
  • vysoká teplota vody pri praní
  • dlhé máčanie vo vode/dlhý prací cyklus
  • sušenie na priamom slnku
  • preplnený bubon

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.